Malatya
Giriş Tarihi : 08-12-2017 13:20   Güncelleme : 08-12-2017 13:20

Tüketici Hakem Heyetleri Güçlendiriliyor

Bakan Tüfenkci, Türkiye genelinde bulunan 1011 tüketici hakem heyetinden basvuru sayilari az olanlarin bir araya getirilecegini vurgulayarak, “211 adet tüketici hakem heyeti aktif olarak kalacak. Bu çalisma sayesinde erisilebilir, hakkaniyetli ve kaliteli hizmet sunumu, personel ve kaynaklarin etkin kullanimi saglanacak” dedi

Tüketici Hakem Heyetleri Güçlendiriliyor

Gümrük ve Ticaret Bakani Bülent Tüfenkci, Tüketici hakem heyetlerinin yeniden yapilandirilmasi konusunun 01 Aralik 2017 Cuma günü toplanan Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nun gündeminde tartisildigini ve bir an evvel faaliyete geçirilmesinin kararlastirildigini bildirdi. Bakan Tüfenkci, söz konusu çalismanin tüketici hakem heyetlerinin kapatilmasi çalismasi degil tüketici hakem heyetlerinin güçlendirilerek yeniden yapilandirilmasi ve böylelikle de tüketicilerin yaptigi basvurularinin karar mercilerinin degistirilmesi çalismasi olduguna dikkat çekti.

AYLIK 1-2 BASVURU OLAN HEYETLER VAR

Tüketici hakem heyetlerinin 2017 yili itibariyle 3.610 TL'ye kadar olan uyusmazliklarda taraflari baglayici nitelikte karar verdigini ve kayitli ekonomiye katki sagladigini ifade eden Bakan Tüfenkci, “Tüketici hakem heyetlerinde tüketici bilinciyle paralel olarak 2012 yilinda 446.054, 2013 yilinda 833.854, 2014 yilinda 5.445.308, 2015 yilinda 3.118.842, 2016 yilinda 1.408.390 ve 2017 yilinin ilk 10 ayinda ise 487.623 adet basvuru gerçeklesmistir. 2015 yili ve sonrasinda tüketici hakem heyetlerinin basvuru sayilarinda azalma görülmektedir. Hali hazirda 2017 yili basvuru sayilarina bakildiginda basvuru sayisi 300’ün altinda yaklasik 700 adet tüketici hakem heyetinin oldugu tespit edilmistir” dedi. Bakan Tüfenkci, aylik 1 veya 2 basvuru yapilan tüketici hakem heyetlerinin üye ve raportörlerine huzur hakki veya ücreti ödemesi yapildigini kaydederek söyle devam etti: “Ayni zamanda basvuru sayilari az olmasina ragmen is ve islemlerinde kullanilmasi amaciyla söz konusun hakem heyetlerine demirbaslar da Bakanligimiz tarafindan saglanmaktadir. Bu noktadan hareketle, tüketici hakem heyetlerinin islem yogunlugu, usul ekonomisi ve benzeri hususlar göz önünde bulundurularak yeniden düzenlenmesi ihtiyaci ortaya çikmistir. Il ve ilçelerimizde kurulu bulunan 1011 adet tüketici hakem heyetinin, cografi konumlari ve sikayet sayilari dikkate alinarak merkezde ya da yakin ilçelerde merkezler olusturmak suretiyle bir araya getirilmesini saglayacak çalisma taslagi hazirlanmistir.”

211 ADETI AKTIF KALACAK

Hazirlanan çalisma taslagiyla büyüksehir statüsünde olmayan illerin ilçelerinde kurulu bulunan tüm tüketici hakem heyetlerinin merkezde bir araya getirildigini aktaran Bakan Tüfenkci, “Büyüksehir statüsündeki illerimizin ilçelerinde kurulu bulunan tüketici hakem heyetleri ise illerin merkez ilçelerinde kurulu bulunan tüketici hakem heyetlerinde bir araya getirilmistir” dedi. Bakan Tüfenkci, Tüketici hakem heyetlerinin 211 adedinin aktif olarak kalacagi bu çalisma sayesinde erisilebilir, hakkaniyetli ve kaliteli hizmet sunumu, personel ve kaynaklarin etkin kullanimi, ihtisaslasma ölçeginden azami faydalanmanin hedeflendigine dikkati çekti.

TÜKETICILER HAK KAYBINA UGRAMAYACAK

Yürütülen bu çalismanin tüketici hakem heyetlerinin kapatilmasi çalismasi olmadiginin altini çizen Bakan Tüfenkci, “Ilçe tüketici hakem heyetlerinde Kaymakamliklarda bulunan  “Tüketici Hakem Heyeti”  tabelasi kalmaya devam edecektir. Tüm Ilçe tüketici hakem heyetlerinde koordinasyonu saglamasi amaciyla asgari sayida görevlendirme ile çalisan raportör bulundurulmaya devam edecektir. Görevlendirmeli raportörler tarafindan tüketici hakem heyetine yapilan basvurular dogrudan TÜBIS sistemine aktarilacaktir. Diger taraftan tüketici hakem heyetlerine gelen tüketicilere, satici veya saglayicilara bilgilendirme yapilacaktir. Görevlendirmeli raportörler tarafindan aktif çalisan tüketici hakem heyetlerinin bilirkisi görevlendirmelerinde koordinasyon saglanacaktir” diye konustu. Bakan Tüfenkci, yürütülen çalismada tüketicilerin yeniden yapilandirma sonucunda herhangi bir hak kaybina ugramamalari için gerekli tüm tedbirlerin alinacaginin öngörüldügünü sözlerine ekledi.

TÜKETICI HAKEM HEYETLERINE BASVURUDA PARASAL SINIR ARTIRILDI

Öte yandan Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edilen Bazi Kanunlarda  Degisiklik Yapilmasina Dair Kanun Teklifi ile Tüketici Hakem Heyetleri’ne yapilacak basvurularda uygulanan parasal sinirlar da artirildi. Buna göre degeri dört bin TL'nin altinda bulunan uyusmazliklarda ilçe tüketici hakem heyetlerine, alti bin TL'nin altinda bulunan uyusmazliklarda il tüketici hakem heyetlerine, büyüksehir statüsünde bulunan illerde ise dört bin TL ile alti bin TL arasindaki uyusmazliklarda il tüketici hakem heyetlerine basvuru zorunlu olacak. Bu degerlerin üzerindeki uyusmazliklar için tüketici hakem heyetlerine basvuru yapilamayacak. Mevcut uygulamada degeri iki bin Türk Lirasinin altinda bulunan uyusmazliklarda ilçe tüketici hakem heyetleri, üç bin Türk Lirasinin altinda bulunan uyusmazliklarda il tüketici hakem heyetleri, büyüksehir statüsünde bulunan illerde ise iki bin Türk Lirasi ile üç bin Türk Lirasi arasindaki uyusmazliklarda il tüketici hakem heyetleri görevliydi.  Bu degerlerin üzerindeki uyusmazliklar için tüketici hakem heyetlerine basvuru yapilamiyordu. Meclis’ten geçen düzenleme ile ayrica, ilamsiz takip yolu islemlerine iliskin yasanan belirsizliklerin ortadan kaldirilmasi amaciyla, ilamsiz takip yolunda Tüketici Hakem Heyetleri’ne basvuru zorunlulugu aranmaksizin 2004 sayili Icra ve Iflas Kanunu hükümlerinin uygulanabilecegi konusu da açikliga kavusturuldu. Tüketicinin taraf oldugu uyusmazliklarda Icra ve Iflas Kanunu'nun uygulanamayacagi seklindeki degerlendirmelerin ortadan kaldirilmasina yönelik degisiklikle; icra is ve islemlerine iliskin hususlarda tüketici hakem heyetlerine basvuru zorunlulugu aranmaksizin Icra ve Iflas Kanunu hükümleri uygulanabilecek.