Spor
Giriş Tarihi : 08-06-2021 19:04   Güncelleme : 08-06-2021 19:04

Tecrübeli Teknik Adamdan Buz Gibi Açıklama

Yeni Malatyaspor Teknik Direktörü İrfan Buz, Adem Büyük'ün Milli Takıma çağrılmamasına tepki gösterirken: "Ben Milli Takım’da olmasını kesinlikle bekliyordum. Burak’tan sonra ikinci forvet Cenk’tir ama sakat. Çok daha etkili olurdu. Yerli olarak formunun zirvesindeyken Milli Takım’ı hak ediyordu." dedi.

Tecrübeli Teknik Adamdan Buz Gibi Açıklama

Sezon ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Teknik Direktör Buz, Adem Büyük ’ün Milli Takıma çağrılmamasıyla ilgili: “Adem Büyük çok iyi bir sezon geçirdi. Golleri içinde penaltıları vardı ama genelde penaltı pozisyonlarının içinde de o vardı. Ben Milli Takım’da olmasını kesinlikle bekliyordum. Burak’tan sonra ikinci forvet Cenk’tir ama sakat. Çok daha etkili olurdu. Yerli olarak formunun zirvesindeyken Milli Takım’ı hak ediyordu. Bizim için çok önemli bir figürdü. Takım karakterini kısa sürede yukarı çekmemizde Adem’in kaptan olarak katkısı çok ama çok büyüktü. Hem saha içinde hem de saha dışında sorumluluk alan bir futbolcu. Bu tarz oyuncular kulüpler için de hocalar için de her zaman çok değerlidir.” ifadelerine yer verdi.

Sarı-siyahlı kulübün son anda küme hattından çıkması ile ilgili “Kendi kaderimizi kendimiz belirledik.” diyen Buz, “Güzel şeyler yapmıştık. Yine yapabileceğimizi düşündük. Analizlerimiz içerisinde sıkıntıları belirledik. Kısa sürede takım içinde neleri değiştirebileceğimizi planladık. Birebir görüşmelerle oyuncuları mental olarak ayağa kaldırdık. Oyuncuların geri dönüşü çok olumluydu. Ve kısa sürede takım karakterini istediğimiz noktaya getirdik. Bu da taktiksel dokunuşlarla beraber istediğimiz sonuçları getirdi. İçeride kazandığımız Alanya maçı, Ankaragücü maçı final haftasıydı, biz 45 puanda bitirdik. Onlar düştü. İçeride hiçbir maçı kaybetmedik. Kayıplar da yaşadık, ancak bu maçlar da dahi oyuna ortaktık hep. Sonunda da kendi kaderimizi kendimiz belirledik. Hiçbir sonuca bakmadan hedefe ulaşmak çok değerli. Malatya’ya yeniden geldiğimde gördüğüm destek çok değerli. Gelir gelmez şehrin havasının değiştiğini ve insanların bana güvendiğini hissettim. Malatya bir futbol şehri. Burada insanlar futbolu çok seviyor. Çarşıya çıktığımda gösterdikleri ilginin karşılığını bu başarıyla vermek paha biçilemez. Kulüp için ligde kalmak çok önemliydi. Çünkü 1. Lig’e düşüp mali anlamda zorluğa girmek ve yeniden geri dönebilmek hiç kolay değil. Malatya’yı çok iyi tanıyordum. Benim için şampiyonlukla eşdeğer bir iş yaptık. Başkanımız da bu süreçte bize büyük destek oldu. Hep beraber başardık. Şimdi kaliteli bir takım oluşturup yeni sezonda çok etkili bir Malatya izletmek istiyoruz. Bu şehir sıkıntılı noktalarda değil en güzel yerlerde olmayı hak ediyor. İnşallah yine hep beraber yapacağız.” sözlerini kullandı.

KORONAVİRÜSE YAKALANMIŞ 8 OYUNCUYA RAĞMEN…

 “Kader maçlarımız içinde zirve adaylarının da kaderini belirleyecek maçlar vardı. Emre Belözoğlu’nun başına geçtiği dönemde hava yakalamış bir Fenerbahçe ’den 8 korona virüslü oyuncum olmasına rağmen puan almayı başardık. Galatasaray maçında hedefe ulaşmıştık ama büyük bir futbol şehrini temsil ederken her zaman sorumluluk bilincini taşıyarak hareket etmek zorundasınız. Oyuncularım da bu bilinçle kendilerine yakışan mücadeleyi sezonun son düdüğüne kadar gösterdi.”

ADEM MİLLİ TAKIMI HAK EDİYORDU

“Adem Büyük çok iyi bir sezon geçirdi. Golleri içinde penaltıları vardı ama genelde penaltı pozisyonlarının içinde de o vardı. Ben Milli Takım’da olmasını kesinlikle bekliyordum. Burak’tan sonra ikinci forvet Cenk’tir ama sakat. Çok daha etkili olurdu. Yerli olarak formunun zirvesindeyken Milli Takım’ı hak ediyordu. Bizim için çok önemli bir figürdü. Takım karakterini kısa sürede yukarı çekmemizde Adem’in kaptan olarak katkısı çok ama çok büyüktü. Hem saha içinde hem de saha dışında sorumluluk alan bir futbolcu. Bu tarz oyuncular kulüpler için de hocalar için de her zaman çok değerlidir. Milli Takımımızın başarılı işler yapacağına inanıyoruz. Çok güzel bir jenerasyon yakaladık. Ozan Tufan ve İrfan Can ile kariyerlerinin başlangıç noktasında çalışmıştım. Görev yaptığım her takımda genç oyunculara güvenen bir teknik adam olarak bu jenerasyon büyük başarılar yakalayacak biliyorum. Yeter ki gençlere güvenelim."

ÖZEL TAKTİKLER OLACAK

"İçeride hiç maç kaybetmedik. Bu önemli. Malatya'dan hiçbir takımın kolay galibiyet almasını istemiyorum. İç sahada ne kadar güçlü bir takım olduğumuzu herkesin bilmesi gerek. Deplasmanlar için de özel formasyon ve taktik anlayışlarımız olacak. Yapılacak transferler doğrultusunda saha içinde fark yaratan bir oyuna sahip olacağız. Yeni Malatyaspor benim için çok değerli bir kulüp. Şehirle bağımız çok kuvvetli. Yeni sezonda taraftarımıza da kavuşacağız. Onlara keyif verecek bir oyun planımız var. Yönetimimizle transfer konusunda istişaremizi yaptık." >> HABER MERKEZİ