Asayiş
Giriş Tarihi : 18-10-2012 09:26   Güncelleme : 18-10-2012 09:26

Terör örgütü üyeliginden hapis cezasi verildi

Malatya Inönü Üniversitesi’nde bölücü terör örgütü PKK’nin gençlik yapilanmasinda yer alarak terör örgütü üyesi olmak ve terör örgütünün propagandasini yapmak suçlamalariyla yargilanan 7 üniversiteli saniga 7.6 yil ile 10 yil arasinda hapis cezalari verildi.

Terör örgütü üyeliginden hapis cezasi verildi
   Malatya 3. Agir Ceza Mahkemesi’nde görülen davanin karar durusmasina, tutuklu saniklar Sohbet Yildiz, Zeki Baltaci, Ibrahim Bakir, Nevzat Tekel ve Pinar Atlas ile tutuksuz sanik Ugur Ahmet Yasar ve avukatlari ile aileleri katildilar.
   Durusmada saniklar son savunmalari için Kürtçe konusunca, bu durum mahkeme tutanagina “Mahkememizce anlasilmayan bir dilde cevap verildigi görüldü” seklinde geçti.
Savunmalari esnasinda zaman zaman Türkçe ve Kürtçe konusan terör örgütü üyesi saniklar, terör örgütü ele basi Abdullah Öcalan’in cezaevi durumunun iyilestirilmesi, ana dilde egitim ve savunma gibi taleplerinde bulundular.
   Saniklar cezaevinde terör örgütü mensuplarini baslattigi açlik grevinin 36. gününe girdigini de belirttiler.
Son sözleri sorulan saniklar mahkeme heyetine Kürtçe cevap verdiler.
    Mahkeme Heyeti, saniklar Zeki Baltaci, Ibrahim Bakir, Nevzat Tekel, Pinar Atlas, Ugur Ahmet Yasar ve Sohbet Yildiz’a PKK/KCK silahli terör örgütüne üye olmaktan 9’ar yil hapis cezasi verdi. Mahkeme Heyeti sanik Deniz Özçayir’a PKK/KCK silahli terör örgütüne üye olmaktan 7 yil 6 ay hapis cezasi verdi. Sanik Ibrahim Bakir ve sanik Nevzat Tekel’e PKK/KCK silahli terör örgütünün propagandasini yapmaktan 1’er yil hapis cezasi verildi.
    Mahkeme heyeti dava da tutusuz yargilanan sanik Ugur Ahmet Yasar’a almis oldugu ceza nedeniyle hakkinda tutuklama karari verildi. Mahkeme Heyeti, diger tutuklu 5 saniginda tutukluluk haline karar verdi.
   Mahkeme Heyeti, durusma esnasinda verdikleri ifadelerden dolayi Sohbet Yildiz, Zeki Baltaci, Ibrahim Bakir, Nevzat Tekel ve Pinar Atlas hakkinda Cumhuriyet Savciligina suç duyurusunda bulunulmasina karar verdi.
   Mahkeme heyeti, ayni davada yargilanan ancak firarda olan sanik Hayrettin Biçen ile Mukaddes Çelik’in dosyasini ayirarak, “Terör örgütü yöneticisi ve üyesi olmak” suçlariyla yeni bir dosya açilmasina karar verdi. Firarda olan Mukaddes Çelik’in babasi Abdulkadir Çelik’in kizinin kayip basvurusu üzerine Cumhuriyet Savciliginca yapilan arastirmada Mukadder Çelik’in fotograflarinin terör örgütüne ait sitelerde bulundugunun tespit edildigi kaydedildi.