Ekonomi
Giriş Tarihi : 21-02-2021 20:15   Güncelleme : 21-02-2021 20:15

TKDK Desteklemelerinde Yeni Uygulama

Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) yeni başlatılan uygulama ile proje sahiplerine ise başlamadan Proje tutarının yüzde 50’sini peşin ödeyecek. Böylelikle girişimcilerin eli güçlenecek, yatırımlar hızlanacak. Yararlanmanın tek şartı ise ödemelerin düzenli yapılması…

TKDK Desteklemelerinde Yeni Uygulama

TKDK İL Koordinatörü Murat Tunç yaptığı açıklama ile hayata geçirilecek yeni uygulama hakkında şu bilgileri verdi.  Bilindiği gibi IPART II’nin 10. Çağrı ilanı, yeni proje başvuruları 15 Şubat tarihi itibarıyla proje başvuruları başlamış bulunmaktadır.  Daha önceki uygulamalarımızdan farklı olarak bu çağrı dönemimizde önceden avans olayımız yoktu. Su anda avans olayımız ilk defa başladı. Bize başvurarak onaylanan projelerimizden farklı olarak hak edilmiş hibenin yüzde 50’sini banka teminatı getirildiği zaman işe başlamadan vatandaşın hesabına yatırılıyor. Daha önceden böyle bir uygulama yoktu. Bu uygulama şu anda 10. Çağrı ilanı ile başladı. Bu da ilk defa olması nedeniyle büyük bir olay. Bu amaçla iş başlamadan önce girişimcilerin en çok proje yapımında kullanacakları nakit sıkıntısını önlemek amacıyla yapılan bir uygulama. Daha önceden iş bittikten sonra parayı ödüyorduk. Şu anda banka teminatı getirdiği zaman işe başlamadan projenin yüzde 50 tutarı olarak veriliyor. Bu daha önceden yoktu. Şimdi 10. Çağrı ilanı ile başladı. Bu da girişimciler açısından büyük bir olay. Şimdi ise işe başlamadan önce nakit para veriyoruz.  Nakit para olduktan sonra ya işlerin yapılması daha kolay ve daha az zaman alacak. İşleri daha rahat olacak ve girişimcilerimiz için büyük bir fırsat olmuş olacak.

İPOTEKLİ YERLER DE DESTEK ALABİLECEK

Daha önce ipotekli olan yerlere destek vermiyorduk. Yeni uygulama ile borçların düzenli ödendiğine dair bankadan getirilecek yazı ile birlikte ipotekli yerlere de destek verebiliyoruz. Buradaki en önemli konu başvuru sahibinin bankadaki borcunu düzenli ödemesi olmasıdır. Bankadan borcunu düzenli ödediğine dair yazı getirdiği zaman biz o tür projelerimize de destek veriyoruz. Bu iki konunu bizim şimdiye kadar karşımıza çıkan en büyük sıkıntıların başında geliyordu. Yeni uygulama ile bu sıkıntılar da aşılacak. Daha önce Avans sistemi, vatandaş projeyi bitirdikten sonra veriliyordu. Vatandaş projeyi yapmakta nakit, sıcak para olmadığı için zorlanıyordu. Şu anda avansı alan vatandaş daha rahat bir şekilde ve kısa sürede projesini hayata geçirebilecek. Bu uygulamalarının başvuru sayısını artıracak ve hitap ettiğimiz kesimin genişliği de artacak. Vatandaş için de büyük bir kazanım olacak. Bir an önce işletme faaliyete geçmiş olacak. Proje başvuruları ise başvuru tarihleri ne zaman başlayıp bitecek 15 Şubat’ta başladı 23 Mart'ta proje bitiş tarihi olarak proje başvuru kabulümüz devam ediyor.

A.Vahap Kaygusuz –Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)