Malatya
Giriş Tarihi : 20-12-2020 19:42   Güncelleme : 20-12-2020 19:42

Tedbirler Etkisini Gösterdi Risk Haritası Renk Değiştirmeye Başladı

Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirler vaka sayısında azalmayı sağladı. Son 1 hafta, 10 gündür alınan tedbirler ve uygulanan kısıtlamalar risk haritasının rengini değiştirdi.

Tedbirler Etkisini Gösterdi Risk Haritası Renk Değiştirmeye Başladı

Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında yer alan risk haritasında vaka sayılarının artmasıyla koyu kırmızı renge bürünen Malatya, yeni tedbir ve kısıtlamalarla birlikte yeşile dönmeye başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Koronavirüs tedbirler kapsamında uygulanan kısıtlamalara uygulamaya özen gösteren Malatya'nın Koronavirüs yoğunluk haritası son bir haftada yeşile dönmeye başladı.

Yeni tip korona virüsü (Kovid-19) tedbirleri kapsamında İl Hıfzıssıhha Kurulu'nda alınan kararlar, İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin insanların yoğun olduğu bölgelerde denetimi sıklaştırması üzerine risk haritası son üç haftaya göre yeşile dönmeye başladı.

Koronavirüs vakalarını ve vaka temaslılarını risk haritası üzerinde gösteren Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında Malatya’da 14 - 20 Aralık tarihleri arasında bölgesel olarak yeşerme başladığı gözlemlendi.

Türkiye genelinde son haftalarda artan vakalara göre Malatya’da 14 - 20 Aralık tarihlerinde risk haritasının yeşile dönmeye başlandığı gözlemlenirken, hala çok yüksek riskli bölgelerin alınan tedbirlere göre riskin azalması bekleniyor.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında sosyal hareketliliğin olduğu birçok işyerinin faaliyetleri yıl sonuna kadar durdurulmuştu. Çay ocaklarında sadece Esnafa servis yapma izni verilmişti. Lokanta, Restoran ve Kafeterya gibi yeme içme yerlerinde ise paket servis ve gel al sistemi uygulanmaya başlamıştı. Kamuya açık birçok alana sigara içme yasağı getirilirken, 65 yaş üstü ile 20 yaş altı vatandaşlara sokağa çıkma yasağı getirilerek saat düzenlemesi getirilmişti. Sokağa çıkma yasağının hafta sonu uygulandığı şu günlerde vaka sayılarında düşüşün gerçekleşmesi tedbirlerin işe yaradığını gösterdi.

Buna rağmen Kent merkezinin kırmızı devam eden bölgeler Malatyalıları endişelendiriyor.

A.Vahap Kaygusuz – Fatma Doğanay