Genel
Giriş Tarihi : 12-03-2021 18:28   Güncelleme : 12-03-2021 18:28

TARSİM ’den Ağbaba’ya Don Cevabı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ’nın Darende ve Kuluncak'ta meydana gelen don olayı sonrasında TARSİM ile ilgili bir kez daha mağduriyetin ortaya çıktığı, Sistemin üreticilerin aleyhine işlediği, bazı bölgelerde yüzde 90'a yakın kayıp olduğu, poliçe bedellerinin ödendiği ancak karşılığında 1 kuruş para alınamadığı, şeklindeki açıklamalarına TARSİM ‘den cevap geldi. Yapılan açıklamada; teminatın başlamadığı bir dönemde meydana gelen kayıpların kapsam dışı olarak değerlendirildiğine dikkat çekildi

TARSİM ’den Ağbaba’ya Don Cevabı

Tarsim tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Kayısı ürünündeki teminat başlangıcı, bahçenin fenolojik olarak ilk çiçeklenme evresine girmesinden itibaren başlamaktadır. Bugün itibarıyla Malatya ve çevre illerdeki kayısı ağaçları, fenolojik olarak dinlenme evresi olarak ifade edilen bir evrede olup, henüz uyanma olmamakla birlikte çiçeklenme de başlamamıştır. Bu doğrultuda söz konusu mevzuatın ilgili maddesi gereğince teminatın başlamadığı bu dönemde meydana gelen kayıplar kapsam dışı olarak değerlendirilmektedir. Buna ek olarak, sigortalı ürünlerde verim kayıplarının olup olmadığına ilişkin belirlemeler alanda/sahada yapılacak eksper incelemeleriyle mümkündür. Sahada, ürünün çiçeklenme ve meyve tutumu evresinden sonra yapılacak verim incelemeleri sonucunda bahsedilen teminat dışı etkiler nedeniyle verimde kayıpların tespit edilmesi halinde, mevzuat çerçevesinde üreticilere prim iadeleri yapılmaktadır. Sonuç itibarıyla, teminat dışında olan bu etkilenmenin, poliçelerde beyan edilen verim değerini etkileyip etkilemediği, çiçeklenme ve meyve tutumu evrelerinden sonra yapılacak saha incelemelerinde ortaya çıkacaktır.

“ÇİFTÇİ DOSTU UYGULAMALAR ARALIKSIZ SÜRÜYOR”

Tarım sektörünü tehdit eden risklerin teminat altına alınması amacına yönelik olarak, 2005 yılında 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunu ile kurulan ve 2006 yılından itibaren faaliyetlerine başlayan TARSİM Sistemi, ülkemizdeki üretici ve yetiştiricilerin tarımsal faaliyetlerini kesintisiz bir şekilde devam ettirebilmeleri için çalışmalarını tüm gayretiyle sürdürmektedir. Sistem çerçevesinde her yıl devreye alınan yeni ürün, teminat ve çiftçi dostu uygulamalar, ulusal ve yerel düzeyde aralıksız sürdürülen üretici bilgilendirme ve eğitim faaliyetleri, dünyada tarım sigortası alanındaki yenilik ve teknolojilerin çok yakından takip edilerek Sistem'e entegre edilmesi, ülkemizin doğusundan batısına kadar 16 farklı noktada konumlanan bölge yapılanması sayesinde üretici taleplerinin ve sahanın nabzının an be an takip edilmesi, global düzeyde sürdürülen ve ülkemizi gururlandıran rehberlikler, TARSİM'e olduğu kadar Türkiye ekonomisinin sürdürülebilirliğinde kritik fonksiyonlar üstlenen sigorta ve tarım sektörlerine de ivme kazandırmaktadır. Türkiye kayısı üretiminde dünyada liderdir. Ülkemiz ekonomisi açısından önemli bir ihraç kalemi olan bu ürün en çok Malatya ilimizde üretilmektedir. Bu doğrultuda, ülkemizde tarımsal üretimde faaliyet gösteren tüm üreticiler ve tarım ürünleri gibi, ülkemiz tarımı açısından stratejik bir öneme sahip olan Malatya kayısısı ve üreticisi de TARSİM tarafından her zaman önemli ve desteklenmesi gereken bir noktada konumlandırılmış ve taleplere büyük bir hassasiyetle yaklaşılmıştır.

Çiftçi dostu düzenlemeler, ülke genelinde olduğu gibi; Malatya'da da son derece olumlu karşılanmış, sigortalılık oranı, poliçe sayısı ve üreticilere yapılan hasar ödemesi de yine ülke genelinde olduğu gibi her geçen yıl artış göstermiştir. Malatya ilimizdeki poliçe sayısı 2007 yılında 7 Bin adet civarındayken, 2020 yılı sonu itibarıyla 14 yıllık sürede toplam 207 bin adede ulaşmış ve 2.3 milyon dekar (da) açık alan sigortalanmıştır. Bununla birlikte Sistemin başlangıcından itibaren Malatyalı üreticilerimizden 421 miivon TL prim toplanırken, bunun karşılığında 790 milyon TL hasar ödemesi gerçekleştirilmiş ve Malatya en çok hasar ödemesi alan iller sıralamasında 2. sırada yer almıştır.”