Genel
Giriş Tarihi : 14-12-2016 17:25   Güncelleme : 14-12-2016 17:25

“Terör Hepimizin Ortak Sorunu”

Basbakan Binali Yildirim, MHP lideri Devlet Bahçeli ve CHP lideri Kiliçdaroglu teröre karsi ortak açiklama yapti. Açiklamada terörle mücadelenin herkesin ortak sorunu oldugu ve sonuna kadar kararlilikla mücadele edilmesi gerektigi vurgulandi

“Terör Hepimizin Ortak Sorunu”

Liderlerden Basin Açiklamasi

Basbakan Binali Yildirim, ülkemizde son dönemde meydana gelen terör saldirilarini görüsmek üzere CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu ve MHP Genel Baskani Devlet Bahçeli'ye bir davet gönderdi. Yildirim, davete icabet edeceklerini belirten iki liderle saat 10.30'da Çankaya Köskü'nde bir araya geldi. Görüsme sonrasi ortak basin toplantisi düzenlendi.

HER TÜRLÜ KATKI VERILECEK

Basbakan Yildirim yaptigi açiklamada, "Bugün CHP Genel Baskani ve MHP Genel Baskani ile son zamanlarda terörle ilgili yasanan gelismeleri degerlendirmek için bir araya geldik ve bu toplantimizda sunu bir kez daha gördük ki terörle mücadele konusu Türkiye'de siyaset üstü bir konudur ve parti görüsümüz, düsüncemiz farkli olabilir ama terörle mücadele konusunda kararlilik gerek CHP'de, gerek MHP'de, gerekse de Adalet ve Kalkinma Partisinde devam etmektedir ve bu konuda yapilacak her türlü çalismada, kararda, yasal düzenlemelerde Sayin Genel Baskanlar gerekli katkiyi sonuna kadar vereceklerini ifade etmislerdir. Zira ülkemizin hem dogu, güneydoguda, hem güney sinirlarimizdaki Suriye'de, Irak'ta devam eden terörle mücadele faaliyeti beka sorunudur, ülkemizin gelecek sorunudur. Burada içeride ve disarida kim ne söylerse söylesin bizim açimizdan anlami yoktur. Anlami olan Türkiye'nin birligi, beraberligi, toprak bütünlügünün devam etmesi, milletimizin kardesliginin zarar görmemesidir. Genis kapsamli degerlendirmeler yaptik. Yapilan çalismalar hakkinda gerek Suriye, gerek Irak'ta, gerekse yurt içinde konulari Sayin Genel Baskanlarla paylasma firsati bulduk. Kendilerinin düsüncelerini dinledik, bize önerileri oldu, onlari da not aldik. Gayet verimli bir toplanti oldu, tesekkür ediyorum" ifadelerini kullandi.

TOPYEKÜN MÜCADELE

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, "Sayin Basbakan, yasanan terör olaylari dolasiyla bizleri bilgilendirdi. Terör konusunda bütün siyasal partilerin ortak tavir takinmasi, teröre karsi hep birlikte mücadele etmemiz gerektigi konusunda bir uzlasmamiz oldu. Zaten bu uzlasma hayatin dogal akisina da en uygun uzlasmadir. Terör can yakiyor, insanlik suçudur, teröre karsi hep beraber bütün vatandaslarin ortak tavir takinmasi lazim ve bu konuda kendilerine düsüncelerimizi ifade ettik. Öneriler konusunda düsüncelerimizi aktardik. Türkiye süratle olagan bir sürecin içine gelmeli ve terör olaylari bitirilmelidir. Terör bir siyasi partinin tek basina çözecegi bir olay olmanin da ötesinde bütün siyasi partilerin, bütün vatandaslarin, sivil toplum kuruluslarinin ortak sorunudur. Bu ortak soruna karsi ortak mücadele etmemiz gerekir. Bu mücadeleye kim önayak oluyorsa bizler de destek vermek durumundayiz. Umuyoruz Türkiye bu tür aci olaylardan süratle kurtulmus olur" diye konustu.

 KESIN VE ACIMASIZ BIR KARARLILIKLA…

MHP Genel Baskani Devlet Bahçeli ise, "Sayin Basbakanimizin çagrisi üzerine Türkiye'de acimasizca ve alçakça sürdürülmek istenen terörle mücadeleyi degerlendirmek amaciyla yapilmis olan toplanti milletimizin beklentilerine cevap verebilecek bir olgunluk içerisinde gelismistir. Siyasi partiler terörle mücadelede kesin ve acimasiz bir kararlilikla mücadelenin sürdürülmesini talep etmektedir. Bunun da uygulamalarinin önümüzdeki günlerde görülecegi inanciyla Sayin Basbakana ve Sayin Genel Baskana tesekkürlerimi sunuyorum" dedi.