Sağlık
Giriş Tarihi : 21-03-2013 11:12   Güncelleme : 21-03-2013 11:12

Tik habercisi olabilir

Manisa Ruh Sagligi ve Hataliklari Hastanesi Psikiyatri Uzmani Dr. Betül Eliküçük, “Hepimizin basit bir bademcik intihabi dedigimiz hastalik, tourettenin habercisi olabilir” dedi

Tik habercisi olabilir

Tik hastaliklari ve buna bagli yasanan davranis bozukluklari hakkinda bilgi veren Manisa Ruh Sagligi ve Hataliklari Hastanesi Psikiyatri Uzmani Dr. Betül Eliküçük, bu hastaligin çocukluk ve ergenlik döneminde basladigina dikkat çekerek, "Tik bozukluklari nöropsikiyatrik bir hastaliktir. Süregen degildir ve ailesel geçis gösterir. Tik bozukluklari ani olur, tekrarlayicidir, gerginlik ve stresle artar, sonra da kisi rahatlar. Iki tip tik vardir. Bunlardan biri motor, digeri ise vokal tiktir. Tik bazen basit bir omuz silkmesi de olabilir, bazen de ziplama ve yapilan hareketi tekrarlama da olabilir. Vokal tikler ise bogaz temizleme, öksürme ve küfürlü konusma seklindedir. 7-11 yaslari arasinda yüzde 5 ila 20 çocukta görülür. Tikler geçici, kronik, baska türlü adlandirilamayan ve tourette seklinde 4 gruba ayrilir" dedi.
Tik bozukluklarinin en önemlisinin tourette oldugunu belirten Dr. Eliküçük, “Tourette sendromu ise en az bir motor ve bir tane de vokal tikten olusur. 12 aydan uzun sürer ve 3-8 yaslari arasi baslar. 20 yasindan sonra azalir. Bu sendroma neden olan sebeplerden biri A Grubu Beta Hemolitik Streptokok mikrobudur. Bu mikrop vücudun istegiyle beyne gidip ve buradaki bazal çekirdekleri etkilemesi sonucu ortaya çikiyor. Böylece üst solunun yolu enfeksiyonlarinda rahatsizlik görülüyor. Hepimizin basit bir bademcik iltihabi dedigimiz hastalik torettenin habercisi olabilir. Bu mikropla her karsilasildiginda bu hastalik alevlenir. Tourette, Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) ile çok sik gözükür. Tiklerin yaninda çocukta dikkat eksikligi, obsesif kompülsif özellikler ve sosyal iliskilerde zorluk da gözlenebilir. Hastaligin önlenmesi için herhangi bir tik varliginda çocuklarin çocuk nörologu ya da çocuk psikiyatrisine gösterilmesi uygun olur” diye konustu.