Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 21-12-2021 12:58   Güncelleme : 21-12-2021 13:45

Tespih Sanatı MABESEM ’de Yaşayacak

Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Eğitim Merkezi (MABESEM) bünyesinde 12 ayrı kurs düzenleniyor. Geleneksel el sanatları içerisinde bulunan Tespih Sanatı da bu merkezde yaşatılıyor.

Tespih Sanatı MABESEM ’de Yaşayacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı Geleneksel El Sanatları Sanatçısı Ensar Güler, MABESEM bünyesinde açılacak kurslar ile Tespih sanatına merak salan vatandaşlara eğitim verecek.

Kısa süre içerisinde kursların başlayacağını belirten Güler, ”Rahmetli Kenan Alak ustamız vardı, mekanı cennet olsun. Ağabeyimiz Ömer Nasuhi Güler’e bu işi öğretti. Bizler de abimizden öğrendik bu işi ve icra ediyoruz. Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Tespih işi ile uğraşıp, emek veriyoruz. Şuan kursumuz açılmadı, ilerleyen zamanlarda açılmasını bekliyoruz. Hâlihazırda öğrencilerimiz var. Ders verdiğimiz arkadaşlarımız var. Yardımcı olduğumuz insanlar var. Tesbih sanatını aktardığımız insanlar var. 7 yaşında da öğrencim var 60 yaşında da öğrencim var. Kursların açılmasını bekliyorlar. Buradaki gayemiz ticari değil. Buradaki amacımız bu sanatı insanlarla paylaşmak. Bu sanatın tarihe karışmasını önlemek ve bu sanatla ilgili insanları görüşlerini almak.” dedi.

Çalıştığı malzemelerin özelliklerinden bahseden Güler, ”Kehribar grubu, ağaç grubu, obje, diş grubu malzemelerde çalışıyoruz genelde.  Genelde ağaç grubunda çalışıyoruz. Genelde kuka ve öd ağacı çalışıyorum. Kuka, Osmanlı döneminde hekimlerin kullandığı bir ağaç. Kuka’dan yapılan tespihler eldeki mikrobu öldürüyor ve antiseptik özelliğe sahip. Saray hekimleri genelde kullanırdı. Öd ağacı ise Peygamber efendimiz (s.av) beşiğinin ve sandukasının ağacı olup aynı zamanda Kabe’nin kokusunda da kullanıyor. Özel bir kokusu var. Öd ağacı başka ülkelerde tütsü olarak da kullanılıyor. Yerli ağaçlardan ardıç ağacı kullanıyoruz. Sanatımızı icra etmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER