Ekonomi
Giriş Tarihi : 22-06-2021 17:42   Güncelleme : 22-06-2021 17:42

TMO Yem Piyasasına El Atacak

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), hububat ve yem piyasalarında istikrarı sağlamak ve ürün arzında oluşan açığı kapatmak üzere ihtiyaç duyulan ham maddenin bir kısmını dış alımla tedarik edecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada TMO tarafından yem hammaddesi satışına Temmuz itibarıyla başlanacağını duyurdu.

TMO Yem Piyasasına El Atacak

Hububat ve yem piyasalarında istikrarı sağlamak ve ürün arzında oluşan açığın kapatılması amacıyla, ihtiyaç duyulan ham maddenin bir kısmının dış alımla tedarik edilerek uygun fiyatla piyasaya arz edilmesi planlanıyor.

Türkiye'de bu yıl ciddi boyutlara varan tarımsal kuraklık hububat ekili alanlarda verim kaybına neden oldu. Hasat ilerledikçe kuraklığın etkisi belirgin hale gelirken öngörülen arz açığı nedeniyle hasadın henüz başı olmasına rağmen hububat piyasa fiyatları artışa geçti. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) aracılığı ile hayvancılık yemlerinin üretiminde kullanılan ham maddelerin ithalatı yapılacak ve yine TMO kanalıyla bu hammaddelerin satışı yem üreten firmalara yapılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün gerçekleştirilen kabine toplantısı sonra alınan kararları duyurmuştu. Kurban Bayramı öncesi Hayvancılık sektörünü rahatlatacak açıklamayı yapan Erdoğan,” TMO’yu etkin şekilde devreye sokarak uygun fiyatlı yem ham maddesi satışını temmuz ayında başlatıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Yem fiyatlarındaki yüksek artış sebebiyle zor durumda kalan yetiştiricilerin Kurban Bayramı öncesi rahatlatılması için devreye giren Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO), yem hammaddesi için ithalat yapılacağını açıklamıştı. TMO, bu doğrultuda ilk etapta 320 bin ton arpa ve yaklaşık 400 bin ton buğday ithalat ihaleleri açacağını duyurdu.

“SADECE ARPA VE BUĞDAY İLE OLMAZ”

Yalnızca arpa ve buğday ithalatının yem fiyatlarındaki düşüş için yeterli olmayacağını söyleyen Besici Ramazan Biçer, ” Yem hammaddesinin yaklaşık yüzde 50 ’lik bölümü yurt dışından ithal edilmekte ve artan döviz fiyatları nedeniyle hammadde fiyatları artmakta bu maliyetleri de yem fiyatlarına yansıtmak durumunda kalıyorlar. Ülkemizde bir üründe sıkıntı olduğunda örneğin et açığında ESK devreye girip gemilerle nasıl hayvan veya et getiriyorsa, TMO nasıl arpa buğday getiriyorsa işte bugünde TMO soya, ATK ve DDCS gibi protein kaynaklarının ithalatını bizzat yapıp yem üreten firmalara temin etmelidir. Fiyatlardaki artış önlenemez duruma geldi. Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılığın yapıldığı orta ve büyük ölçekli işletmelerde girdi maliyetlerindeki ufak bir değişiklik çok ama çok etkiliyor. TMO’nun ithalat kararı da yerinde bir karar ancak büyükbaş hayvancılıkta hayvan yemi 21-22 girdi kaleminden oluşur, yalnızca arpa ve mısırla büyük bir maliyet düşüşü bekleyemeyiz.” ifadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla