Malatya
Giriş Tarihi : 06-02-2021 23:00   Güncelleme : 07-02-2021 00:29

Tohma Köprüsü Hizmete Açıldı

Malatya ile Sivas karayolundaki Karakaya Barajı üzerinde stratejik konumda bulunan 517,5 metre uzunluğundaki Tohma Köprüsünün yapımı tamamlandı. 6 Şubat’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans yöntemi ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun  ise katılımıyla açılışı yapılan köprü, Malatya’nın gelişimine ivme kazandıracak.

Tohma Köprüsü Hizmete Açıldı

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tohma Şehit Gaffari Güneş Köprüsü Açılış Töreni’ne Dolmabahçe Ofisi’nden video konferans yöntemiyle bağlanarak bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında, Karakaya Baraj gölü üzerinde inşa edilen Tohma Şehit Gaffari Güneş Köprüsü’nün Malatya’ya, bölgeye ve Türkiye’ye hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malatya Ovası’nın iki yakasını birbirine bağlayan köprü ve üzerinden geçen kara yolu ve demir yolu hatlarının bölge ulaşımının can damalarından biri olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski hâliyle artık ihtiyaca cevap vermeyen köprünün yerine en ileri teknolojiyle inşa edilen 517 metrelik yeni bir köprü inşa edildiğine işaret ederek, “Bu köprü sayesinde artık Malatya-Hekimhan-Sivas arasındaki bölünmüş yolda kesintisiz, konforlu, güvenli ve yüksek standartlı ulaşım sağlanabilecektir. Anadolu ve Orta Doğu’nun önemli güzergâhlarından biri olan bu yolun ve köprünün bölgede ticaretin ve turizmin gelişmesine katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, köprünün yapımında emeği geçen kurum, kuruluş ve şirketleri tebrik etti.

Türkiye’nin kalkınma mücadelesindeki gecikmişliğinin bedelini uzunca bir dönem ihmal edilmişlik, geri kalmışlık, fakirlik olarak ödediğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyetin ilk yıllarındaki kalkınma atılımının daha sonra akamete uğradığını, başlatılan sanayileşme hamlelerinin önünün birer birer kesildiğini aktardı.

Merhum Adnan Menderes ve Turgut Özal’ın değişik dönemlerde başlattığı kalkınma atılımlarının da Türkiye’nin siyasi ve sosyal kaos iklimine sokularak yarım bırakıldığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hükûmete geldiğimizde önceliklerimizin başına ülkemizi eğitimden sağlığa, ulaşımdan enerjiye, toplu konuttan spora kadar her alanda kalkındıracak projeleri yerleştirdik. Şehirlerimizin tamamını kısa sürede âdeta şantiyeye çevirdik. Milletimizin desteği ve teşvikiyle 18 yılda her alanda Türkiye’nin çehresini değiştirdik. Bu güçlü altyapı üzerinde hedeflerimizi sürekli büyüttük” değerlendirmesinde bulundu.

TOHMA KÖPRÜSÜ MALATYA’NIN GELİŞMESİNE İVME KAZANDIRACAK

Bakan Karaismailoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın video konferans yöntemiyle katıldığı törenle Tohma Köprüsü 6 Şubat’ta hizmete açıldı. Bakan Karaismailoğlu, 517,5 metre uzunluğundaki yeni Tohma Köprüsü’nün sürücülere daha konforlu ulaşım imkanı ile yakıttan, emisyondan ve zamandan tasarruf olanağı sağlarken, gelişen ve büyüyen Malatya’ya ekonomik ve sosyal açıdan ivme kazandıracağını bildirdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da video konferans yöntemi ile katıldığı, Tohma Şehit Gaffari Güneş Köprüsü’nün hizmete açılış töreninde yaptığı konuşmada, Doğu ve Güneydoğu’ya açılan yolların kesişme noktası olan Malatya’ya bu eseri kazandırmaktan dolayı duydukları mutluluğu dile getirdi. Türkiye’nin ulaştırma ve haberleşme projeleriyle, dünyanın en önemli ticari koridorlarında söz sahibi bir ülke haline geldiğinin altını çizen Bakan Karaismailoğlu, ‘’Yaptığımız her yol, her köprü, her tünel, her havaalanı, her liman inşa edildikleri noktada halkımıza iş oluyor, aş oluyor, bereket getiriyor’’ dedi.

