Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-09-2021 18:12   Güncelleme : 07-09-2021 18:12

Tekstil Kent İçin İlk Adım Atıldı İhale 27 Eylül’de

“Çalışan ve Üreten Gençler Programı” çerçevesinde Darende ve Battalgazi’de kurulması planlanan Tekstil Kent Projesi için Battalgazi Belediyesi ve Darende Belediyesi tarafından yapım ihalesine çıkıldı. İhale ilanına göre, Tekstil Kent Yapım İşi açık ihale usulü ile 27 Eylül 2021 tarihinde ihale edilecek. Hatunsuyu Mahallesinde yaklaşık 10 bin 140,65 metrekare, Darende İlçesinde ise 3 bin metrekare parsel sahasına sahip alanda birer adet fabrika binası yapılacak

Tekstil Kent İçin İlk Adım Atıldı  İhale 27 Eylül’de

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ortaklaşa yürüteceği “Çalışan ve Üreten Gençler Programı” çerçevesinde Malatya’da 5 ayrı lokasyonda kurulması planlanan Tekstilkent Projesi sayesinde tekstilin yeni üssü Malatya olacak. Battalgazi ve Darende’de tekstil altyapısının oluşturulmasında da önemli rol oynayacak olan Proje, kadın ve gençlerin istihdama katılmasında da öncü rol üstlenecek. Tekstil sektöründe Türkiye'ye yönelen talebin büyük bir bölümünü bu proje ile Malatya karşılayacak. Hatunsuyu mahallesindeki 4 bin metrekarelik alana kurulması planlanan ve ilçenin yeniden yükselen yıldızı olmasında önemli rol oynayacak olan Tekstilkent projesinin, yaklaşık 500 kişiye iş imkanı sağlaması hedefleniyor. Darende İlçesinde ise 3 bin metrekarelik alan üzerine kurulacak prefabrik fabrikanın faaliyete girmesiyle 500 kişi iş sahibi olacak.

Battalgazi Belediyesi tarafından yayınlanan “Bina yapım ilanına” göre; Tekstil Kent Yapım İşi açık ihale usulü ile 27 Eylül 2021 tarihinde ihale edilecek. Hatunsuyu Mahallesinde yaklaşık 10 bin 140,65 metrekare parsel alanına sahip alanda 1 adet fabrika binası yapılacak. İlana göre, Hatunsuyu Tekstil Kent’in yapımı için yüklenici firmaya 9 ay süre verilecek. Hatunsuyu Tekstil Kent Yapım İhalesi 27 Eylül 2021 tarihinde saat 14.00 de Battalgazi Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü Toplantı Salonunda gerçekleştirilecek.

Darende Belediye tarafından yayınlanan “Bina yapım ilanına” göre; Tekstil Kent Yapım İşi açık ihale usulü ile 27 Eylül 2021 tarihinde ihale edilecek. Darende İlçesi Organize Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık 3000 metrekare alana sahip alanda 1 adet fabrika binası yapılacak. İlana göre, Darende Tekstil Kent’in yapımı için yüklenici firmaya 7 ay süre verilecek. Darende Tekstil Kent Yapım İhalesi 27 Eylül 2021 tarihinde saat 11.00 de Darende İlçesi Heyiketeği Mahallesi Somuncubaba Bulvarı No:88 ‘de gerçekleştirilecek.

MALATYA’DA 2 BİN 500 KİŞİ İŞ SAHİBİ OLACAK

Malatya'da hayata geçirilecek ve yaklaşık 3 bin 500 kişinin istihdam edileceği Tekstil Kent projesi ilk etapta; Battalgazi-Hatunsuyu, Yeşilyurt, Akçadağ, Darende, Pütürge ilçelerinde kurulacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığının iş birliğiyle hazırlanan proje kapsamında, 5 ilçede firmalar devlet teşviklerinden faydalanarak tekstil alanında yatırım yapacak. Gençleri yaşadıkları yerde istihdam etmek, böylece göçü önlemek ve onlara meslek edindirmek amacıyla faaliyete geçirilecek Tekstilkent ile gençler, şehrin üretimine katkıda bulunacak.

 

Ebubekir Atilla