Malatya
Giriş Tarihi : 24-04-2013 15:32   Güncelleme : 24-04-2013 15:32

Trambüs elestirilerine yanit geldi

Malatya Belediye Baskani Ahmet Çakir, trambüsün demode bir sistem olmadigini ifade ederek, sistemin son derece gelismis oldugunu ve Avrupa’da gelismis sehirlerde kullanildigini söyledi.

Trambüs elestirilerine yanit geldi

Çakir, trambüs sistemiyle ilgili kamuoyunda yapilan elestirilere cevap verdi.
Kuzey Garaji’nin açilisi sonrasinda trambüs sistemiyle ilgili gazetecilere açiklamada bulunan Çakir, “Insanlar görmedigi için demode araçlar olarak nitelendirebiliyor. Ama çok gelismis bir sistem var. Rayli sistemde ne kullaniyorsa, trambüsde de o sistem kullaniliyor. Araçlar son derece modernize edilmis. Hafif rayli sistemin daha ötesinde, modern, vip kalitesinde araçlar üretiliyor. Bizimde standartlari yüksek bir projemizdi. Çok detayli bir proje hazirladik. Bir kez daha gözden geçirecegiz. Ama bu sisteme “demode” demek gerçekten dogru degil” dedi.
Trambüsü Avrupa’da kullanan birçok sehri ziyaret ederek, sistemle ilgili detayli bilgiler aldiklarini ve incelemelerde bulunduklarini kaydeden Çakir, sunlari söyledi:
“Trambüsle ilgili yapilan elestirileri takip ediyoruz. Biz kendi bütün sartlarimizi degerlendirdik. Bugün ayni güzergahta degerlendirdigimiz zaman rayli sistemde altyapiya yatiracaginiz miktar 150-200 milyon lirayi buluyor. Bizim suanda hazirlamis oldugumuz sistem maliyet açisindan ve kaynaklarin verimli kullanilmasi açisindan önem tasiyor. Bunun yaninda tasiyacagimiz yolcuya da cevap verebilecek nitelikte. Genel bir elestiri var, bunlar normal. Biz Avrupa’da gelismis sehirlerde bu sistemi inceledik. Tabi sadece araçlara binerek degil, sistemi tam anlamiyla inceleyip, bilgiler aldik.”
Çakir, trambüs ihalesiyle ilgili bir teklifin oldugunu ve bunu degerlendireceklerini ifade ederek, “Trambüs ile ilgili ihaleyi yaptik. 6 firma dosya aldi, 1 firma teklif verdi. O teklifi degerlendirecegiz. Ihaleyi henüz netlestirmedik. Biz 4-5 firma arasinda kiyasiya bir rekabet olusmasini beklerdik. Herhalde süreyi kisa tutmamizdan kaynaklandi diye düsünüyorum. Ama biz suanda henüz ihaleyle ilgili bir karar vermedik” seklinde konustu.