Malatya
Giriş Tarihi : 07-03-2018 17:42   Güncelleme : 07-03-2018 17:42

Toplumun En Güçlü Unsuru Kadinlar

8 Mart Dünya Kadinlar Günü dolayisiyla bir mesaj yayimlayan Gümrük ve Ticaret Bakani Bülent Tüfenkci, “Hem toplumun hem ailenin temelini olusturan kadinlarimiz bir anne, bir es olarak toplumu dönüstüren ve istikamet veren saygin ve güçlü bir unsurdur.” dedi

Toplumun En Güçlü Unsuru Kadinlar

Bakan Tüfenkci mesajinda su ifadelere yer verdi; “Yasamimizin her aninda varliklariyla umudumuzu yeserten, bizi egiten, yetistiren, yüreklerindeki sevgi ve sefkati karsiliksiz olarak bizlere veren fedakâr, emektar tüm kadinlarimizin Dünya Kadinlar Gününü kutluyorum. Kadinlarimiz tarih boyunca Anadolu’nun vatan yurdu olmasinda, istiklal ve istiklal mücadelelimizde aktif olarak rol oynamislardir. Kadinlarimiz iktisadi, askeri, sosyal açidan birçok faaliyetlerde bulunarak güçlü, fedakâr, onurlu, çaliskan Anadolu kadin ruhunun en güzel örneklerini bu topraklara naksetmislerdir.  Hem toplumun hem ailenin temelini olusturan kadinlarimiz bir anne, bir es olarak toplumu dönüstüren ve istikamet veren saygin ve güçlü bir unsurdur.

“HER TÜRLÜ SAYGIYA LAYIKTIR”

Bizim medeniyet degerlerimize göre kadin her türlü hürmet ve saygiya layiktir. Peygamber efendimiz, ‘Cennet analarin ayaginin altindadir buyurmustur. Bu anlamda kadini hor gören, istismar eden, siddete basvuran her kim olursa en büyük zavallidir. Unutulmamalidir ki her kadin; anne, kardes, es ve çocuktur. Kadina yapilan her türlü saldiri insanliga yapilmis demektir. Kadinlarin is yasamina yapmis oldugu nitelikli katkilar, kadin ruhunun is yasamina yansimasi, basarinin saglanmasinda ve ülkemizin rekabet gücünün artirilmasinda mühimdir. Bu yüzden de ülkemizde kadin girisimci ve yönetici sayisinin artmasi ile siyasi, sosyal ve ekonomik hayatin her kademesinde kadinlarimizin seslerini daha fazla duyurmasini önemsiyoruz. Hükümetimiz kadin-erkek esitligi, kadin istihdami, kadinin iktisadi ve ekonomideki rolünün gelistirilmesi, kadin girisimciliginin artirilmasi ile ilgili önemli yasal düzenlemelere imza atmistir. Bakanligimiz bünyesinde yaptigimiz çalismalar kadin esnaf oranimizin hizla arttigini gösteriyor. 2013 yilinda kayitli 189 bin 337 kadin esnaf ve sanatkârimiz varken, bu oran bugün 267 bin 586  olmustur. Kayitli kadin esnaf ve sanatkârimiz, toplam esnaf sanatkârlarimizin %15,8 ’ine tekabül etmektedir. Yaklasik kadin girisimci sayimiz 120 bine yaklasmistir. Kadinlarimizin kooperatif çatisi altinda girisimcilik kabiliyetlerini artirmak ve ekonomide bir aktör olarak yer almalarini saglamak amaciyla KADIN-KOOP Projesi’ni hazirlayarak uygulamaya koyduk.  Kadin girisimcilerimizin sayilarini artirmak ve kadinlarimizin is hayatina daha aktif katilimlarini saglamak için desteklerimiz ve çalismalarimiz devam edecektir. Bu duygularla, vatan müdafaasinda sehit düsen kahramanlarimizin anne ve esleri basta olmak üzere ülkemizdeki ve dünyadaki tüm kadinlarin Dünya Kadinlar Günü’nü kutluyorum. Bugünün tüm kadinlar için hayirli çalismalar yapilmasina vesile olmasini temenni ediyorum.”