Genel
Giriş Tarihi : 04-01-2018 15:22   Güncelleme : 04-01-2018 15:22

Tüketicilere Müjde!

Tüketici hakem heyeti kararina firma tarafindan itiraz edildiginde, tüketiciler bin lira tutarindaki bir uyusmazlik için 990 lira avukatlik vekalet ücreti ödemek durumunda kalabiliyordu. Gümrük ve Ticaret Bakanliginin girisimleri sonucu Avukatlik Asgari Ücret Tarifesi tebliginde yer alan düzenleme ile tüketiciler uyusmazlik bedelinin yüzde 12’si kadar yani 1000 lira için 120 lira avukatlik vekalet ücreti ödeyecekler

Tüketicilere Müjde!

Tüketicinin Ödeyecegi Avukatlik Ücreti Sinirlandirildi

6502 sayili Tüketicinin Korunmasi Hakkinda Kanun’un “Karar ve karara itiraz” baslikli 70 inci maddesinin 6 nci fikrasinda, tüketici hakem heyetlerinin tüketici lehine verdigi kararlara karsi açilan itiraz davalarinda, kararin iptali durumunda tüketici aleyhine, avukatlik asgari ücret tarifesine göre nisbi tarife üzerinden vekalet ücretine hükmedilecegi öngörülmesine ragmen uygulamada bazi sorunlar yasaniyordu. Bunun üzerine Gümrük ve Ticaret Bakanligi, Türkiye Barolar Birligi nezdinde bulundugu girisimler neticesinde söz konusu düzenlemenin 2018 yili için geçerli olacak Avukatlik Asgari Ücret Tarifesi baslikli tebligde yer almasini sagladi. 30/12/2017 tarihli ve 30286 sayili Resmi Gazete’de yayimlanarak yürürlüge giren Avukatlik Asgari Ücret Tarifesi baslikli tebligin “Tüketici mahkemeleri ve tüketici hakem heyetlerinde ücret” baslikli 12 inci maddesinin 1 inci fikrasinda, tüketici hakem heyetlerinin tüketici lehine verdigi kararlara karsi açilan itiraz davalarinda, kararin iptali durumunda tüketici aleyhine, avukatlik asgari ücret tarifesine göre nisbi tarife üzerinden vekâlet ücretine hükmedilecegi açikça düzenlendi.

FIRMA TARAFINDAN ITIRAZ EDILMESI HALINDE

“Tarifelerin üçüncü kismina göre ücret” baslikli 13 üncü maddesinin 1’inci fikrasinda, nisbi tarifelerin maktu ücretlerin altinda kalmamak kaydiyla uygulanacagina iliskin düzenlemeye tüketiciler lehine istisna getirildi. 2017 yili için 1000 lira tutarindaki bir uyusmazlik için tüketici hakem heyeti kararina karsi firma tarafindan itiraz edilmesi halinde, tüketiciler 990 lira avukatlik vekalet ücreti ödemek durumunda kalabiliyordu. Bu düzenleme uyarinca tüketiciler uyusmazlik bedelinin yüzde 12’si kadar yani 1000 lira için 120 lira avukatlik vekalet ücreti ödeyecekler. Böylece tüketicilerin, daha yüksek miktarda bir karsi taraf vekalet ücreti ile karsilasma korkusu ile hak arama yolundan vazgeçmesine gerek kalmayacak.