Malatya
Giriş Tarihi : 21-08-2017 18:14   Güncelleme : 21-08-2017 18:14

“Topraklar Çatlamis, Çiftçi Isyanda ”

CHP Malatya Il Baskani Enver Kiraz, “Susuzluktan kivranan çiftçi birçok noktada kanalizasyon suyuyla bahçesini sulamak zorunda kaliyor. Bu aslinda çiftçinin sorunu degil, çiftçiyi bu hale getirenlerin ayibi. Bu yüzyilda büyük bir ayip yasiyoruz” dedi

“Topraklar Çatlamis, Çiftçi Isyanda ”

Battalgazi Ilçesi’nde çiftçiler sulama suyu olmamasindan dolayi büyük sikinti yasiyor. Kimi çiftçiler, kanalizasyon borularini kirarak agaçlarini sularken, kimi çiftçiler ise motorlarinin arkasina taktiklari ilaç motoru ile sulama yapiyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Il Baskani Enver Kiraz, Battalgazi Ilçesi’ne bagli Hasircilar ve Alacakapi’da çiftçilerle bir araya geldi. CHP Malatya Il Baskani Enver Kiraz, Malatya’nin 10 yildir sorun yasadigini, her yil ise bu sorunun artarak devam ettigini belirtti. Kiraz, Malatya’da çiftçilerin isyan ettigini kaydederek, sunlari söyledi: “40 derece sicaklikta, Malatya’nin topraklari tamamen çatlamis. Malatya’da çiftçisi isyan eden bir durumdayiz. Bu bölgelerde yonca, çesitli sebze ve meyveler üretiliyor. Sadece kayisi degil bu bölgenin geçimi. Kayisi agaçlarinin susuzluktan kurudugunu, önümüzdeki yillarda da meyve veremeyecegini tespit ettik, gördük. Çiftçi ürettigi domatesten, biberden bir gelir edemiyor. Bunlarin hepsi kurumus durumda. Bu bölge Medik Barajiyla sulamayi gerçeklestiren bir bölge, yeni bir arayis içerisine girilmeden Medik Baraji’nin bu bölgeleri sulamasi mümkün degil. Çünkü büyük bir bölgeyi suluyor, suyun bu bölgelere gelmesi pek mümkün görünmüyor.”

“ÇÖZÜM ÖNERILERINI DE SUNUYORUZ”

Vahsi sulama sisteminin ortadan kaldirilmasi gerektigini ifade eden Kiraz, “Kesinlikle burada kapali bir sisteme geçilmesi gerekiyor ki su daha tasarruflu sekilde kullanilabilsin ve bu bölgelere ulasabilsin. Suyun bütün barajlarda azaldigini görüyoruz. Mutlaka barajlarimizi besleyecek önemli çalismalarin yapilmasi gerekiyor. Sorunlara gözümüzü kapatmakla bir yere varamayiz. Sorunlarla yüzlesecegiz ve çözüm arayacagiz. Karakaya Baraj Gölü ve aritma tesisine gelen suyun mutlaka aritildiktan sonra tekrardan kanala verilebilecek bir sistemin acile hayata geçirilmesi gerekiyor. Yoksa günü kurtarmaya yönelik adimlarla bu sorunu çözemeyiz. DSI, Sulama Birligi’ni suçluyor. Sulama Birligi ise DSI’yi suçluyor. Kurumlar suçu birbirinin üzerine atarak bu isin içinden siyrilamazlar. Sulama Birlikleri ile DSI’nin bir iletisim halinde çalismasi gerekir. Sulama Birlik yönetimlerinin tek görevi de maas alip, çiftçilerden dönüm basina ücret toplayip, maaslarini alip, resmi araçlarina binerek gezmek degil, maaslarini alip yan gelip yatmak degil, ‘suyu biz mi içtik’ demek degil; suyun bulunmasi noktasinda hem DSI’ye baski yapilarak, önerilerin sunulmasinda üzerlerine yüzde yüz görevler düsüyor. Hepsini göreve çagiriyoruz, sorumluluklarinizin garkina varin” diye konustu.

