Malatya
Giriş Tarihi : 15-09-2017 16:24   Güncelleme : 15-09-2017 16:24

Tedbirler Görüsüldü

18 Eylül 2017 tarihinde okullarin açilmasi nedeni ile gençler arasinda sikça görülen uyusturucuya yönelik alinmasi gereken tedbirler Il Koordinasyon Kurulu Toplantisinda degerlendirildi. Toplanti da uyusturucu ile mücadele kapsaminda alinmasi gereken, tedavileri sonrasi uyum süreçleri içerisinde yapilacak kültürel faaliyetler görüsüldü

Tedbirler Görüsüldü

18 Eylül 2017 tarihinde okullarin açilacak olmasi nedeni ile Il Koordinasyon Kurulu Toplantisi “Uyusturucu Ile Mücadele” gündemi ile toplandi. Valilik Binasinda gerçeklesen Il Koordinasyon Kurulu toplantisina Il Milli Egitim Müdürlügü, Kamu Hastaneleri Birligi, AMATEM, Emniyet Müdürlügü, Aile ve Sosyal Politikalar Il Müdürlügü ve mücadele ile ilgili birimler katildi. Toplanti da okullarin açilmasina sayili günler kala gençler arasinda yayginlasan uyusturucu kullanimina yönelik tedbirler degerlendirildi ve alinmasi gereken önlemler konusuldu. Toplantida sunlar görüsüldü: “ Kaçakçilik Istihbarat Harekât Bilgi Toplama Daire Baskanligi (KIHBI) tarafindan haftalik istenilen veriler görüsüldü. Emniyet Müdürlügü, Jandarma Komutanligi, Gümrük Kaçakçilik ve Istanbul Müdürlügü, Denetimli Serbestlik Müdürlügünün arz ile mücadele kapsaminda yaptiklari çalisma verileri degerlendirildi.  Il Milli Egitim Müdürlügü, Aile Sosyal Politikalar Il Müdürlügü, Il Müftülügü. Halk Saglik Müdürlügünün Uyusturucu ile mücadele kapsaminda yaptiklari önleme verileri, Kamu Hastaneler Kurumu Genel Sekreterligi AMATEM, ÇEMATEM, Inönü Üniversitesi AMATEM merkezlerine basvuran madde bagimlilarina ait Tedavi verileri degerlendirildi.

TEDAVI SONRASI SÜREÇ TE ELE ALINDI

Ayrica Adli Tip Kurumu Grup Baskanligi tarafindan uyusturucu bagimlilarina ait ölüm verileri, uyusturucu bagimlilarinin ayaktan ve yatarak tedavileri sonrasi sosyal uyum süreçlerinde. Aile Ve Sosyal Politikalar Il Müdürlügünün sorumlulugunda ilgili kamu kurumlan ile isbirligi yapilarak kültürel faaliyetlerin yapilmasi görüsüldü. Malatya Egitim ve Arastirma Hastanesi bünyesinde bulunan AMATEM ve ÇEMATEM' ile Inönü Üniversitesi Bünyesindeki AMATEM birimlerinin mevcut kapasitelerinin degerlendirilerek uyusturucu bagimlilarinin tedavi sürecindeki hastaneler arasindaki isbirliginin güçlendirilmesi, uyusturucu bagimlilarina müdahale gerektirecek acil durumlarda 112 ve hastane acillerinde görevli personellere hizmet içi egitimlerin yapilmasi degerlendirildi.  Milli Egitim Müdürlügü tarafindan, okullarin açilmasi ile birlikte okul servis soförlerinin sabika kayitlarinin (uyusturucu madde kullanimi ve satisi) alinmasi görüsülürken ayni zamanda Ulusal Tütün Kontrol Programinin uygulanmasi ve tütün kontrol denetimlerinin yapilmasi için ekipler içerisinde kolluk kuvvetleri (polis) personellerinin görevlendirilmesi degerlendirildi.