Malatya
Giriş Tarihi : 20-12-2017 17:34   Güncelleme : 20-12-2017 17:34

Taserona Kadro Yükü Hafifletecek!

Inönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kizilay basin mensuplariyla bir araya gelerek 2017 yilinin degerlendirmesini yapti. Üniversiteye ait Kale Göl Otelde basin mensuplariyla kahvaltili programda bir araya gelen Inönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kizilay 2017 yilinin degerlendirmesini yapti. Burada konusan Kizilay sunlari dile getirdi: “2017 yilinda önemli olaylar yasandigini izliyoruz ve sahit oluyoruz. 2018’inde huzurlu, basarili, ülkemiz ve dünyamiz için baris mutluluk içerinde bir yil olmasini temenni ediyorum. Üniversitemizin mevcut durumunu ve kisa tarihçesini bilgilendirerek baslamak istiyorum. Üniversitemiz 42.yilini 2017’de tamamliyor ve ülkemizin köklü üniversitelerinden. 2017-2018 yilina ögrenci sayimizi artirarak basladik. 2016 yilinda 14 fakültemiz vardi bu yil üniversitemize iki yeni fakülte ekledik. Spor Bilimleri Fakültesi ve Hemsirelik Fakültesi. Özellikle hemsirelik fakültesi Türkiye’de çok az sayida olan fakülte. 2019 yili içerisinde hemsirelik fakültesi için bina yapmayi planliyoruz. Saglik bilimleri fakültesine yeni bir bölüm ekledik. Bu yeni bölüm Beslenme ve Diyetetik bölümü. Diger fakültelerde de yeni anabilim dallari kurduk. Karaciger enstitüsünü doktora ögrencileri alarak daha aktif getirdik. 2018-2019 yilindaki çalismalarimizda kanser üzerine odaklanacak bu enstitülerimize bir Onkoloji Enstitüsü eklemeyi planliyoruz. Stratejik planimiz 2017-2021 arasi. Stratejik planimizi güncelledik. Böylece 5 enstitümüzü artirmis olacagiz.

Taserona Kadro Yükü Hafifletecek!

>>Rahime Gül Erbas

“DARENDE MYO BURS IMKÂNINDAN DOLAYI ÇOK TERCIH EDILIYOR”

Kizilay: “11 ilçemizin 6’sinda okullarimiz var. Dogansehir’de Sürgü Yüksek Okulunu kapattik ve ögrencileri Dogansehir’e aktardik. Hekimhan Meslek Yüksek Okulumuz aktif. Darende Bekir Ilicak MYO var. Darende’deki MYO diger ilçelere göre daha çok tercih ediliyor. Sebebi ise oradaki ögrencilerden isteyen herkese Bekir Ilicak Bey burs veriyor. Bu ögrencilerimize çok cazip geliyor. Ilçelerde ögrenci bulmak zor. Ilçelerde yer alan MYO’larimizn en büyügü Arapgir’de yer aliyor. Akçadag MYO’da da egitimimiz aktif bir sekilde devam ediyor. Kale ve Akçadag’da yurt olmadigi için ögrencilerimiz ve çalisanlar her gün git gel yapiyorlar. Battalgazi ve Yesilyurt’taki MYO merkezde oldugu için çok fazla tercih ediliyor.  Bu meslek yüksek okullarinda ki kontenjanlarda büyük bir bosluk var. Ögrencilerimiz, gençlerimiz ilçeleri çok tercih etmiyor. Ögrencilerimizi, gençlerimizi ilçelere özendirmek gerekiyor. Dogansehir Belediye Baskani Vahap Küçük MYO’na da bundan sonra gelecek, tercih edecek ögrencilere burs vereceginin ilan etti. Eger oralarda tercihi canli tutmazsak ögrenci sayisi azalacagi için oralardaki bölümler kapanma tehlikesiyle karsi karsiya kalir. Onun için bu ilçelerimdeki MYO’larina yeni bölümler açmayi düsünüyoruz. Niyetimiz istihdami artiracak ara elemanalri yetistirecek bölümler açmak. Üzerinde çalisiyoruz. Dogansehir’e iki yeni bölüm açmayi hedefliyoruz. Mevcut ögrenci sayisinin z olmasindan dolayi elimizi yeni bölümler açma konusunda daraltiyor. Yesilyurt MYO’lunda Rayli sistemler bölümüne ögrenci almak istiyoruz. Rayli sistemlerde giderek eleman ihtiyaci artiyor. “ dedi.

OSB MESLEK YÜKSEKOKULU

Kizilay: “2. Organize Sanayi Bölgesinde OSB MYO Üniversite sanayici is birligi içerisinde sanayicinin istedigi elemani yetistirecegiz bu MYO’lunun insasina basladik. 30 dönümlük bir araziye yapiyoruz. 2 yil içinde bitirmeyi planliyoruz. 12 bin metre kare kapali alan olacak büyükçe bir okul. Sanayide küçük bir üniversite kampüsü kuruyoruz.” dedi.

