Ekonomi
Giriş Tarihi : 04-01-2022 17:37   Güncelleme : 04-01-2022 18:02

TARSİM Kayısıya Desteği Artırıyor

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Bölge Müdürü Bülent Zelyurt,  Ziraat Odaları İl Koordinatörü ve Yazıhan Ziraat Odası Başkanı Yunus Kılıç’ı ziyaret etti. Gerçekleşen ziyarette başta kayısı olmak üzere TARSİM tarafından sigortalanan ürünlere yönelik iyileştirmeler ele alındı.

TARSİM Kayısıya Desteği Artırıyor

Ziraat Odaları İl Koordinatörü ve Yazıhan Ziraat Odası Başkanı Yunus Kılıç’ı Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Bölge Müdürü Bülent Zelyurt ziyaret etti. Yapılan ziyarette kayısı ürününün para ettiği bu dönemde üretimin sürdürülebilir olması için, üreticilerin ürünlerinin TARSİM tarafından mutlaka sigortalanması çağrısında bulunuldu. Kayısı üretiminde devlet desteğinin çok önemli olduğunun altını çizen Ziraat Odaları İl Koordinatörü Yunus Kılıç, “Kayısı üreticilerimizden ricamız devlet desteğinden yararlanmaları için mutlaka ürünlerini sigortalamaları gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isterim.  TARSİM tarafından 2022 yılında yaş kayısı fiyatı 6 TL’den baz alınacaktır. Kuraklık Poliçe değeri bundan böyle yüzde 60’dan yüzde 70’e çıkarılmıştır. Diğer yandan müşterek muafiyet ise yüzde 41’den üretici lehine yüzde 35’e düşürülmüştür” ifadelerini kullandı. Şeker pancarı konusunda da değinen Kılıç, çiftçilerin yetiştirdiği şeker pancarının ilkbahar dönemi donlarından etkilemesi durumunda ise ekim masraflarının TARSİM tarafından karşılanacağını söyledi.

TARSİM Malatya Bölge Müdürü Bülent Zelyurt ise TARSİM tarafından yapılan iyileştirme desteklerinin devam edeceğini hatırlatarak; “Bizler gün geçtikçe değer kazanan kayısı ürünümüzün TARSİM sigortalarını yaptırmanın ürünümüze değer katacağını  ve çiftçimizin TARSİM sigortalarını yaptırarak devlet desteğinden faydalanmalarını istiyoruz.  Bu vesile ile de üreticilerimize bol kazançlı yıllar diliyoruz” şeklinde konuştu.

A.Vahap Kaygusuz- Hanife Yiğit