Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
03 TEMMUZ Pazar 23:09
Advert

Advert

TKDK, Projelerinde Yenilenebilir Enerji Kullanılacak

İlimizde hizmet veren, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu  (TKDK) bu dönemde programa aldığı ve destek verdiği programlarda yenilenebilir enerji noktasında özel önem veriyor. TKDK İl Koordinatörü Murat Tunç, IPART-2’nin 11.çağrısı nedeniyle proje başvurularını incelemeye devam ettiklerini söyledi.

Ekonomi
Giriş Tarihi : 21-06-2022 17:56   Güncelleme : 22-06-2022 12:18
TKDK, Projelerinde Yenilenebilir Enerji Kullanılacak

Konuyla ilgili olarak gazetecilere açıklama yapan TKDK İl Koordinatörü Murat Tunç, IPART-2’nin 11.çağrısının 23 Mart 2022 de sonuçlandığını hatırlatarak şöyle konuştu. “Su ana kadar başvuran projelerimizden 15 tanesine yakın kısmını sözleşme aşamasına getirdik. İnşallah geri kalan projelerin incelenmesini de Temmuz ayı sonunda doğru sözleşme aşamasına getireceğiz.  Bu dönem bizim için en önemli projelerimiz içerisinde yenilenebilir enerji vardı. Biliyorsunuz Türkiye genelinde olan yenilenebilir enerjiye olan ilgi bizim ilimizde de mevcut. Bu her geçen gün daha da artmakta ve biz de bu alanı desteklemekteyiz.  Desteklediğimiz sadece bu alanla ilgili değil, zaten yapılan işletmelerimizi yenilenebilir enerji ile kullanılacak şekilde yapıyoruz. Bu güne kadar yaptığımız projelerde bu konuya azami dikkat gösterdik. İster hayvancılık olsun, ister diğer tesisler olsun bütün bunların hepsinde yenilenebilir enerji konusunu destekliyorduk. Projelerimizi modern projeler şeklinde çıkarıyorduk.  İnşallah bu dönemde bu projelerimizi hayata geçirdiğimiz zaman Malatya’da yenilenebilir enerji ile ilgili bir ivme kazanacağız. Bundan sonraki projelerimizin de artık yenilenebilir enerjinin de içinde yer aldığı, kendi enerjisini üreten tesisler olacak. Bu tesisler üretimlerini yapacaklar.”

FARKLI SEKTÖRLERİN GELİŞMESİNE DE KATKI SUNUYORUZ

Tunç, açıklamasının devamında ise; “Geçmiş dönemlerde olduğu gibi bu dönemde de biz çeşitliliğe önem verdik. Her alanda projemizin olmasında çok önem veriyoruz. Sadece bir alanda genişlemek değil de her alanı da genişletmeye çabalıyoruz. Bu dönem arıcılık, tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği, kırsal turizm, halıcılık, Arıcılık ürünleri üreten tesis ve bunun gibi birçok projemiz var. Bunları hayata geçireceğiz. Bu bizim için önemli. Bahsettiğimiz projeler de Malatya’da ilk olan projelerdir. Arı yemi ürerimi, halı dokuma halıcılık ve bunların  tamamı yurt dışına ihraç olan ürünler. Bu potansiyel Malatya’da var. İnşallah bizim de bu projeleri hayata geçirdikten sonra açılan yeni alanlarla birlikte Malatya’da farklı sektörlerin de gelişmesine yardımcı olacağız ve katkıda bulunacağız. Destek miktarları aynı ama vatandaşımız oluşabilecek enflasyona da ezdirmiyoruz. Bu konuda da önlemlerimiz mevcut” ifadelerini kullandı.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR