Malatya
Giriş Tarihi : 06-05-2021 23:23   Güncelleme : 06-05-2021 23:23

Tespih Aşkı İle 12 Yılda 350 Tespih Biriktirdi

Malatya’da bir vatandaş hobi olarak biriktirdiği teşbihlerden adeta bir servet oluşturdu. Esat Erdoğan (30) ‘ın yaklaşık 12 yıl önce hobi olarak biriktirmeye başladığı 900 bin TL’lik tespih koleksiyonu görenleri hayran bırakıyor.

Tespih Aşkı İle 12 Yılda 350 Tespih Biriktirdi

 

Malatya’da Esat Erdoğan isimli bir vatandaş evinde özel olarak yaptırdığı dolapta sergilediği piyasa değeri yaklaşık 900 bin TL olan 350 tespihe gözü gibi bakıyor. 2009 yılından bu yana değerli taşlardan yapılan tespihleri biriktirmeye başladığını kaydeden Erdoğan, bu hobiyi 2009 yılında dedesinin kendisine hediye ettiği Osmanlı döneminden kalma kehribar tespih ile edindiğini söyledi. Malatya'da Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan Esat Erdoğan, o günden sonra değerli taşlardan oluşan tespihleri biriktirmeye başladım dedi.

Hediye edilen veya satın aldığı tespihleri evinde sergilemeye başladığını anlatan Erdoğan, Oltu taşı, kehribar, Osmanlı kehribarı, sedef ve inci gibi özel taşlardan oluşan koleksiyonumda şu an 350 tespih bulunuyor. Her gün gelip tespihlerimle vakit geçiriyorum. Onlarla vakit geçirmek huzur veriyor ve beni mutlu ediyor diye konuştu.

Tespihlerin maddi değerinin yüksek olduğunu ve koleksiyonunu daha da genişletip çocuklarına bırakmak istediğini dile getiren Esat Erdoğan, şunları söyledi2009 yılında dedem bana kendisine miras kalan Osmanlı kehribarı bir tespih hediye etti. Piyasa değerinin yüksek olduğunu öğrenince tespihe merak saldım. O günden sonra tespih satın almaya başladım. Bazı arkadaşlarım da merakımı öğrenince tespih hediye etmeye başladı. Şu anda 350 tespihe sahibim. Tespihin çok güzel bir dili vardır 'elden, dile gönüle' diye. Osmanlı kehribarı, damla kehribar ve sıkma kehribarları çok seviyorum. Osmanlı döneminden kalan bu tespihler günümüzde çok zor bulunuyor. Hobi olarak başladığım ama şimdi koleksiyona dönüşen bu tespihlerimi çocuğuma bırakacağım, ondan da torunlarıma miras bırakmasını isteyeceğim.

Ebubekir Atilla