Malatya
Giriş Tarihi : 30-03-2021 17:23   Güncelleme : 30-03-2021 17:23

Trafikte Yaya Önceliğine Dikkat Çekildi

Öncelik yayanın etkinliği kapsamında Malatya Park AVM önünde farkındalık etkinliği düzenlendi. Etkinlikte yaya geçidinde geçiş yapan katılımcılara tişört ve şapka dağıtıldı

Trafikte Yaya Önceliğine Dikkat Çekildi

Program başlangıcında konuşan, Malatya Vali Vekili Mustafa Şahin, Etkinliğin bir farkındalık etkinliği olduğunun altını çizerek; “İçişleri Bakanlığımız tarafından başlatılan bir farkındalık çalışması var. Biliyorsunuz karayolu dediğimiz güzergâhta araçlar var, zaman zaman yayalar var. Bu 2 unsurun üstünlük sağladığı noktalar, yerler var. Trafik akışının sağlıklı olabilmesi için her 2 grubun da birbirlerinin kararlarına, birbirlerinin durumlarına saygı duyması gerekiyor. Trafik işaretinin olmadığı yerlerde, trafik polisinin olmadığı yerlerde, özellikle okul gibi yerlerde yayaların üstünlüğü söz konusu. Yani onlar geçişte üstünler. Sürücü arkadaşlarımız bu noktaları geçerken hızlarını kesmeleri gerekiyor. Eğer burada bir yaya arkadaşımız, çocuğumuz, öğrencimiz, yaylımız varsa araçların durması gerekiyor. Yaya geçtikten sonra da normal akışının devam etmesi lazım. Buna dikkat çekmek amacıyla geçen yıl başlatılan bir çalışma vardı. Bu yıl da kırmızıçizgi adı altında bir farkındalık oluşturma çalışması yapılmak istendi. Her şeye rağmen pandemi ortamında mümkün oldukça herkesin Hayat Eve Sığar sloganı altında çok da dışarıya çıkmamalarını öneririm” ifadelerini kullandı. Yapılan konuşmanın ardından törene katılanlar öğrencilerle birlikte sembolik olarak yaya geçidinden  geçtiler. Törende katılanlara broşür, şapka ve tişört dağıtıldı. 

Törene Vali Vekili Mustafa Şahin, Battalgazi Kaymakamı Abdulkadir Duran, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, J.A. Komutanı Alb. Necmi İnce, MESOB Başkanı Şevket Keskin, STK temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

A.Vahap Kaygusuz – Hanife Yiğit