Malatya
Giriş Tarihi : 19-11-2017 16:10   Güncelleme : 19-11-2017 16:10

Taseron Isçilik Çalistayi Yapildi

Koordinatörlügünü CHP Genel Baskan Yardimcisi ve Malatya Milletvekili Veli Agbaba’nin yaptigi Emek Bürolari, Taseron Isçilik Çalistayi düzenledi. Çalistayda konusan CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu “Taseron Isçilik onlarca yildir kanayan bir yaradir. Taseron isçisi 21. yüzyilin kölesi degil, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin onurlu bir bireyi olmak durumunda” dedi

Taseron Isçilik Çalistayi Yapildi

CHP Genel Baskan Yardimcisi ve Malatya Milletvekili Veli Agbaba’nin koordinatörlügünü yaptigi  Emek Bürolari tarafindan Taseron Isçilik Kurultayi düzenlendi. Çalistaya CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, TÜRK-IS Genel Baskani Ergün Atalay, DISK Genel Baskani Kani Beko, HAK-IS Genel Sekreteri Osman Yildiz, Taseron isçi temsilcileri, akademisyenler,  gazeteciler ve çok sayida taseron isçi katildi. CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, burada yaptigi konusmada, “Kadro verecegiz diyorlar bugün çok sayida kamu kuruluslarindan yazilar gidiyor; ‘Taseron sözlesmelerini 3 yil yapacaksiniz’ diye. Merak ediyorum, kadroyu yilbasina kadar verecekseniz bu yazilari niye yaziyorsunuz? Bizi asla kandiramazlar taseron isçileri kadro alincaya kadar mücadelesini verecegiz. 10’larca yildir kanayan bir yaradir. Taseron isçisi 21.  yüzyilin kölesi degil, taseron isçisi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin onurlu bir bireyi olmak durumunda ikinci sinif vatandas degil, birinci sinif vatandasi olmak zorundadir.”  diye konustu. Kiliçdaroglu; “2002 yilinda bize verilen bildigimiz rakamlar 387 bin taseron isçisi varken bugün bu sayi 2 milyonu asmis durumda. Taseron isçiler 21. yüzyilin emek köleleridir. Is güvenceleri yok. Asgari ücretin en az 2 bin lira olmasi gerekiyor. Bir ay devletin basbakanina, cumhurbaskanina, müstesarina versinler bin 400 lira ile bir ay geçinsin” ifadelerini kullandi.

AGBABA; “ EMEKÇILERIN SORUNLARINI CHP GÜNDEME GETIRIYOR”

 

CHP Genel Baskan Yardimcisi Veli Agbaba ise ,Emek Bürolari olarak  Kidem Tazminati Çalistayinin ardindan ikinci çalistayi taseron isçilik ile ilgili düzenlediklerini kaydederek “Bugün Türkiye’de emekçilerin sorunlarinin gündeme gelmesi, Cumhuriyet Halk Partisi’nin çabalari sonucudur. Eger asgari ücret su anki noktaya geldiyse, bu, 7 Haziran öncesi, asgari ücret en az 1.500 lira olmali diyen Genel Baskanimiz Kemal Kiliçdaroglu sayesindedir. Eger bu ülkede taseron isçilerin kadroya alinmasi gündemdeyse, bu her zaman taseron isçisinin sesi olan ve her daim haklarini savunan Kemal Kiliçdaroglu sayesindedir” Dedi. Taseron isçilerin, yillardan bu yana ülkenin dislanan ve ötelenen kesimi oldugunu, her olayda “kandirildik” diyenlerin, taseron isçisini hep kandiran olduklarini kaydeden CHP Emek Bürolari Koordinatörü Veli Agbaba, “Taserona kadro meselesi dünya siyasi tarihinin en uzun süren çalismasidir. Yillardir her mikrofon uzatildiginda, “çalismalar sürüyor” denilen, ama hiç bitmeyen bir çalismadir. Bu süreçte sayisiz kez çalismalarda sona yaklasilmis ama o sona nasilsa bir türlü varilamamistir. Herhalde hepimiz bu çalismalardan kadro çikmayacagina eminiz.”Ifadelerini kullandi.

 

GEÇICI ISÇILER DE KADRO BEKLIYOR

Taseron isçilerin kimseden ayricalik ve kayrilma istemediklerini sadece haklarini istediklerini belirten Agbaba, “Verilecek kadronun; çalisan, alin teri döken ve yillardir haksizliga ugrayan taseron isçilere toplum olarak borcumuzdur. Çalistayda taseron isçilerin yani sira köy hizmetleri, il özel idareleri, ÇAYKUR, Seker Fabrikalari, demiryollari, sulama birlikleri gibi kurumlarda geçici, kampanya veya mevsimlik olarak çalisan yaklasik 50 bin isçinin de sorunlari ve çözüm önerileri konusulacak”dedi.

Konfederasyon temsilcilerinin konusmalarinin ardindan,çalistay  3 ayri oturum halinde devam etti. Çalistayin sonunda CHP, TÜRK-IS, HAK-IS ve DISK’in ortaklastigi ‘Taseron Isçilik Çalistayi Sonuç Bildirgesi” kamuoyuna açiklandi.