Genel
Giriş Tarihi : 15-02-2021 00:37   Güncelleme : 15-02-2021 00:37

Tohumlar Toprakla Buluştu

Havaların sıcak gitmesiyle birlikte düşmesiyle birlikte toprak erken canlandı. Yaz hazırlıklarına şimdiden başlayan çiftçiler, Ata Tohumlarını şimdiden toprakla buluşturmaya başladı.

Tohumlar Toprakla Buluştu

Kent genelinde çiftçiler yaz aylarında alacakları hasadın hazırlıklarına başladı. Son yıllarda başlayan ata tohum ekimi alışkanlığı bu neredeyse tüm çitçilerin toprağıyla buluştu. Ata tohumlarını sedirlere eken çiftçiler tohumlar filizlendikten sonra yetişen fideleri tarlalara taşıyacak.

Her yıl Mart ayında ısınmaya başlayan havaların bu yıl erkenden ısınmasıyla yaz hazırlıkları da erkene alındı. Ekilen sebze tohumları içinde domates, biber, patlıcan geniş yer kaplarken bunların yanında, maydanoz, soğan, sarımsak, reyhan gibi yeşillikler de ekiliyor.

Tohumların sedirlere ekilerek çimlendirme yapıldığını aktaran Çiftçi Ramazan Toker, tohum ekimi ile ilgili püf noktaları anlattı. Tohumun çimlendirilmesi için önceden o alanda hazırlıkların yapılmış olması gerektiğini aktaran Toker,” Tohum ekimi yapmadan önce o alanın önceki seneden sürülmüş olması gerekiyor. Yani topak geçen seneden dinlenmiş olması gerekiyor. Gübreleme işlemleri sağlandıktan sonra fide sepetlerine yerleştirilen tohumların çimlenmesi için uygun ortamı sağlamak gerekiyor. Bu uygun ortam ise seracılık yöntemini yıllar önce uygulayan çiftçilerimizin o ortamı terletme yöntemini uygulamasıyla oluyor.” sözlerini kullandı.

Tohumların çimlendikten sonra fidelerin alınma sürecine geçildiğini aktaran Toker,” Tohumun çimlenme sürecine geçmesi yaklaşık 14 gün sürüyor. Fide haline dönüşmesi ise ortalama 2 ay sürüyor. Fidelerin sağlıklı bir şekilde yetişmesi için yaklaşık 10 günde bir sulanması gerekiyor. Sulama işlemini uzun veya kısa tuttuğunuzda o tohumun yetişkin bir fide olduğunda veriminin düşük olmasına neden olabiliyor.” dedi.

Son olarak tohumlamada ata tohum kullandıklarından bahseden Çiftçi Toker,” Ata tohumu kullanmak çok önemli. Yıllardır süre gelen bir tohum saklama geleneğini sürdürüyoruz. Yaklaşık 60 yıllık tohumlarımızı kaybetmeden tarlarımıza taşıyoruz. Elde edemediğimiz veya kaybettiğimiz tohumları Yeşilyurt Belediyesinden temin ettik. Ata Tohumları ile ilgili ürettikleri proje ile kaybolma tehlikesi yaşayan ata tohumculuğunu koruma altına aldılar.” ifadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER