Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 17:29
Advert

Advert

Tarladan 3 TL’ye Çıkan Karpuz Markette 23 TL’ye Satılıyor

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi olan karpuzun fiyatı cep yakıyor. Üretici bölgelerinden kilosu 3 TL’ye getirilen Karpuz Malatya’da 23 TL’ye kadar satılıyor. Fiyatının yüksek olması nedeniyle tüketicinin alabileceği şekilde dilimlenen karpuz, bu şekilde satılıyor.

Malatya
Giriş Tarihi : 29-05-2022 11:23   Güncelleme : 29-05-2022 11:32
Tarladan 3 TL’ye Çıkan Karpuz Markette 23 TL’ye Satılıyor

Malatya’da yaz aylarında en çok tüketilen meyvelerin başında gelen karpuz almak adeta lüks oldu. Daha önceden marketlerde pazarda kilo kilo alınan meyve ve sebzeler fiyatların yüksek oluşu nedeniyle gramla ya da tane olarak satılmaya başlandı. Üretici bölgelerden alış fiyatları kıyaslandığında fiyatlar vatandaşın kafasını karıştırıyor.

KARPUZ’DA FİYAT UÇURUMU!

Karpuz fiyatlarının üretici bölgelerden 3 TL’ye getirildiği iddia edildi. Üreticiden alınan fiyatın yüzde 760 artırılarak vatandaşa satılması ise akıllara soru işareti getirdi.

Zincir marketler başta olmak üzere, pazarda dahi karpuzlar dilimlenmiş şekilde satılıyor. Vatandaş alım gücünün düştüğünden şikayetçiyken, satıcılar ise suçu aracılara yani komisyonculara atıyor.

Akaryakıt ve lojistik maliyetlerinin yüksekliğinden şikayet eden komisyoncular ise girdi maliyetlerindeki artışın fiyatı yükselttiğini söylüyor.

KİRAZ’DAN KARPUZ PAYLAŞIMI

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, Yeşilyurt ilçesinde halk pazarında esnafla bir araya gelerek, esnafın sorun ve isteklerini dinledi. Bir karpuzcu esnafını ziyaret eden Kiraz, tezgâhta bütün karpuzlarının yanında buzdolabı poşetine sarılı dilim karpuzlarla karşılaştı.

CHP İL Başkanı Enver Kiraz’ın sosyal medya hesabından paylaştığı videoda yüksek fiyatlar nedeniyle satış yapamadıklarını belirten Esnaflar, vatandaşların alım gücünün düşüklüğü nedeniyle tam karpuz yerine dilim karpuzu tercih ettiğini söyledi.

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Yıllardır pazarcılık yaptığını söyleyen bir pazarcı esnafı ilk defa bu yıl dilim karpuz satmak zorunda kaldığını söylüyor. Pazarlarda karpuz ve kavun dilim dilim, diğer meyveler ise neredeyse tane tane satılıyor” dedi.

>> Ebubekir Atilla

Ebubekir AtillaEbubekir Atilla

YORUMLAR