Malatya
Giriş Tarihi : 14-12-2016 18:08   Güncelleme : 14-12-2016 18:08

Terörün Panzehiri Egitimdir

Ülkemizin stratejik konumundan ötürü ara ara kanayan bir yara olarak karsimiza çikan bombali saldirilar sonucu birçok can kaybi yasanmakta. Yasanan can kaybi ve maddi zarar ise ülkenin gelismisliginin önüne set koymakta. Bu zarara neden olan ve bu kadar cana mal olan intihar terörizminin nedeni, intihar terörizminin önlenebilirligi, modern çag iletisim teknolojilerinin terörizme olan etkisi, alinmasi gereken önlemler hakkinda konustugumuz Psikolog Melek Demir, “Bu tür durumlarin en güzel kurtaricisi iyi bir egitim, bilinçli bir zihin ve saglikli bir ruh halidir” diyerek egitimin terörü engelleyici islevini bir kez daha ortaya koydu

Terörün Panzehiri Egitimdir

 Intihar Terörizmini Stratejik Konumumuz Arttiriyor!

>>Hanife Sari’nin Röportaji

1983 yilinda ilk olarak Lübnan’da ortaya çikan bir olayken hizla dünyaya yayilip ülkemizi de etkiledi. Ortaya çikan tabloya bakildiginda da bu olaylarin en çok ülkemiz ve çevresinde görülme nedenini neye baglayabiliriz?

Türkiye jeopolitik olarak çok önemli bir noktada. Bilindigi üzere dünyanin en büyük zenginliklerini barindiran bir ülke de yasiyoruz. Bununla beraber çevre komsularimiz da öyle. Özellikle petrol zenginliklerini düsünürsek birçok devletin kaynaklarini kullanmak ya da ele geçirmek için elinden geleni yapmakta, hatta savas ortami, kaos ortami olusturmaktan çekinmemektedir. Türkiye’nin bu konuda hem siyasi pozisyonu hem de cografi konumu bunun en büyük sebeplerinden biridir. Bu konumu elde etmek için ise dis mihraklar var olan güçlerini terörizme yatirarak, insanlar arasinda korkuyu bir bulasici hastalik gibi yayip, insanlari bu tehdit altinda yerlerinden kimildayamaz hale getirerek onlarin kendilerine boyun egmelerini hedeflerler. Iste terör gruplarinin tam manasiyla yapmaya çalistigi sey bu. Bu intihar terörizmine basvuranlar, düsman olarak gördükleri toplumdaki ilimlilari kendi taleplerini kabul ettirme noktasinda, tamamen taleplere boyun egmeleri beklenmese de, zorlamayi umarlar. Düzenli araliklarla gerçeklestirdikleri saldirilarla da bunu hedefliyorlar.

Modern çag iletisim teknolojilerinin intihar saldirilarina ya da terörizmine etkisi var mi?

Teknoloji çagin en önemli ve faydali kavramiyken bir o kadarda tehlikeli bir kavramidir. Teknolojik aletler iyi için kullanilirsa insanligi ileriye atarken, kötü niyetle kullanildiginda ise insanlik yok edicidir. Bu tür saldirilarda teknoloji büyük oranda kullanilmaktadir. özellikle iletisim konusunda ciddi anlamda yardimci olmaktadir.

Intihar terörizminin önüne nasil geçebiliriz?

Bu tür durumlarin en güzel kurtaricisi iyi bir egitim, bilinçli bir zihin ve saglikli bir ruh halidir. Burada en büyük iste devlete düsmektedir. Devletimizin psikolojik açidan insanlara destek kampanyalari olusturmalari gerekir.

Intihar terörizmin nedeni güçsüzlük mü, öç almami, panik havasi yasatmak mi, bu konu hakkindaki düsünceleriniz nelerdir?

Intihar saldirilarinin temelinde güçlü bir inanç vardir. Bu inanç kisilerin bilincine öyle bir isleniyor ki kendi hayatlarini vermeleri onlar için utanilacak degil seref veren bir hal haline geliyor. Intihar saldirilarini düzenleyen kisilerin beyinlerine yerlestirilen bu güçlü ideolojiler sadece kendi hayatlarini degil bir çok masum insanin hayatini sonlandirmayla sonuçlanmaktadir. Bu kisilerin bu yanlis inanç ve ideolojilere bu kadar saplanmalari ise onlarin psikolojik olarak bu alt yapiya sahip olmalari. Sorgulamaktan, elestirel düsünmekten uzak, güçsüz bir psikolojiye sahip olmalarindan gelmektedir.

Olasi bir intihar terörizmi için ne tür önlemler alinmali?

Intihar terörizmin önüne geçmek çok zorken alinabilecek önlemlerle bu durum en az riske indirilebilir. Özellikle bu davranislarin amaci halki huzursuz etmek. Insanlara güvensizlik hissi yaratarak günlük yasantilari en kötü hale getirip kaos ortami yaratmak. Vatandasimizin yapacagi sey mümkün oldugunca kendini korumasi özelliklede psikolojik olarak. Son zamanlarda yasanilan olaylar herkesi üzdü toplumda ciddi travmalar yaratti bunun için psikolojik destek almaktan hiçbir zaman çekinmesinler. Bu konuda alinacak önlemler arasinda diger ülkelerden de yararlanilmali. Örnegin Israil, Sri Lanka ve Irak gibi ülkelerin tecrübelerinden yararlanabiliriz. Bu ülkeler, yaptigim arastirmaya göre toplu tasimada seyahat ederken takilarin sarapnele dönüsme ihtimaline karsi kullanilmadigini ögrendim. Bunun yaninda diger ülkeler gibi otobüs camlarinin parçalanmayan bir sekilde üretimini yaparsak, banklar yere sabitlenirse bu ve benzeri basit yöntemleri bizde hayatimizda uygulayabilirsek en azindan can kayiplarinin önüne bir nebze geçmis oluruz.

Genellikle gençler bu is için kullaniliyor bu konuda neler söyleyebilirsiniz, gelecek nesilleri bu tür durumlardan kurtarmak için neler yapabiliriz?

Çok hassas bir konu oldugundan kelimelerimi özenle seçmeye çalisiyorum. Çok güzel bir noktaya degindiniz özellikle intihar saldirilarini gerçeklestiren yas grubuna baktigimiz da genç nesillerden olusmaktadir. Buda insanin yüregini çok daha fazla sizlatmakta. Çünkü nasil olurda körpecik gençlerin yasanacak çok daha güzel seyleri varken, insanlik için yapilacak o kadar sey varken kendi canina kiyip üstüne baska insanlarin ölümüne sebebiyet verecek kadar zihinleri bozulabilir. Daha da kötüsü bunun dogru olduguna inanabilir. Burada kilit noktanin ben anne babalardan geçtigini düsünüyorum. Özellikle çocuklarimizi yetistirirken sorgulayabilme, elestirebilme özellikle kendini ifade edebilme özgürlügü verilmeli. Gelecek nesillerimiz bu tür önemli noktalari beceri olarak kazanabilirlerse hiç bir ideolojiye körü körüne baglanmaz ve mantik disi, gibi caniliklerle dolu olan davranislari ve inançlari red edebilir. Bu sebepten dolayi özellikle anne babalarimiza sesleniyorum çocuklarimiza kosulsuz itaati degil sorgulamayi, elestirel düsünmeyi asilayin.