Genel
Giriş Tarihi : 01-02-2021 16:52   Güncelleme : 01-02-2021 16:52

Tellal Pazarı Yeni Yer Bekliyor

​​​​​​​ Kentin kültürel hazinesi olan Eski Tellal Pazarı için yeni yer tahsisi konusu sürekli gündemde olsa da henüz uygulanmış bir proje bulunmuyor. Pazar Esnafı ise yer tahsisi talebini yineledi.

Tellal Pazarı Yeni Yer Bekliyor

Malatya’da yaklaşık 40 yıldır faaliyette olan ve halk arasında Tellal Pazarı olarak bilinen pazar, kentte yaşayan Suriyeli göçmenlerin ve alım gücü düşük vatandaşların tek uğrak yeri olarak dikkat çekiyor.  Zamana yenik düşen ve Kentin simasına yakışmayan dış görünüşü ile esnaflar tarafından sürekli talep edilen yer tahsisi konusu çözüm bulmadı.

Battalgazi İlçesi Halfettin Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Eski Tellal Pazarı Esnafları yer tahsisi konusunda sorunlarının devam ettiğini söylüyor.

Daha önce siyasilerin yer tahsisi noktasında defalarca söz verdiğini ancak herhangi bir adımın atılmadığından şikayetçi olan Pazar Esnafı, kentin kimliğine yakışır bir alanın tahsis edilmesini istiyor.

Genelde Pazar günleri açık olan Tellal Pazarı, Koronavirüs salgınında hafta sonu kısıtlamaları ile birlikte açılamadı. 1978 yılından bu yana düşük gelirli ailelerin ve 2010 yılından bu yana Malatya’da mültecilerin alışverişlerini tamamladığı Tellal Pazarı, Pandemi sürecinde can çekişiyor.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER