Röportaj
Giriş Tarihi : 02-09-2021 07:09   Güncelleme : 02-09-2021 07:09

TKDK Malatya’da 500 Projeye Destek Verdi

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Murat Tunç, 2021 yılı için programlanan hedefi yakaladıklarını belirterek, şuana kadar Malatya’da gelir getirici 500’ün üzerinde projeye finansal destek sağladıklarını aktardı. Genelde ihracata dayalı projelerin desteklenerek Malatya ekonomisinin gelişimine ivme kazandıracak projelere imza attıklarını kaydeden Tunç, 75 projenin daha inceleme aşamasında olduğunu söyledi

TKDK Malatya’da 500 Projeye Destek Verdi

Bu yıl destek verdiğiniz projeler içinde neler var?

“Bizim projelerimiz çeşitli dallarda oluyor. Hayvancılıkla projelerimiz mevcut. Süt inekçiliği, küçükbaş hayvancılık,  gibi projelerin hepsi mevcut.  Bu projeleri biraz daha yaygınlaştırarak hayvancılığı çeşitlendirmeye çalışıyoruz. İlimizdeki merkez ve ilçelerdeki hangi popülasyon daha geçerliyse, daha verimliyse onları değerlendirmeye ve gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bu amaçla işletme tesislerimiz var. İşleme sektörlerimizde yaş sebze ve meyve işletmesinden tutun, kuru meyve, et ve süt işleme bunların hepsi mevcut. Kayısı olmazsa olmazımız. Bu yıl bu anlamda kayısıya biraz daha ağırlık verdik.”

Kayısının geleceğine dair başvurulan projeler söz konusu mu varsa bu projelere verilen destek için neler dersiniz?

“Kuru kayısıda çekirdek işleme, paketleme tesislerimiz mevcut. Kayısı ile ilgili aklınıza gelebilecek her türlü proje mevcut. Yaklaşık 3 Milyon Euro'luk proje yapabiliyoruz. 3 Milyon Euro'luk projelerimiz 10 Milyon 12 Milyon Euro’ya kadar çıkabiliyor.”

Malatya ilinde önemsediğiniz projeler nelerdir?

“Süt ve kayısı işleme ilk sırada geliyor.  Süt işleme de, et işleme de, kayısı da ve diğer konularda  da belli bir seviyeye geldik. Ama şu andaki büyük hedeflerimizden biri ilimizde et işlemeleri, süt işlemelerini belli bir seviyeye getirebilmek. Yani bunların sayılarını arttırıp burada hayvancılığın gelişmesine de katkı sunabilmek.  Bu güne kadar kayısı ile ilgili yaptığımız çalışmalar vardı. Yaş sebze, meyve paketleme, depolama gibi bunlarla ilgili projelerimiz de zaten hedefimiz kayısıyı belli bir yere getirmekti.  Yaş kayısıda, kuru kayısıda belli bir hedefi tutturmaktı. Bu konuda istediğimiz hedeflerin üzerine çıktık. Her geçen gün yaş kayısının ihracatı artmakta. Yapılan bu projelerle bu depolama alanlarıyla şimdi belli bir noktaya geldik.  Bundan sonra artık kayısı zaten kendi cazibesiyle gitmeye başladı. Tabii ki onlarla ilgili de projelerimiz halen devam etmekte ve onlar da bizim için önemli. Ama şu anda süt işleme ve et işlemeyi daha önemsiyoruz. Bu alanda hammadde ihtiyacı için yem üretimi de dolayısıyla gelişmiş oluyor. Hayvancılık, süt inekçiliği bunlar gelişiyor. Önemli olan bundan sonra biraz daha ilimizi bu bölgede geliştirmek için faaliyetlerini desteklemektir.  Süt işleme, bir dondurma fabrikası, büyük güzel bir projemiz. Bu projemiz tamamen yüzde 70- 80’i ihracata dayalı. Bu projenin bir tanesini hayata geçirdik. Bir tanesi de devam ediyor. Önümüzdeki hedeflerimiz ise Malatya'da yapılan projelerle buradaki gelişme katkı sunmak. Markalar oluşturabilecek projeleri yapabilmek en büyük hedeflerimiz.”

TKDK olarak Malatya ilindeki hedefiniz hakkında neler kaydedersiniz?

“İlimizdeki iş alanları ne kadar geniş olursa ilimizin gelişmesine o kadar daha fazla katkı sunacaktır. Bu konuları da araştırıyoruz. Malatya'da çeşitliliği sağlamak, sadece bir alan üzerine yığılmadan bunu sürekli gündeme getiriyoruz. Malatya, evet kayısının başkenti. Ama Malatya’nın çeşitli alanlarda potansiyeli de ciddi anlamda mevcut. Bizim her anlamda sanayi şehri de olmamız lazım. Onun için gayretimiz o yönde devam ediyor. Bu tür tesisleri kurmak, bu tür tesislerle ciddi markalar oluşturabilmek. Hedefimiz Malatya'nın da bir markalar şehri olmasıdır. Malatya bu anlamda da yeterli bir şehir. İnşallah yapacağımız projelerle yavaş yavaş bunlar inşa edilmeye başlanıyor. Bunlar oluşmaya başladıkça insanlarımız daha da cesaretleniyor. Örnek projeler hayata geçmiş oluyor. Bu örnek projeler de yola çıkarak daha da iyileri yapılmaya başlanıyor.   Şu anda TKDK olarak Malatya’da 500'ün üzerinde projeyi hayata geçirdik. 2021 yılına girdiğimiz dönemde hayvancılık ve işleme sektörleriyle ilgili yaklaşık 75 tane proje aldık.  Bu 75 tane projenin şu ana kadar incelemesi devam etmektedir. Bu projelerin yaklaşık 20 tanesini imzaladık, diğerlerini imza aşamasına getirdik.  İmzaladığımız projelerimiz yapım aşamasına geçti. Yaklaşık olarak projelerimizin yüzde 15'i gibi yapım aşaması da sonuçlandı. Başvurulan projelerin bir kısmı da devam ediyor.  İnşallah bu yılsonuna kadar bu yıl aldığımız projelerin yaklaşık 70’ini bitirmeyi hedefliyoruz.”

A.Vahap Kaygusuz –Hanife Yiğit’ in Röportajı