Tohma Köprüsü’nün gelişen ve büyüyen Malatya’nın kalkınmasına ivme kazandıracağını ifade eden Bakan Karaismailoğlu; 517,5 metre uzunluğundaki yeni Tohma Köprüsü’nün, sürücülere daha konforlu ulaşım imkanı ile yakıttan, emisyondan ve zamandan tasarruf olanağı sağlayacağını bildirdi. Köprünün Hizmete açılmasıyla Malatya-Hekimhan-Sivas arasında kuzey-güney aksında bölünmüş yol bütünlüğü sağlandığını aktaran Karaismailoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti, “Ayrıca bugün Malatya da günümüz şartlarına uygun Malatya’ya yakışan Malatya Havalimanı yeni terminal binamızın temelini atmanın mutluluğu ve gururunu yaşadık. Malatya’ya 9 bin 625 metrekare olan mevcut havalimanı terminal binasının yanına 26 bin 765 metrekare büyüklüğünde yeni bir terminal binası kazandırıyoruz. Bugün temelini attığımız Malatya Havalimanı yeni terminal binası ve açılışını gerçekleştirdiğimiz Tohma Köprüsü Malatya’nın ekonomik ve sosyal gelişimine büyük katkılar sağlayacak. İtme-Sürme Yöntemi ile yapılan köprümüzün kirişleri için tam 2 bin 700 ton çelik, 13 bin metreküp demirli beton ve 4 bin 500 ton betonarme demiri kullandık. Köprü imalatında; 146 bin metreküp yarma kazı yaptık. Laf değil, eser siyaseti yapan bir hükümet olarak daha nice iftihar edeceğimiz projelere imza atacağız.”

Tohma Köprüsü’nün yapılması ve bölünmüş yol çalışmalarının tamamlanmasıyla mevcut Devlet Yolu’nun ulaşım standardının da yükseldiğini kaydeden Bakan Karaismailoğlu, bu projenin Malatya’nın konforlu güvenli ve hızlı ulaşım ihtiyacını sağlarken, trafik kazalarının da azaltacağını belirtti. Yapılan tüm projelerde Karayolları Trafik Güvenliği Eylem Planı’ndaki hedeflere uygun olarak, canla başla çalıştıklarına dikkat çeken Karaismailoğlu, Tohma Şehit Gaffari Güneş Köprüsü’nün de bu amaca yönelik örnek bir eser olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışı yapılan Tohma Şehit Gaffari Güneş Köprüsü’nün hayırlı olmasını dileyerek tören alanındaki yetkililere açılış kurdelesini kesme talimatı verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul’dan video konferans sistemiyle canlı olarak katıldığı Gaffari Güneş Tohma Köprüsü'nün açılış törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Malatya Valisi Aydın Baruş, Ak Parti Malatya Milletvekilleri, Ahmet Çakır, Bülent Tüfenkçi, Hakan Kahtalı, Öznur Çalık, İl Başkanı İhsan Koca, MHP Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, MHP İl Başkanı Mesut Samanlı. Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan,  Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ile diğer ilçe Belediye Başkanları, AK Parti İl Başkanı ihsan Koca MHP İl Başkanı Mesut Samanlı, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu. Karayolları bölge Müdürü Ökkeş Ceylan, Ziver İnşaat temsilcisi Veysel Demirci çok sayıda bürokrat ve siyasetçiler katıldı.

A.Vahap Kaygusuz – Ebubekir Atilla