Asayiş
Giriş Tarihi : 21-07-2014 13:04   Güncelleme : 21-07-2014 13:04

Tehlikenin Adi BONZAI!

Malatya Halk Sagligi Müdürü Dr. Kemal Sener, madde bagimliliginin en tehlikeli boyutu olan Bonzai kullanimiyla ilgili olarak, “Bonzai’de bagimlilik çok hizli gelisiyor, tedavisi yok denecek kadar az ve 4-5 yil içerisinde kisiyi öldürüyor” dedi

Tehlikenin Adi BONZAI!


Türkiye’de giderek artan ve ilkokul seviyelerine kadar düsen madde bagimliligi ile mücadele devam ederken simdi de adini bugüne kadar hiç duymadigimiz dogal olmayan sentetik bir uyusturucu madde tehdidiyle karsi kariya kaldik. Hem de bu sefer tehlike daha ciddi ve önlem alinmadigi takdirde sayisiz ölüm vakalariyla karsilasabiliriz. Diger madde bagimlilarinin yani sira his pesinde kosanlarin kullandigi veya arkadas ortaminda deneme amaçli kullanilan bonzai kiside çok kuvvetli etki birakarak kisa süre içerisinde kisiyi intihara sürüklüyor. Bonzaiyi bu kadar cazip kilan ise ucuz ve çok kolay ulasilabiliyor olmasi. Hizla ölüm saçan bu zehir gençlige karsi açilmis bir savas olarak görüldü, Basbakan Recep Tayyip Erdogan’in talimatiyla hemen harekete geçildi, il emniyet müdürlüklerine genelge gönderildi, 7 Bakanlik nezdinde ciddi çalismalar baslatildi.

Bu konuda bilgisine basvurdugumuz Malatya Halk Sagligi Müdürü Dr. Kemal Sener, madde bagimliligi ve bonzai ile ilgili su açiklamalarda bulundu;


UYUSTURUCU DEGIL ZEHIR

Doktor Sener, “Bonzai diger uyusturucu maddeler gibi insanda bagimlilik yapan ve müptela olan insanlarin hayatini söndüren ve yapilan arastirmalar neticesinde 4-5 yil içerisinde büyük bir ihtimalle öldüren bir uyusturucu madde. Türkiye’de son aylarda gündeme geldi ama 2008’den beri kullaniliyordu. Ancak son aylarda özellikle gençler arasinda büyük artis gösterdi. Bu artistaki en önemli etken sentetik uyusturucu olan bonzainin esrar, eroin, kokain dedigimiz diger uyusturucu maddelere göre daha ucuz olmasidir. Hatta öyle bir piyasasi var ki 2-3 liraya bazen alistirmak adina 1 liraya bile satiliyor. Bonzaide bagimlilik çok hizli gelisiyor, kisi maddeyi aldigi zaman üzerinde olusturdugu etkiye kavusmasi için dozunun giderek artirilmasi gerekiyor. Bunu alan kisi ilk olarak 1 birim aliyorsa ikincisinde 1 birim ona etki etmiyor. Her seferinde maddenin dozunu artirmasi gerekiyor. Ve hizla dozajini artirdigi için kisideki toksik etkileri de o derece hizli geliserek ciddi yan etkilere sebebiyet veriyor. Böylelikle kisinin sistemleri iflas ediyor ve ölüme kadar gidiyor. Ayrica kisi ilk aldigi dozda duymus oldugu haz ne ise onu bulamayinca ciddi manada bir çöküntüye gidiyor ve intihara sürükleniyor.

TEDAVISI PEK YOK… ÖNLEM ALINMALI

Biz Halk Sagligi Müdürlügü olarak koruyucu hekimligi idareciligini yapiyoruz, tedaviden önce önlemini önemle konusuyoruz. Çünkü kisi bonzaiye alistiktan sonra bunun tedavisi yok denecek ölçüde. Bu konuda aktif olarak çalisan sayili merkez disinda fazla bir tedavi merkezi de bulunmamaktadir. Bu merkezlerde de çok yigilma oldugu için sira kolay alinamiyor. Alinsa bile bonzainin yüz güldüren bir tedavisi yok. Istatistik olarak ilimizde bonzai kullanildigina dair bilgimiz yok ama özellikle gençlerin gittikleri internet kafeler, barlar veya sosyal medyada grup kurarak olusturduklari alanlarda kullanildigina dair raporlar elimize geliyor.

HER KURUM ELINI TASIN ALTINA KOYMALI

Bu konudaki çalismalarimiz sürüyor, egitim üzerine kurulu birçok projelerimiz var. Hedef kitlemiz gençler oldugu için okullarda eylül ayi itibariyla basliyoruz. Çok hizli önlem çalismalari adi altinda kurum ve kuruluslarla isbirligine gidecegiz.  Tabi bu hem bonzai hem de diger madde bagimliligi mücadelesinde sadece saglik kurumunun çabasi yetmez. Bunun yaninda en basta Milli Egitim, emniyet ve Sosyal Politikalar müdürlügü ve adliye olmak üzere diger kurum ve kuruluslara da büyük görev düsmektedir. Çünkü bu hizla yayilan bir aliskanlik. Tek tarafli düsünülmesi dogru degil. STK’larin da bu konuda elini tasin altina koymasi gerekiyor. Gençlerin bu maddeyle tanismamasi için toplum, resmi, özel her kesime büyük görevler düsüyor. Ulasma yollarini tikamak adina özellikle kolluk görevlilerine çok büyük görev düsmektedir. Emniyet ve Adalet Bakanligi’nin bu konuda çok titiz çalismasi gerekiyor.

AILELERE BÜYÜK GÖREV DÜSÜYOR

Gençler arasinda uyusturucu maddenin bu kadar yaygin olmasi birçok faktöre bagli.  Sadece koruyucu önlemlerle de belli noktalara varamayiz. Burada en önemli görev ailelere düsmektedir. ‘Çocuklarimiza güveniyoruz. Yapmaz’ diyen aileler çocuklarinin kimlerle nerelerde vakit geçirdigini bilmeliler. Diger taraftan çocuklarini dislayip onlara kötü davranan bazi aileler var. Bunlar da uyusturucuya sürüklenmede önemli bir etken. Çocuklar yanlis da yapsalar aileler affedici olup çocuklarini kucaklamali ve çocuguna sahip çikmalidir. Aileler çocuklarini bu batakliga saplandigini anladiklari anda kendileri önlem alamiyorsa eger diger kuruluslardan yardim talep etmelidirler. Ama önemli olan bulasma yollarini tikamak.

7 BAKANLIK DEVREDE!

Saglik Bakanligi baskanliginda uyusturucu ile mücadele üst kurulu kuruldu. Saglik Bakanligi,  Içisleri Bakanligi, Milli Egitim Bakanligi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi, Gençlik ve Spor Bakanligi, Adalet Bakanligi, Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligi ciddi manada bir isbirligi içine girdie. Hizli bir sekilde çalismaya basladi. Çok kisa bir zaman içerisinde etkilerini görecegiz” dedi.


SENTETIK KANNABINOID (BONZAI) NEDIR?

Bonzai olarak adlandirilan uyarici maddesi genel olarak uluslararasi polisiye literatürde “spice” adi altinda tanimlandirilmaktadir. Tamamen kimyasal olan bu maddeler bazi bitkilerin kurutulmus yapraklarina emdirilerek yapilmaktadir. Ülkemizde kullanimin hizla artmakta oldugu bu uyarici madde üretiminde siklikla kullanilan bonzai agacinin yapraklari sebebiyle bonzai adini almistir. En önemli husus burada kurutulan madde olarak herhangi bir baska bitkinin yapraklarinin da kullanilabiliyor olmasidir. 07.01.2011 tarihli ve 2011/1310 sayili B.K.K. (13 Subat 2011 tarih ve 27845 sayili Resmi Gazete) Tarihli BKK kararinca uyusturucularin murakebesi kanunundaki uyusturucu ve uyarici maddelerin listesine ekleninceye kadar yogun bir kullanim alani bulmustur.