Ekonomi
Giriş Tarihi : 24-06-2021 07:13   Güncelleme : 24-06-2021 07:13

Teknolojiden Uzak Kömür Üretiyorlar

Geçimlerini, meşe ağaçlarını orman içinde yakıp kömür haline getirerek sağlayan aileler gün geçtikçe satış fiyatı artan kömürlerin, üretici lehine olmamasına anlam veremiyor ve kazançlarının tüccarların insafına terk edilmiş olmasından yakınıyor.

Teknolojiden Uzak Kömür Üretiyorlar

Ailesiyle birlikte Mardin'den gelerek Arapgir ve Kemaliye arasındaki ormanlık alana yerleşerek odun kömürü yapan Ömer Pilsin, en büyük sıkıntılarının ürettikleri odun kömürünü pazarlama konusunda yaşadıklarını söyledi.  Ömer Pilsin; “Mardin Derik’de yaşıyoruz. Burada ortalama 4 ay ile 7 ay arasında kalıyoruz.  En az 6 ay süresince dağ başında yaşamak zorunda kalan insanlarımızın en büyük sıkıntısı ise kömürümüzü pazarlayamıyoruz.  Bizden gelip burada kilosunu 2-2.5 Tl arasında alınan kömürün kilosu piyasada 8 ile 10 lira arasında satılıyor. Burada her türlü arazi şartlarında ve her türlü sosyal imkânından yoksun olarak yaşıyoruz. Çocuklarımız eğitimden yoksun kalıyor. Hiç değilse emeğimizin karşılığını alalım. Bizleri gözardı etmeyin” diyerek yetkililere sesleniyor.

 6 TON ODUN YAKARAK 1 TON KÖMÜR ELDE EDİYORUZ

Ürettikleri odun kömürlerinin yapımı hakkında da bilgi veren Ömer Pilsin, “Biz burada mangal kömürü üretimi yapıyoruz. Orman İşletme Müdürlüğü tarafından belirlenen bölgelerdeki ağaçları ihale usulü ile alıyoruz. Mevsim geldiğinde burada kesim yapıyoruz. Kesim yaptığımız odunları torluk dediğimiz alana götürüyoruz. Alanı önceden hazırlanıyoruz. Ocak haline getiriyoruz. Kestiğimiz meşe ağaçlarını burada usulüne uygun ve teknik bir şekilde istif ediyoruz. Daha sonra yine teknik usullerle üstünü kapatıp ocağı hazır hale  getiriyoruz. En tepede açık ise baca dediğimiz açık bir alan bırakıyoruz. Bu işlemler tamamlandıktan sonra ocağın içine ateş salarak yakım işlemine başlıyoruz. Bu yakma suresinde odunlar kendi kendine kömür oluyor. Bu yanma da ağaçların kalınlığına, kuruluk derecesine göre değişiyor. Kömürlerin hazır hale gelmesi 10 – 15 ve 20 gün arasında değişiyor. Torluğa yerleştirdiğimiz odunlardan ortalama 5 ton meşe ağacından 1 ton kömür elde ediyoruz. Kaliteli odun olduğumu bu şekilde oluyor. Çoğu yerde 6 tondan 1 ton kömür ancak çıkıyor.

EMEĞİMİZİN BOŞA GİTMESİNDEN KORKUYORUZ

Her işin teknik bir boyutu olduğunu söyleyen Pilsin; “En büyük korkumuz ise kurduğumuz ocaktaki odunların kömür haline gelmeden torluk içinde yanması oluyor. Bu bizim en büyük korkumuz. Şayet kontrol sağlanmazsa,  torluk içinde yanlış bir hava akımı olursa bütün ağaçlar yanıp kül oluyor. 1 kilo bile kömür alamıyoruz.  Satış oranına gelince kömürün alıcısı var ama kömür piyasası biraz değişik. Fiyatı belirleme gibi bizim bir şansımız yok. Üretim ile satış arasında fiyat farkı çok büyük. Alıcı ne fiyat verirse ona katlanmak zorundayız. Örneğin bir buğday gibi arpa gibi devletin belirlediği bir fiyat olsaydı ona göre satsaydık daha yararlı olurdu. Ama şu anda rahat satıyoruz ama düşük fiyattan gidiyor bu da bizi çok fazla kurtarmıyor. Kömür mevsiminde ilk çıkışta şu an 3 lira civarında tonu 3 bin olarak açıklandı. 1 ay kalmadan fiyat 2 bin 500 liranın altına iner diye beklentimiz var.   Perakende satışlar çok pahalıya satılıyor. Parkende satış yapan arkadaşlar bunu fırsat bilerek, üretim fazla olunca bizden daha ucuz almaya çalışıyor, bunu fırsat biliyorlar.”  İfadelerini kullandı.

A.Vahap Kaygusuz- A.Nihat Yavuz (Özel Haber)