Malatya
Giriş Tarihi : 14-03-2018 18:09   Güncelleme : 14-03-2018 18:09

“Tüketicilerin Bilinçlenmesi Hedeflenmekte”

12-18 Mart Dünya Tüketiciler Haftasi nedeniyle bir basin açiklamasi yapan Ticaret Il Müdürü ve Il Tüketici Hakem Heyeti Baskani Ahmet Demirbag açiklamasinda devletin tüketicileri koruyucu ve aydinlatici tedbirleri aldigina vurgu yapip, “Tüm bu çalismalar neticesinde tüketicinin korunmasi alaninda bir farkindalik olusturarak tüketicilerin bilinçlenmesi ve haklarini kolayca aramasi hedeflenmektedir. Bu hedef dogrultusunda çalismalarimiz artarak devam edecektir.” dedi

“Tüketicilerin Bilinçlenmesi Hedeflenmekte”

>Hanife Sari

“Her yil 15 Mart’i içinde bulunduran hafta (12-18 Mart) “Dünya Tüketiciler Haftasi” olarak kutlanmaktadir.” diyen Ticaret Il Müdürü ve Il Tüketici Hakem Heyeti Baskani Ahmet Demirbag Tüketiciler Haftasi için: “Anayasamizin 172. Maddesinde ‘Devlet, tüketicileri koruyucu ve aydinlatici tedbirleri alir, tüketicilerin kendilerini koruyucu girisimlerini tesvik eder.’ hükmü yer almakta olup, bu kapsamda ilk olarak 1995 yilinda yürürlüge giren 4077 Sayili ‘Tüketicinin Korunmasi Hakkinda Kanun’ ile tüketicilerin hak arama bilincinin olusmasi saglanmistir. Zamanla bireysel ihtiyaçlarin çesitlenmesi ve teknolojik gelisimlere bagli olarak artan satis yöntemleri karsisinda mevcut kanunun yetersiz kalmasi nedeniyle 28 Mayis 2014 tarihi itibari ile yeni 6502 Sayili “Tüketicinin Korunmasi Hakkinda Kanun” yürürlüge girmistir. Bu kanuna istinaden Gümrük ve Ticaret Bakanligimiz tarafindan 23 adet yönetmelik hazirlanmistir. Ayipli mal ve hizmetlerden tüketici kredilerine, mesafeli satis sözlesmeleri, isyeri disinda satis sözlesmeleri, abonelik sözlesmeleri, taksitli satis sözlesmeleri, paket tur ve devre tatil sözlesmelerine kadar tüketicinin taraf oldugu çok sayida alana iliskin ayrintili düzenlemeler hayata geçirilmistir. Kanunun yürürlüge girmesiyle birlikte tüketiciler daha ileri seviyede haklara sahip olmus, tüketicilerin hak arama yollari daha da kolaylasmistir” ifadelerini kullandi.

“DENETMEN PERSONELLER TARAFINDAN DENETIMLER ARALIKSIZ SEKILDE SÜRMEKTEDIR”

Demirbag daha sonra: “Tüketiciler; degeri 4.570 TL’ye kadar olan uyusmazliklarda Ilçe Kaymakamliklarinda bulunan Ilçe Tüketici Hakem Heyetlerine, degeri 4.570 TL ile 6.860 TL arasindaki uyusmazliklarda ilimizin Büyüksehir statüsünde olmasi nedeniyle Ticaret Il Müdürlügü bünyesinde faaliyet gösteren Il Tüketici Hakem Heyetine herhangi bir masraf yapmaksizin basvurularini belgeleri ile birlikte yapabilirler. Ayrica tüketiciler, basvurularini e-devlet kapisi üzerinden elektronik ortamda hakem heyetlerine iletebilirler. Diger taraftan denetimi bakanligimiz sorumluluk alaninda bulunan kirtasiye ürünleri, hazir giyim tekstil ürünleri, ayakkabilar, gida görünümlü ürünler, çocuk bakim ürünleri, deterjanlar vb. ürün gruplarinda insan sagligi, can ve mal güvenligi ile tüketicinin korunmasi açisindan yüzde yüz güvenli olmasini saglamak hedefine ulasmak için denetmen personeller tarafindan denetimler araliksiz sekilde sürmektedir. Tüm bu çalismalar neticesinde tüketicinin korunmasi alaninda bir farkindalik olusturarak tüketicilerin bilinçlenmesi ve haklarini kolayca aramasi hedeflenmektedir. Bu hedef dogrultusunda çalismalarimizin artarak devam edecegini belirterek, bütün tüketicilerimizin 12-18 Mart Dünya Tüketiciler Haftasini tebrik eder, saygilar sunarim” seklinde konustu.