 “HIÇBIR ADIM ATILMIYOR”

Kiraz, her yil çiftçilerin isyanini dile getirdiklerini belirterek, sözlerini söyle sürdürdü: “Kalici, gün kurtarmaya yönelik olmayan ve çiftçiyi rahatlatabilecek hiçbir adim atilmadigini görüyoruz. Sorunun her geçen gün daha da kronik hale geldigini, çözülemez hale geldigini görüyoruz. Biz geldigimizde sadece su sorun var demiyoruz, sorunun çözümünü de ortaya koyuyoruz. Kapali sisteme geçin; Karakaya Baraj Gölü’nden ve Malatya’dan gelen aritmaya gelen su aritildiktan sonra tekrar kanallara aktarip, Battalgazi bölgesindeki bu su sorununu ortadan kaldirirsiniz. Susuzluktan kivranan çiftçi birçok noktada kanalizasyon suyuyla bahçesini sulamak zorunda kaliyor. Bu aslinda çiftçinin sorunu degil, çiftçiyi bu hale getirenlerin ayibi. Bu yüzyilda büyük bir ayip yasiyoruz. Bu ayiplardan birisi su; kanalizasyon suyuyla tarlalarimizi sulamak zorunda birakilmisiz ikincisi yüzyillar öncesinden oldugu gibi önceden hayvanlarla sular tasinirdi simdi tankerlerle su tasiyarak bahçelerimizi sulamak zorunda kaliyoruz.”

AGBABA, MECLISTE BIR KEZ DAHA ÇIFTÇILERIN SESI OLACAK”

Malatya’daki su sorununun ne zaman çözülecegini merak ettiklerini ifade eden Kiraz, “Bu sorunu, su savaslari baslasin öyle mi çözeceksiniz. Içme suyu ve sulama suyu büyük bir problem. Önümüzdeki günlerde bizi ciddi problemler bekliyor. Vatandas arasinda artik su savaslari baslayacak gibi gözüküyor. Önemli tehlikeler boy gösteriyor” dedi. Kiraz, çiftçinin yasadigi sikintilarin CHP Genel Baskan Yardimcisi ve Malatya Milletvekili Veli Agbaba tarafindan mecliste de gündeme getirilecegini söyledi. Agbaba’nin mecliste çiftçilerin sesi olacagini ifade ederek, sorunlarin yani sira çözüm önerilerini de anlatacagini belirtti.

“HASIRCILARDAKI ÇIFTÇILER ISYAN ETTI”

Hasircilar’daki çiftçiler 2 aydan fazla süredir sulama suyu olmadigi için tarlalarini sulayamadiklarini, geçici çözümlerin çare olmadigini ifade etti. Çiftçiler, motorlarinin arkasina taktiklari ilaç motoruyla tarlalarini suladiklarini belirttiler. Hasircilar’daki çiftçiler 2016 ve 2017 yillarinda sulama suyunda büyük sikintilar yasadiklarini anlatarak, “Bu sene tamamen su yok, agaçlar kurudu. Kayisidan vazgeçtik. Sadece yemek için sebze ektik, 10-15 gündür onlari da sulayamadik. Ilaçlama makinesiyle sulama yapiyorum. Bir domates, birde biber. Gelirimiz sifir. Sulama Birligi Baskani ile görüstük ‘su bugün yarin gelecek’ diyor. Sebzelerimiz tamamen kurudu. Muhatabimizda yok. Burada bir haksizlik var. Malatya’yi güllük gülistanlik göstermesinler. Bu sorunlari Cumhurbaskanimiza anlatsinlar. Yas kayisimizi 30 kurustan satabildik. Bu memlekette hiç mi kayisinin sahibi yok. Biz çok magduruz” diyerek sitem ettiler.