Malatya
Giriş Tarihi : 13-03-2021 13:14   Güncelleme : 13-03-2021 13:14

Tıp Bayramı Buruk Kutlanıyor

Malatya Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Erol Karaaslan 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada, sağlık çalışanlarının bayramını kutladı. Karaaslan açıklamasında, Sağlık çalışanlarını Covid 19 sürecinde özverili çalışmalarından dolayı da kutladı.

Tıp Bayramı Buruk Kutlanıyor

14 Mart Tıp Bayramı için Malatya Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı, Doç. Dr. Erol Karaaslan önemli açıklamalarda bulundu. Açıklamasında Karasalan  şu ifadeleri kullandı. “İnsanların kendini çaresiz hissettiği, yardıma muhtaç olduğu zamanlarda imdada yetişen, hem kendi canımızı ve hem de sevdiklerimizi emanet ettiğimiz, özellikle son dönemde tecrübe ettiğimiz zorluklara rağmen görevlerini fedakarca yerine getiren sağlık çalışanlarımızın Tıp Bayramı'nı kutluyorum.  1919 yılının 14 Mart'ında; işgal altındaki İstanbul'da İstanbul Üniversitesi Tıbbiye 3. Sınıf öğrencisi Hikmet Boran önderliğindeki tıp okulu öğrencileri, işgali protesto için toplanmış ve dönemin ünlü doktorları da destek vermiştir. Böylece ilk Tıp Bayramı, Sağlık alanında hizmet veren çalışanların yurt savunma hareketi olarak başlamıştır. Bu nedenle 14 Mart tıp bayramı biz hekimler için ayrı bir öneme sahiptir.

PANDEMİYE RAĞMEN ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDİYORUZ

Hekimliği sadece bir meslek olarak değil; bir yaşam biçimi olarak kabul ediyor, fedakârlık yapmayı insanımıza verdiğimiz değerin birer göstergesi olarak görüyoruz. İnsanı yaşatmanın önemini biliyor, öncelikle koruyucu sağlık hizmetlerinin etkin sürdürülmesi ve hastalarımızın sağlığına kavuşması için pandeminin üzerimizdeki etkilerine rağmen tüm gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Pandeminin başladığı 1 yıl içerisinde sağlık çalışanları kendi canları pahasına Covid 19’ la mücadelede en ön safta amansız bir mücadele verilmiştir. Bu süreçte aylarca yakınlarından uzakta kalınmıştır. Dahası yüzlerce meslektaşımız tıpkı milli mücadele kahramanları gibi bu uğurda kendilerini feda etmişlerdir. Bu vesile ile vefat eden sağlık çalışanlarımızı huzurlarınızda rahmet ve minnetle anıyor ailelerine sabırlar diliyorum. Sağlık çalışanlarımızın bu fedakârlıklarını asla unutmayacağımızı buradan bir kez daha haykırarak ifade etmek istiyorum.

AŞI DIŞINDA BİR TEDAVİ YÖNTEMİ HENÜZ BULUNAMADI 

Pandeminin etkileri halen devam etmekte ve meydana gelen mutasyonlar neticesinde virulansta bir azalma meydana gelmedi. Avrupa ülkelerinin birçoğunda vaka sayısı oranlarındaki artış devam etmektedir. Elimizde salgına karşı en etkin olan önlemlerden temizlik, maske, mesafe ve son dönemde uygulanmakta olan aşı dışında etkinliği kanıtlanmış bir tedavi maalesef bulunmamaktadır. Dünyada yüzün üzerinde ülkede aşılama hala başlatılamamıştır. Ülkemiz on milyonun üzerindeki aşı uygulaması ile dünyada ilk onun içerisindedir. Buradan emeği geçen bütün yetkililere huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Aşı tedariğindeki zorluklara rağmen aşılama çalışmalarının hız kesmeden devam etmesi, riskli grupların aşılanmalarının bir an önce tamamlanması sağlık sistemimizdeki ve sağlık çalışanlarımızdaki yükü azaltacaktır. 

ÇALIŞANLARIMIZA ŞİDDET UYGULANMASINI KABUL ETMİYORUZ

Bu zorlu günlerde çözüm bulunmasını talep ettiğimiz şu sorunlara ve önerilerimize kısaca değinmek istiyorum; sağlık çalışanlarına şiddet olayları maalesef sıradanlaşmaya başladı. Hiçbir acı ve hiçbir mazeret sağlık çalışanlarına şiddeti haklı gösteremez.  Üzülerek ifade edebiliriz ki can güvenliği sağlık çalışanlarının en büyük sorunu haline gelmiştir. Hekimler olarak  ifade etmek istiyoruz ki; sağlık çalışanlarına yönelik her türlü şiddet ayrı bir suç tipi olarak kategorize edilmeli, tutuklu yargılanma talebi tam olarak karşılığını bulmalı ve yargılamalar kısa süre içinde caydırıcı cezalarla sonlanmalıdır.

SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZIN SORUNLARI DEVAM EDİYOR

Pandemi döneminde sorunlarımızın tamamını tabi ki gündeme getirmek istemiyoruz. Fakat biliyoruz ki gözden kaçan önemli sorunlarımızdan biri de yaşadığımız hukuki problemlerdir. Hukuki problemler en az sağlıkta şiddet kadar önemlidir. Yapılan tıbbi müdahalelerin neticesinde gelişen bir takım olumsuzlukları komplikasyon, malpraktis sarmalında değerlendirip sınırları belli olmayan malpraktis lehinde yorumlayıp haksız tazminat ve hapis davaları artık hekimlerin en büyük problemlerindendir. Bu düşüncelerle Malatya Tabip Odası olarak yüce mesleklerini icra ederken vefat eden sağlık çalışanlarımız başta olmak üzere, sağlıklı bir gelecek için çalışan ahirete irtihal etmiş sağlık çalışanlarımızı şükranla yad ediyor, her birine Allah'tan rahmet diliyorum. Milletimize ve insanlığa hizmetleri için tüm sağlık çalışanlarına teşekkür ediyor, huzurlu, güvenli ve sağlıklı günler diliyor, 14 Mart Tıp Bayramı'nı kutluyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

A.Vahap Kaygusuz- Hanife Yiğit