Malatya
Giriş Tarihi : 12-07-2017 15:44   Güncelleme : 12-07-2017 15:44

“Tescil Tamam Sira Sorunlarda”

CHP Genel Baskan Yardimcisi Veli Agbaba, Malatya kayisisinin, Avrupa Birligi Cografi Isaret Tescili’ni almasinin sevindirici oldugunu, ancak kayisinin birikmis sorunlari giderilmeden tescilin üreticide karsiligi olmayacagini söyledi

“Tescil Tamam Sira Sorunlarda”

Malatya Ticaret ve Sanayi Odasinin 2014 yilinda yaptigi basvuru 3 yil sonra sonuçlanarak Malatya Kayisisi Avrupa Birligi Cografi Isaret Tescili’ni aldi. Böylece kayisi Aydin Incirinden sonra AB’den tescillenen ikinci tarim ürünü oldu.

KAYISI IÇIN ÖNEMLI BIR KAZANÇ

Konuyla ilgili bir degerlendirme yapan CHP Genel Baskan Yardimcisi ve Malatya Milletvekili Veli Agbaba, cografi isaret tescilinin hem Malatya hem de kayisi için çok önemli bir kazanim oldugunu belirterek “Malatya kayisisinin uluslararasi piyasada satis ve pazarlamasinin daha rahat yapilabilmesi, baska ülke ve sehirlerde üretilen  daha kalitesiz kayisi ile farkini ortaya koymasi açisindan AB cografi isaret tescili kayisi için degerli bir sonuç, önemli bir kazançtir” dedi.

TESCIL BIRIKEN SORUNLARI ÇÖZMEZ

Cografi tescil için bugüne kadar emek harcayan tüm kurum ve kuruluslara tesekkürlerini ileten Agbaba ,  tescilin kayisinin tanitiminda ki rolünü önemserken, tek basina kayisi ve üreticilerin sorunlarini çözmesini beklemenin yanlis oldugunu belirtti. Agbaba, “Basta alan bazli destek olmak üzere, kayisinin degerinin altinda satilmasi, üreticilerin bankalara ve kooperatiflere olan borçlarinin faizlerinin bile ödenemeyecek noktaya gelmesi, her geçen gün artan mazot, gübre, ilaç paralarinin üreticilerin belini bükmesi,sulama suyu sorunlari, elektrik borçlari,  don, dolu gibi tabii felaketlerin ardindan TARSIM’le yasanan uyusmazliklar gibi üreticilerin birikmis dag gibi sorunlarinin çözüm bekliyor. Üreticilerin ve Malatya’nin yüzü iste bu sorunlara kalici çözüm bulundugunda gülecektir” dedi.