Genel
Giriş Tarihi : 01-01-2017 19:51   Güncelleme : 01-01-2017 19:51

Terörün Hedefi Iç Savas

Besiktas Ortaköy'de ünlü bir gece kulübünde silahli saldirgan dehseti yasandi. Içisleri Bakani Süleyman Soylu, meydana gelen hain saldirida 39 vatandasin hayatini kaybettigini söyledi

Terörün Hedefi Iç Savas

Ortaköy'de terör saldirisi! 39 kisi hayatini kaybetti

 

Edinilen bilgilere göre olay Besiktas Ortaköy'de bulunan ünlü bir gece kulübünde yasandi. Gece kulübüne noel baba kiliginda girdigi belirtilen 2 kisi, uzun namlulu silahlarla içeridekileri taradi. Yilbasi eglencesi sirasinda gerçeklesen olayda ölen ve yaralananlar oldugu ögrenildi. Olay yerine çok sayida polis ve ambulans gönderildi. Saldiriyi yasayan gece kulübü müsterileri, içeriden tahliye edilmeye baslandi. Çevrede genis güvenlik önlemleri alan polis ekipleri, bölgede çalisma baslatti. Özel Harekat polislerinin gece kulübünde arama yaptigi ögrenildi.

SÜLEYMAN SOYLU'DAN SALDIRI AÇIKLAMASI

Içisleri Bakani Süleyman Soylu, Ortaköy'de gece kulübüne gerçeklesen terör saldirisi sonrasi Saglik Bakani Recep Akdag ile sabah saatlerinde Istanbul'a geldi. Atatürk Havalimani'nda basin mensuplarinin sorularini cevaplayan Içisleri Bakani Süleyman Soylu, " 39 insanimiz hayatini Kaybetti 18'inin kimligi ile belli. Digerlerinin kimligi ile ilgili tespit çalismalari devam ediyor. 16'si yabanci uyruklu 5'i Türkiye Cumhuriyeti vatandasi kimligi belli olmayanlarla ilgili çalismalar devam ediyor. Saldiri 1 : 15 siralarinda gerçeklesiyor. Bir terör saldirisi. 65 kisi hastanelerde tedavi görüyor 4'ü agir olarak bize bildirildi. Biri çok agir. Hain sivil insanlara yönelik milletin umutlarini tazeledigi bir yilbasinda gerçeklesen insanlarin korumasiz oldugu bir yerde onlara böyle bir seyden habersiz yapilan insanlik disi alçak bir saldiri. Teröristi arama çalismalari devam ediyor. Emniyetimiz gerekli operasyonlari baslatti. Insallah yakin bir zamanda ele geçirilecegini ümit ediyoruz bir daha böyle bir terör saldirisiyla karsi karsiya kalmayiz. Detayli çalismalar gerçeklesiyor. Net bir degerlendirme yapmak çok dogru olmaz . "

'65 YARALI VAR'

Saglik Bakani Recep Akdag, Ortaköy'deki saldiriya iliskin yaptigi açiklamada, "65 yaralimiz var, 4'ünün durumu agir" dedi.

RTÜK YAYIN YASAGI GETIRDI

RTÜK, Istanbul'daki terör saldirisina iliskin, Basbakanlik tarafindan geçici yayin kisitlamasi getirildigini bildirdi. Radyo ve Televizyon Üst Kurulundan (RTÜK) yapilan yazili açiklamada, 15/02/2011 tarihli ve 6112 sayili Radyo ve Televizyonlarin Kurulus ve Yayin Hizmetleri Hakkinda Kanunun 7'nci maddesinde "milli güvenligin açikça gerekli kildigi hallerde veya kamu düzeninin ciddi sekilde bozulmasinin muhtemel oldugu durumlarda" geçici yayin yasagi getirilebileceginin öngörüldügü belirtilerek, "01/01/2017 tarihinde Istanbul ilinde meydana gelen silahli saldirinin da anilan hüküm çerçevesinde oldugu degerlendirildiginden söz konusu olayla ilgili, geçici yayin yasagi getirilmesi uygun görülmüstür." ifadelerine yer verildi. Açiklamada sunlar kaydedildi: "Medya hizmet saglayicilari tarafindan; anilan saldiriya iliskin olarak yapilacak yayinlarda 6112 sayili Kanunda ve diger kanunlarda sayilan yayin ilkelerine uyulmasi, toplumda korku, panik ve kargasa olusturabilecek, terör örgütlerinin amaçlarina hizmet edebilecek yayinlardan kaçinilmasi ve bu çerçevede; saldiriya iliskin olarak, saldiri sonrasi olay yeri, kamu görevlilerinin olay yerinde yürüttükleri çalismalar, varsa saldiri sonucu yaralanan ya da hayatini kaybeden kisilere ait görüntü, görsel öge ve benzeri unsurlara ve bunlarla ilgili abartili anlatimlara, olayin aydinlatilmasi, süphelilerin yakalanmasi ve irtibatlarinin desifre edilmesinin engellenmemesi için, resmi makamlarca yapilan açiklamalar disinda olaya istirak etme süphesi bulunan kisilere, bu kisilerin bulunduklari yerlere, kullandiklari araçlar ve benzeri diger hususlar yayinlarda kesinlikle yer verilmemesini içermektedir. Tüm medya hizmet saglayicilarin dikkatine sunulur."

POLIS GENIS GÜVENLIK ÖNLEMLERI ALDI

Gece kulübüne sevk edilen saglik ekipleri yaralilari hastaneye tasirken, polis de bölgede genis güvenlik önlemleri aldi. Saldiriyi Noel baba kiyafetli birinin yaptigi açiklandi. Saldirinin ardindan polis bölgede operasyon gerçeklestirdi.

ERDOGAN'DAN ILK AÇIKLAMA!

“Kirli Oyuna Geçit Vermeyecegiz!”

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, "Istanbul’daki vahsi saldiri, terörün ayrim yapmadan kan dökmeyi, can almayi, can acitmayi hedefledigini açikça ortaya koymustur. Birbirimizle daha fazla kenetlenmek suretiyle, bu tür kirli oyunlara asla geçit vermeyecegiz" dedi. Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, Istanbul Ortaköy’de yasanan terör saldirisiyla ilgili yazili bir açiklama yapti. Erdogan, “2017 yilinin ilk saatlerinde Istanbul’un Ortaköy semtinde meydana gelen terör saldirisini siddetle kiniyorum. Saldirida hayatini kaybeden güvenlik görevlimize ve vatandaslarimiza rahmet niyaz ediyor, elim olayda yitirdigimiz yabanci misafirlerimizi tazimle aniyorum. Hayatlarini kaybedenlerin yakinlarina bassagligi, yaralilarimiza acil sifalar diliyorum. Milletimizin huzuruna kastedenler ve onlarin taseronlari, sivilleri de hedef alan menfur saldirilarla, ülkemizi istikrarsizlastirmaya, halkimizin moralini bozarak kaos olusturmaya çalisiyorlar. Ancak bizler milletçe sogukkanliligimizi muhafaza etmek, birbirimizle daha fazla kenetlenmek suretiyle, bu tür kirli oyunlara asla geçit vermeyecegiz. Terörle mücadelesini sürdürmekte olan Türkiye, vatandaslarinin güvenligini ve huzurunu saglamak için bölgede de ne gerekiyorsa yapmak konusunda son derece kararlidir. Farkli terör örgütlerinin ülkemizi hedef aldiklari bu saldirilarin, bölgemizde yasanan hadiselerden bagimsiz olmadiginin farkindayiz. Ülkemize yönelik tehditleri ve saldirilari, kaynaginda yok etme konusunda da kararliyiz. Bu süreçte kaybettigimiz her bir can, yüregimizi daglamakla birlikte, mücadele azmimizi kamçilamakta, kararliligimizi perçinlemektedir” dedi.

“SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEGIZ”

Terörle sonuna kadar mücadele edilecegini ifade eden Erdogan, “Ülke ve millet olarak, terör örgütlerinin ve arkalarindaki güçlerin sadece silahli saldirilarina degil, onlarin ekonomik, siyasi, sosyal saldirilarina karsi da sonuna kadar mücadele edecegiz. Istanbul’daki vahsi saldiri, terörün ayrim yapmadan kan dökmeyi, can almayi, can acitmayi hedefledigini açikça ortaya koymustur. Bu elim saldirida hayatini kaybeden güvenlik görevlimize ve vatandaslarimiza tekrar Allah’tan rahmet, yaralilarimiza da acil sifalar diliyorum” ifadelerini kullandi.