Malatya
Giriş Tarihi : 06-12-2021 17:14   Güncelleme : 06-12-2021 17:14

Toprak Yanlış Kullanılıyor

Arguvan Ekoloji dayanışma Platformu üyesi Hüseyin Çıplak, Dünya Toprak Günü dolayısı ile yaptığı açıklamada ülke genelinde toprağın yanlış kullanıldığını, bu nedenle toprağın verimsizleştiğini söyledi.

Toprak Yanlış Kullanılıyor

Ülke genelinde kişi başına üşen tarım arazisi ölçeğinin giderek azaldığını belirten Çıplak ; ”5 Aralık dünya toprak günü kutlu olsun. Toprak yanlış kullanılıyor, bozuluyor, verimsizleşiyor ve yok ediliyor. Kişi başı toprak varlığı azalmaktadır. Dünya ve Türkiye toprakları ağırlıklı olarak insandan kaynaklanan yanlış kullanımdan dolayı yok olmaktadır. Toprağın çok daha dikkatli kullanılması gerekir. Çünkü gıda üretiminin kaynağı toprak varlığımız maalesef gün geçtikçe azalıyor. Türkiye, tüm dünyada toprak rezervleri azalan 20 ülkeden biri olarak biliniyor. 1970 yılında kişi başına 4400 metrekare tarım arazisi düşerken, bu değerin 2010 yılında 2800 -2900 metrekareye kadar indiği ve bugünde 2510 metrekareye kadar indiği görülüyor.  Dünyada da benzer şekilde kişi başına düşen arazi miktarı bugün 1870 metrekaredir.  Toprak yoksa ekmek de yoktur. Emek yoksa memleket de yoktur. Göç ve gözyaşı içinde yaşanacak yer aranır. Toprağı korumak en büyük görev ve erdemliliktir.” dedi.

Ülke topraklarının yüzde 79’unun erozyon tehdidi altında olduğunu vurgulayan Çıplak; ”Tarım topraklarının azalmasının ve verimsizleşmesinin en önemli nedenleri ise doğanın ekolojik ilkelere göre yönetilmemesi sonucu azalan bitki örtüsü ve su yetersizliğinin sonucu oluşan erozyondur. Erozyon ve toprağın bozulması ile toprağın verimsizleşmesi beraberinde kırsaldan ve köyden kentlere başlayan göçü getirmiş, bu şekilde gelişen kentleşme, tarım alanlarının üretimden koparılmasına neden olmaktadır. Tarım işletmeciliğinin bilinçsizliği ve coğrafyanın doğal yapısından dolayı, Türkiye topraklarının %79’u su ve rüzgâr erozyonu tehdidi altında.” sözlerini kullandı.

>>> Ebubekir Atilla