Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 00:29
Advert

Advert

Tüketici Hakları Derneğinden Kurban Bayramı Uyarısı

Tüketici Hakları Derneği Malatya Şubesi Başkanı Zuhal Dişer, yaklaşan Kurban bayramı dolayısıyla yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tüketicileri uyardı. Dişer, kurbanlık seçiminden bayram kredisine, tatil planlarından bayram şekerine kadar vatandaşların dikkatli olmaları gerektiğini söyledi

Ekonomi
Giriş Tarihi : 22-06-2022 07:09   Güncelleme : 22-06-2022 09:20
Tüketici Hakları Derneğinden Kurban Bayramı Uyarısı

Kurban bayramının yaklaşmasıyla birlikte kurban alacaklara uyarılar da arka arkaya geliyor.  Tüketici Hakları Derneği Malatya Şubesi Başkanı Zuhal Dişer vatandaşlara dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu. Kurbanlık alırken değil her konuda dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Dişer şu ifadeleri kullandı: “ Her bayram olduğu gibi Mübarek Kurban Bayramı’nı fırsat bilerek haksız kazanç elde etmeye çalışan kişiler olacaktır bu sebeple tüketicileri ve yetkilileri daha dikkatli olmaya davet ediyoruz. Kurbanlık alırken, Seyahate Çıkacak olanlara, Bayram kredilerine, Sağlıksız üretilen ürünlere, Bayram indirimlerine dikkat çekmek istiyorum. Kurbanlık alacakların alacakları hayvanla ilgili hastalıklı mı, hileli kilo aldırılmış mı, antibiyotik verilmiş mi, yaşını doldurmuş mu? gibi konulara dikkatlerini çekmek istiyorum. Alınacak hayvanın sağlık belgesi, ödenecek bedel ile ilgili makbuz, satıcının iletişim bilgileri alınmalıdır. Çünkü hayvanın kesiminden sonra hastalıklı çıkması ayıplı mal hükmündedir ve parasının iadesi istenebilir, eğer yenilebilecek durumda ise ayıp oranında indirim istenerek tüketicinin seçimlik hakları kullanılabilir.”

Dişer: “Bayramlık alışverişleri nedeniyle indirimlere de dikkat çekmek istiyorum fiyatları çok yükseltip sonra indirim yaptık denmesine dikkat edilmelidir. Fiyat etiketlerinde önceki fiyat ve indirimli fiyat görülmelidir. İndirimden önceki fiyattan satış yapıldığı ispatı satıcıya aittir. Banka kredileri de bayramlarda sürekli yayın organlarının reklamlar göstererek cazip hale getirilen diğer bir unsurdur. İnsanlar belki de ihtiyaçları olmayan borca girmekteler. Bu sebeple yükselen faiz oranlarını dikkate alarak gerçekten ihtiyaç değilse kredi kullanılmamasını tavsiye ederim, neticede dinimizin emirlerini biliyoruz. Borç parayla, kredi ile kurban kesilmeyeceğini kurbanın borcu olmayan, madden gücü yeten kişilere farz olduğunu biliyoruz. Malum bayram tatili dokuz gün bunu fırsat bilen birçok kişi tatile gidiyor yer bulmakta zorlanılabilir deniyor. Otellerde erken rezervasyon yapılmalı güvenilir acentalarla alış veriş yapılmalıdır. Bayram diye bilet fiyatlarına yüksek bedel istemek elbetteki haksız kazanç olacaktır. Bununla ilgili seyahat acenteları fiyat tarifelerini  Ulaştırma Bakanlığına bağlı bulundukları illerde ilgili birimlerinden 30 gün önceden onaylatmış olmaları gerekir. ‘Kimse kaliteden çalmadan ucuz üretemez ‘ denir. Bayramda da şeker, çikolata, tatlı gibi ürünlerin satışı artmaktadır. Merdiven altı ürünlere dikkat edilmesini ucuz ve sağlığı tehdit eden ürünlerden uzak durulmasını önemle uyarmak istiyorum. Yetkili olan birimlerin denetimlerine daha çok özen göstereceğini de inanıyoruz. Çok ucuz ürünleri lütfen itibar etmeyiniz.  Ben bu uyarılarımızın vatandaşlarımızın hemşerilerimizin faydasına olacağı duygu ve düşüncelerle herkesin mübarek Kurban Bayramını kutluyor hayırlara vesile olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

>>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR