Ekonomi
Giriş Tarihi : 11-10-2021 11:44   Güncelleme : 11-10-2021 11:44

TKDK İçin Başarılı Bir Yıl Geçiriyoruz

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Murat Tunç, 2021 yılı içinde bu güne kadar 150 Milyon TL tutarında projeyi hayata geçirdiklerini ve bu rakamın yıl sonuna kadar 350 Milyon TL’ye ulaşmasını hedeflediklerini söyledi. 

TKDK İçin Başarılı Bir Yıl Geçiriyoruz

TKDK İl Koordinatördü Murat Tunç konuyla ilgili olarak gazetecilere yaptığı değerlendirmede şunları söyledi. “Bu yıl itibariyle aldığımız proje miktarı yaklaşık 350 milyon TL idi. Bu projelerimiz incelemeye başladık. Tabii ki inceleme süreçleri biraz sıkı gidiyor, biraz hızlı da ilerliyoruz. Şimdiye kadar aldığımız 350 milyonluk projenin yaklaşık yatırım tutarı 150 milyon olan projelerimizle sözleşme imzalamış bulunmaktayız. Bunlar yapım aşamasına geçmiş bulunmakta. Şu anda devam eden projelerimizi de hızlı bir şekilde inceliyoruz. İçeride geri kalan projelerimizi de hızlı bir şekilde incelemeye devam ediyoruz.   Zaten hedefimiz bunları yılsonuna kadar hepsini tamamlayarak sözleşmeye bağlayabilmek bizim için önemli.  Çünkü ne kadar hazır bir şekilde inceleyebilirsek ne kadar hızlı bir şekilde hayata geçirebilirsek, onların ekonomiye katkısı çok daha hızlı olacaktır.”

Hayvansal Ürünleri Değerlendiriyoruz

Murat Tunç açıklamasının devamında ise Malatya özelinde hayvancılık ve hayvancılıktan elde edilen ürünlerin değerlendirilmesinin önemine vurgu yaparak bu projelerin içerisinde hayvancılık ve hayvancılık ürünlerini işleme tesislerinin de yer aldığını söyledi. Tunç, bu amaçla dönem içinde yapılan çalışmaları da; “ Bu dönem biz işleme tesislerimize biraz daha ağırlık vermiştik. Bu anlamda şimdiye kadar aldığımız bütün çağrıların proje sayısı olarak en iyisiydi. Çünkü bu dönem bizim için ağırlıklı olan kısım işleme tesislerimizdi. İnşallah burada farklı farklı projelerimizi de bu imzaladığımız sözleşmelerle hayata geçireceğiz. Bunlar hayata geçtikçe daha da farklı etkilerini görmüş olacağız.  TKDK olarak bizim için bu yıl Malatya için iyi bir yıl oldu. Aldığımız proje sayısı miktarları ve projelerin hayat bulması ile bizim için iyi bir yıl oldu. İnşallah önümüzdeki yıllarda, bu yıllarımızın daha iyi olur daha güzel geçer. Bu yıl şimdiye kadar yaklaşık 40 milyonun üzerinde ödeme yaptık. Hedefimiz bunun iki katı miktarında para ödemektir. Şu anda toplamda 75 tane projemiz var. Bunların yüzde 65-70 arası projeyi sonuçlandırırsak  bizim için yüzde 80-90 kısmına ulaşırsak bizim için başarılı bir yıl olmuş diyebiliriz” ifadelerini kullanarak değerlendirdi.

A.Vahap Kaygusuz – A.Nihat Yavuz