Malatya
Giriş Tarihi : 01-02-2018 16:17   Güncelleme : 01-02-2018 16:17

Toplanti Sonrasi Taraflar Baristi

Ticaret Sanayi Odasinin Ocak ayi meclis toplantisinda baslayan sözlü tartisma, kavgaya dönüstü. Baskan Erkoç’un oda çalismalari ile ilgili yaptigi açiklamalarla baslayan toplanti sakin bir havada geçerken, mecliste Baskana sorulan sorular tansiyonu artirdi. Yasanan kavganin ardindan taraflar birbiriyle baristi

Toplanti Sonrasi Taraflar Baristi

>>M. ALI GÜNAYDIN

Ocak ayi meclis toplantisini 15 Temmuz Sehitleri Meclis Salonu’nda gerçeklestiren Ticaret Sanayi Odasi, Meclis Baskani Sami Payza baskanliginda bir araya geldi. TSO Baskani Hasan Hüseyin Erkoç, meclis toplantisinda gündeme iliskin degerlendirmelerde bulunarak, oda çalismalari hakkinda bilgiler verdi.

ZEYTIN DALI HAREKÂTINA DESTEK

Zeytin Dali Harekâti ile ilgili açiklamalarda bulunan Baskan Erkoç, TSK’nin bu harekâtina destek verdiklerini belirterek, Afrin’e yapilan harekâtin mesru ve uluslararasi hukuka uygun oldugunu vurguladi. Erkoç, açiklamasinin devaminda “Türkiye, sinir güvenligini saglamak, hem kendisi hem de bölge ülkeleri için tehdit olusturan terör koridorunu ortadan kaldirmak için adim atmistir. Bölgeyi terör örgütlerinden temizleyerek huzur, güven ve baris ortamini yeniden tesis etmek amaciyla Afrin’de sinir ötesi harekât baslamistir. Bizler ulusal güvenligimizi korumak amaciyla devletimizin aldigi bu kararin arkasindayiz ve destekliyoruz. Zira Türkiye, uluslararasi kurallardan dogan hakkini kullanmistir. Dolayisiyla bu harekât, mesrudur ve uluslararasi hukuka uygundur. Herkes sunu artik görmelidir ki, masum insanlari katleden ve ülkemizin güvenligine de açik tehdit olusturan terör gruplarina sessiz kalmamiz beklenemez. Firat Kalkani ile baslayan ve Zeytin Dali Harekâtiyla devam eden operasyonlariyla Türkiye, terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabi en güçlü sekilde vermektedir. Is dünyasi olarak dualarimizla ve bütün gönlümüzle devletimizin ve kahraman askerlerimizin yanindayiz. Zeytin Dali Harekati’nda Sehit olan askerimize Allah’tan rahmet, yakinlarina bassagligi yaralilara acil sifalar dilerim. Allah, Mehmetçigimizi korusun, ordumuzu muzaffer kilsin” ifadesini kullandi.

O SART KALDIRILDI

Malatya’nin 6. Bölge tesvikinden yararlanacagini dile getiren Baskan Erkoç, ‘Bölgesel - Büyük Ölçekli Ve Stratejik Yatirim’ sarti kaldirildigini belirterek söyle konustu, “Bilindigi üzere Yatirim Tesvik sistemi içinde 4. bölgede yer alan Malatya’da daha önce Organize Sanayi Bölgesi’nde yapilan yatirimlar için 5.bölge desteklerinde yararlanmaktadir. 2017 yili Subat ayinda yapilan düzenlemeyle Cazibe Merkezi kapsaminda Malatya, Organize Sanayi Bölgesi’nde yapilacak yatirimlar için 6.bölge desteklerinin uygulanacagi Bakanlar Kurulu karari ile kararlastirildi. 20 Ocak 2018 sayili Bakanlar Kurulu karariyla Cazibe merkezi kapsaminda 4. ve 5. bölgede yer alan illerdeki OSB’de yapilacak yatirimlar için 6. Bölge desteklerinden yararlanabilmeleri için sart olan ‘Bölgesel - Büyük Ölçekli Ve Stratejik Yatirim’ sarti kaldirildi. Böylece tüm yatirimcilarin 6. bölge sartlarini saglamalari halinde desteklerden yararlanmasi imkâni saglanmis oldu. Yapilan bu düzenleme sonrasinda Malatya OSB yatirim yapacak yatirimcilar daha önce uygulanan desteklere ilave olarak, Sigorta Primi Isveren hissesi destegi uygulamasindan 7 yil yerine 10 yil yararlanacaklar. Sigorta Primi isçi hissesi ve isçi gelir (stopaj)vergisi desteklerinden yararlanacaklar. Iç kredi faiz destegi 5 puan yerine 7 puan, Azami Faiz Destek Tutari 700 bin TL yerine 900 bin TL, vergi indirim orani yüzde 80 yerine yüzde 90 olarak, yatirima katki orani yüzde 40 yerine yüzde 50 olarak yararlanacaklar.”

ÖNCE KAVGA ETTILER, SONRA BARISTILAR

Bir yil içerisindeki kayisi hediyeleri ile Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birligine yapilan 6 adet makine yardimini gündeme getiren Meclis Üyesi Hakan Er, “Diger gruplara niye yapmiyorsunuz?” sorusuyla mecliste baslayan tartisma bir anda kavgaya dönüstü.

Meclis üyesinin sordugu soruya cevap veren Baskan Erkoç, “Malatya, kayisi baskenti diyoruz. Gittiginiz yere elinizi vicdaniniza koyun, bos gidiyor musunuz? Yillik her isletmenin ne kadar hediyelik kayisi götürüyorsunuz? Burasi Malatya Ticaret ve Sanayi Odasidir. Gelen misafirler var. Bakanliklar var. TOBB var. Ve degisik misafirlere kayisi gönderiyoruz. Suna da emin olun ki buranin kurusunu, kendi kurusumuzdan bir kat daha degerli ve kutsal görüyoruz. Bunu da bütün meclis üyelerimizin ve kamuoyunun inanmasini bekliyorum. Biz öyle sirf hatir gönül almak için birilerine de kayisi göndermiyoruz. Ikincisi Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi bizimde üyelerimizin oldugu bir yer ve böyle bir talep geldi. Yönetimde bu talebi degerlendirdi. Kimse sahsina buna karar vermis degil. Yönetimde uzun uzadiya tartisildi. Neticede de onlarin talebini karsilayacak 6 adet ihtiyaçlari karsilandi. Buda sosyal sorumluluk projesi içerisinde, koyun ve keçi yetistiren üreticilere verilen bir destekti. Bunun çok maddi bir kiymeti de yok. 6 bin lira civarinda bir rakam” ifadesini kullandi.

Karsilik soru cevap seklinde devam eden tartisma bir anda kavgaya dönüstü. Meclis Üyesi Selçuk Otlu’nun yüzünden hafif darbeden sonra diger meclis üyelerinin araya girmesiyle taraflar ayrildi. Hastaneye kaldirilan Selçuk Otlu’nun hastanedeki tedavisinin ardindan taraflar birbiriyle baristi.