Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 23-06-2021 17:34   Güncelleme : 23-06-2021 17:34

Tekstil Müzesi 1000 Eser İle Hem Geçmişi Hem Geleceği Yaşatıyor

Yeşilyurt Belediyesi tarafından hizmete sunulan Mahmut Çalık & Ahmet Çalık Tekstil Müzesi Yeşilyurt’un dokuma geleneğini ve bölgenin tekstil hafızasını yaklaşık 1000 eşya ile serüvene çeviriyor. Yaşayan Müze özelliğine sahip olan Tekstil Müzesi’nde bir yandan ziyaretçiler ağırlanırken, bir yandan da Halı Dokuma Kursunda kursiyerlere meslek kazandırılıyor.

Tekstil Müzesi 1000 Eser İle Hem Geçmişi Hem Geleceği Yaşatıyor

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerindeki vaatleri arasında yer alan ‘Tekstil Müzesi’ projesinin uygulanacağı Kadim Çırmıktı’da bulunan eski Yeşilyurt Belediye Binası restore edildi. Kapılarını ziyarete açan müzede yünün ip dönüşmesinden, dokuma hatta kıyafet haline gelme serüveni anlatılıyor.

Müze hakkında bilgi veren Tekstil Müzesi Müdürü Mehmet Duman, 1000’e yakın eşya ile tekstil serüvenini yaşatmaya çalıştıklarını söyledi. İp bükmeden, Kumaş baskı tekniklerine kadar her anın işlendiğini belirten Duman,” Müzemiz bina olarak uzun yıllar Yeşilyurt Belediye Hizmet Binası olarak hizmet vermiştir. Dolayısı ile tarihi öneme sahip taş bir bina. Biz burada Tekstil Müzesini oluştururken binanın fiziki yapısını bu manada korumuş olduk. Her odayı butik bir hale getirerek biraz daha özelleştirmiş olduk.  Müzemizde 1000’e yakın eser sergileniyor. Gerçekten bu kadar eserin olup olmadığını soranlar oluyor. Burada “İğneden ipliğe her şey var” deyiminin hayat bulduğunu görüyoruz. Burada iplik dükkanına girdiğinizde, biçki ve dikiş dükkanına girdiğinizde tabirin yerini bulduğu görebilirsiniz. İğneden, ipliğe tekstili anlatan o serüven içerisinde ne kadar alet ve edevat varsa hepsini sergilemeye çalıştık. Bu hammadde den başlayıp ürüne dönüşene kadar ki safhayı kapsıyor.  Bu serüven içerisinde bütün alet ve edevatı Türkiye genelinde toplamaya çalıştık. Müzemizde ham maddeden başlayıp, İpin Eğrilme Süreci, İplikçi Dükkanı, Kumaşçı Dükkanı, Tezgahların olduğu bölümler, Ütülerin bulunduğu, Biçki ve dikiş makinalarının olduğu ve Tekstil alanında diğer ürünlerin sergilendiği sergi odamızdan oluşan bir müze.” dedi.

“MÜZEDE 2 HALI TASARIMI YAPILDI”

Tekstil Müzesinin “Yaşayan Müze” özelliğine sahip olduğunu kaydeden Müdür Duman,” Burada şöyle bir slogan ile bir bakış açısı ile yola çıkılmış oldu. ‘Yaşayan bir Tekstil Müzesi’ olsun istedik. Burada kumaş baskı tekniğini gösterelim, ayrıyeten halıcılık kursu düzenleyip burada halkımızı tekrar o kültür ile donatalım ve kendilerine bir gelir kapısı olması açısından bir meslek edinsinler şeklinde böyle bir amaç ile yola çıkılmış olundu. Halk Eğitim Merkezi ve İş-Kur destekli bir proje ile açtığımız Halıcılık Kursumuz var. Hocamız burada kursiyerlerimizi eğitiyor. Özellikle kadınlar bu noktada biraz daha fazla eğilim gösteriyor. 6 aylık bir süreçte kurslarına devam edecekler. Yeşilyurt Halısı diye 2 halı tasarımı yapmış olduk. Kısmet olursa önümüzdeki hafta itibarıyla bu halıların dokunmasına başlanacak. Yeniden Yeşilyurt’umuza ve Malatya’mıza özel nadide eserler kazandırmış olacağız.” ifadelerine yer verdi.

“PROFESYONEL BİR EKİP İLE ÇALIŞILDI”

Tekstil Müzesi proje aşamasından yapım aşamasına kadar her anında hassasiyetle çalışıldığını vurgulayan Duman,” Biz bu çalışmayı yaparken profesyonel bir ekip ile çalışmış olduk. Yeşilyurt Belediye Başkanımız Mehmet Çınar bu konuda gerçekten teşekkürü hak ediyor. Profesyonel insanlar ile çalıştığınızda olumsuz diyebileceğimiz edinimler yok olmuş oluyor. Bu eserlerin toplanması, bu serüvenin anlatılmasında profesyonel eller işe biraz daha farklı bir bakış kazandırmış oluyorlar. Müzemizin koridorlarında duvarları eski Sümerbank Afişleri ve dönemin ürün modellerinin görselleri ile doldurduk. Sümer Bank arşivinden, Valiliğimizin arşivinden, Kültür Müdürlüğümüzün arşivinden temin ettik. Bu serüveni destekleyerek farklı bir bakış yakaladık.” sözlerini kullandı.

Ebubekir Atilla