Malatya
Giriş Tarihi : 31-07-2013 13:19   Güncelleme : 31-07-2013 13:19

Tritikale Yem Bitkisi Hekimhan'i sevdi

Malatya’nin Hekimhan Ilçesi Kursunlu Beldesi Akpinar Mezrasinda yem bitkisi olarak yetistirilen Tritikale’nin hasadi için Tarla Günü düzenlendi.

Tritikale Yem Bitkisi Hekimhan'i sevdi
 


Düzenlenen Tarla Gününe, Hekimhan Kaymakami Mesut Çoban, Gida, Tarim ve Hayvancilik Il Müdürü Ali Selvi, Kursunlu Belediye Baskani Ömer Levent, Tarim Il Müdür Yardimcisi Ramazan Aytekin, Tarim Sube Müdürleri Sevket Basyigit ve Ibrahim Özer Hekimhan Ilçe Gida Tarim ve Hayvancilik Müdür Vekili Dogu Kiliçaslan ile bölge halki katildi.
Törende bir konusma yapan Tarim Il Müdürü Ali Selvi, “Bugün buraya önder çiftçilerimizden Cemal Bektas’in tarlasinda yetistirilen tritikale bitkisinin hasadi için toplandik. Tritikale bugday ile çavdarin melezlenmesi sonucu elde edilen yem bitkisidir. Tritikalenin kiraç marjinal alanlara adaptasyonu soguk, asitli, tuzlu topraklarda yetisebilme özelligi çavdardan gelmektedir. Bugday ile arpanin verimli ve kaliteli yetismedigi tarla kosullarinda tritikale yüksek verim potansiyeline sahiptir. Bugday ve arpaya göre stres kosullarina daha fazla dayaniklidir. Bugün bu tarlada susuz sartlarda ekili olan tiritikalenin dekara 400-450 kg verim verecegini tahmin ediyoruz.
Bu bölge Malatya ekolojisinden farkli bir yapiya sahiptir. Kayisinin yani sira ceviz, elma, armut, badem ve kiraz gibi meyveler verimli ve kaliteli bir sekilde yetistirilebilmektedir. Rakim ve iklim olarak farkli olan bu bölgede kayisi geç olgunlastigindan yas kayisi pazarinda daha fazla gelir getirmektedir. Ayni zamanda hayvancilik açisinda da çok müsait olan bu bölgemizin 10 bin dekar merasi mevcuttur. Ne yazik ki yüksek potansiyele sahip olmasina ragmen yeterli hayvancilik yapilmamaktadir. Bakanligimizin desteklemelerinden en üst düzeyde istifade ettirmeye çalisip bu bölgede hayvanciligi gelistirmek istiyoruz” dedi.
Daha sonra biçer-döverle yapilan hasadin sonunda dekara 410 kg verim alindigi tespit edildi.