TASERON ÇALISANLAR HASTANE ÜZERINDE BÜYÜK YÜK OLUSTURUYOR

Akademik kadroyu ve çalisanlari degerlendiren Kizilay: “2016 yilinda 15 Temmuz Darbe Girisiminden sonra ögretim elemanlarimizin bir kismi ihraç oldu. 2017 yili içinde telafi ettik. Telafi ettigimiz gibi üzerine yeni ögretim üyeleri de üniversitemize kazandirdik. Toplam bin 600 civarinda akademik kadromuz var. Bunun 244 tanesi profesör. Daha fazla profesör olacak ama güvenlik sorusturmasindan dolayi biraz yavas atamalari yapiliyor. Benim hayalim üniversitemizin 2023 yilinda üniversitemizde profesör sayisini bine çikarmak. Ögrencilerimizin 20 bini Malatya ve ilçelerinden gelirken 27 bini ise Malatya disindan geliyor. Üniversitemizde 1901 taseron çalisanimizin kadroya geçecek. Taseron kadroya aktarilmasi konusunda detaylari bilmiyoruz. Hastanemizdeki döner sermaye üzerinde çalisan 1900 civarinda çalisanin 1400’ü hastanede çalisiyor ve döner sermaye üzerinden maasini aliyor. Döner sermaye üzerine çok büyük bir yük olusturuyor. Üniversitemizde çalisan taseron personelimiz ise üniversitenin bütçesinden ödeniyor. Yeni 2018 yilinda yine bu bütçeden ödenecek.  Onda sorun yok.  Ama hastanede döner sermaye üzerinden aktarilirsa hastanede gider gelir dengesi üzerinde büyük bir yük olusturacak. Taseron olarak çalisan personelin kadroya geçisinde hangi uygulama yapilacak merakla bekliyoruz.” ifadelerini kullandi.

“ACIL PERSONELE IHTIYACIMIZ VAR”

Acil personel ihtiyaçlari oldugunu vurgulayan Kizilay: “4B kadrosunda iki ker hemsire alimi yaptik. 4B geçislerde bosalan kadrolar dolacak. Personel ihtiyacimiz var. Bundan dolayi bazi servisleri açamiyoruz. Sekreter, güvenlik personeli hemsire ihtiyacimiz var. Açtigimiz birimlere baska birimlerden azaltarak bu birimlere kaydirma yaptik. Bizim çok acil olarak temizlik, güvenlik, sekreter, hasta bakici grubuna ihtiyacimiz var.” seklinde konustu.

ONKOLOJI HASTANESI 2019’DA TAMAMLANACAK

Kizilay sözlerini su sekilde sürdürdü: “2017 yilinda insaat bakimindan üniversitemizde 6 tane yeni binaya basladik.  Bunlardan ikisi bizim yatirim bütçemizden olmayan hayirlarla yapilacak proje. En büyük projemiz Onkoloji hastanesi.  Onkoloji enstitümüzün insaati hizla sürüyor. Yaklasik 57 milyon ihale bedeli ile ihale yapildi. 217 yatak kapasiteli 2 yilda bitmesini planliyoruz. Insan kaynagi açisindan hazirlilarini 2018 yilinda bitirip 2019 yilinda bitirmeyi planliyoruz.  Bir diger insaatimiz OSB MYO, üçüncü insaat amfi blok, diger insaat Yasam Merkezi, Konuk Evi ve Üniversite Camii. Üniversite Camiinin bitirilmesi için hayirseverlerden yardim bekliyoruz. Kalkinma bakanligi tarafindan genç girisimci projemiz kabul edildi.  Kaynak aktarimi bu yil gerçeklesmeyecek. Sayin valimizde protokol imzalayacagiz.  Gençlerimiz girisimci bir ruh kazandiracagiz ve onlari takip edecegiz.”

144 MILYONLUK HASTANE BORCUNDAN 15 MILYONLUK BIR AZALMA SÖZ KONUSU

Üniversite hastanesinin 2017 yilini degerlendiren Rektör Kizilay su ifadeleri kullandi: “2017 yili üniversitemizin bütçesi 400 milyon liraydi.  2016 yilina göre çok küçük bir artis gerçeklesti. Hastanemizin bütçesi üniversitemizin bütçesinden tümüyle ayri. Döner sermayesi var.  Hazir olan ama personel yetersizliginden dolayi açilamayan servislerimiz var. Hastanemizin 144 milyon borcu var. Bu yil bu borçtan 15 milyonluk bir azalma söz konusu.  Hastanemizin geliri giderini karsilayamiyor. Bunun sebebi ise taseron insan çalistirmamiz. Bu yük sadece üniversite hastanelerinde var. Suriyeli hastalardan dolayi devletten 19 milyon alacak var. Temizlik, hastabakici, sekreter, hasta baci kaydirarak yeni servisler açtik. Çok acil personele ihtiyacimiz var. 2017 yili içinde global bütçeye geçtik.  Hastanemize yeni birimler kazandirdik. Bu yeni birimlerden birisi Çocuk Kemik Iligi Bölümünü açtik. Çocuk hastalara burada kemik iligi naklediyoruz. Ilk hastalarimiza ilik nakli yapildi.  Bu birim Dogu’daki sayili merkezlerden birisi oldu.  Nakil merkeziyiz ve adim adim bütün nakilleri yapacagiz.”

29’UNCU SIRAYA YÜKSELDIK

Türkiye’deki üniversiteler içinde Inönü Üniversitesinin siralamasinin 2017 yili içinde yükseldigini dile getiren Kizilay sunlari dile getirdi: “URAP 2017 siralamasina göre üniversitemizi Türkiye’deki üniversiteler arasinda 29’uncu siraya yükseldi. Daha önce üniversitemiz ilk 50’ye giremiyordu. 102 devlet üniversitesi arasinda da 25’inci siraya yükseldi.