Röportaj
Giriş Tarihi : 24-11-2021 16:10   Güncelleme : 24-11-2021 16:37

Tarım ve Orman Müdürü Macit Uyardı

Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, 2001 yılı güz döneminin mevsimsel değerlendirmesini yaparak bu dönemin tarımsal anlamda ürünlere zarar vereceğinin altını çizdi. Açıklamasında çiftçileri uyaran ve bu zararın önüne geçilebilmesi için güz döneminde yapılması gereken bakımların ve ilaçlamaların önemli olduğunu vurgulayan Macit “Çiftçilerimizin bir sonraki yılda da kaliteli ve verimli bir ürün elde edebilmeleri önemlidir” dedi

Tarım ve Orman Müdürü Macit Uyardı

Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit’ le güz döneminin önemini, kayısının geleceğini ve daha fazlasını röportajımızda ele aldık...

Kayısı ağaçları için sonbahar döneminde yapılması gereken çalışmaları nasıl değerlendirirsiniz?

“Bilindiği gibi İlimizde 2001 yılı kurak geçiyor. Bu kuraklık hem meteorolojik anlamda hem de tarımsal anlamda kendini gösteriyor. Şu an 2001 yılı güz dönemi Malatya’mız için tarımsal anlamda çok geri ve zarar verecek durumda seyrediyor. Biliyorsunuz bitkiler bu dönemde yapraklarını tam dökemedi. Zaman gecikti.  Bu nedenle ağaçlarımızda hem su kayıpları oldu, hem de ağaçlarımız yıprandı. Aynı zamanda toprak da tavına gelmedi. Hava sıcaklıklarının da mevsim normallerinin üzerinde gitmesi bitkilerde yaprak dökümünü azalttı. Dolayısıyla çiftçilerimiz güz bakımı dediğimiz güz ilaçlamalarını, özellikle rakamı düşük alanlarda yaprak dökülmediği için tam amacıyla yapamadılar. Güz dönemi ilaçlamasında meyve ağaçlarına yönelik ilaçlama yapmayan çiftçilerimiz ağaçlar yaprağını dökse de dökmese de kar gelmeden,  sonbahar donları başlamadan mutlaka ilaçlamalarını yapmaları gerekiyor. Eğer gece don olsa bile mutlaka güz ilaçlamalarını yapmaları gerekiyor. Normalde kayısıların ilk ilaçlanması ağaçların yüzde yetmiş oranında yapraklarını dökmesi ile sonbaharda başlar. Sonbahar ilaçlamaları çiftçilerimiz tarafından sanki sonbahar koruması gibi algılanıyor. Buradaki amaç ağaçlarımızı soğuktan değil, çünkü bizim kayısı ağaçlarımız kış soğuklarına dayanıklıdır.  Asıl tehlike güzün meyve ağaçlarımız ilkbahar geç donlarından zarar görüyor.  Şayet bahçede düzgün bir gübreleme yapılmış ise,  aşırı miktarda azot verilmemiş ise ağaçlarımız kışın zarar görmüyor. Dolayısıyla mantar hastalıklarından korunmak için güz ilaçlanması yapıyoruz. 2022 yılındaki ağaçlarımızı hastalıklardan korumak için ilaçlama yapılmalı. Bunu yapmadığınız takdirde meyve kalitesinde çeşitli düşüşler yaşanıyor ve çeşitli mantar hastalıkları ağaçlarımıza da zarar veriyor. Dolayısıyla sonbahar ilaçlaması yapmayan çiftçilerimiz mutlaka kendi yaptığı bordo bulamacını alsınlar. Ama hiç yapamıyorlarsa da en azından 2-3 yılda bir yine yapmaları gerekir. Kendileri yapamıyorlarsa, hazır bordo bulamacı alıp eritip atmaları gerekir.”

Peki, güz dönemi bakımlarında hangi tür ilaçlar kullanılmalı?

“Bu dönemde bazı çiftçilerimiz ağaçlarına bakır atıyor. Bakır bazı hastalıklar için ilk ilaçlama değil. Bordo bulamacı 3 kalem civarında mantar hastalığının ilk ilaçlaması olurken, bakır sadece bir  hastalığın ilacı oluyor. Onun için çiftçilerimiz biraz zahmete girip, hem de ucuza mal etmek için, bordo bulamacının kendileri yaparsa biraz daha ucuza mal edilir. Hem de daha etkili bir ilaç. Özellikle hava şartlarından dolayı atması zor oluyor ama pompaların memeleri tıkandığı için çiftçilerimiz zorlanıyor. Bordo bulamacının daha rahat atılabilmesi için ilaç bayilerinden pompalarının meme başlıklarını değiştirerek kullanmaları gerekiyor. Diğer yandan, böcek ilaçları için farklı meme başlıkları, mantar hastalıkları için sıvılar için farklı, bordo bulamacı için farklı meme kullanmaları gerekiyor. Çiftçilerimizin bunlara mutlaka riayet etmesi lazım.”

Kayısıdaki fiyat istikrarına yönelik neler söylersiniz?

“Son iki, üç yıldır kaysımızda hamdolsun fiyat istikrarı var. Kayısımız dünyada para ediyor. Aslında bu dönemde gıdanın tamamı para ediyor. Dünyada yaşanan pandemiden dolayı bazı ülkeler gıda güvenliğini garantiye almak, kendi vatandaşlarının gıda ihtiyacını karşılamak için bazı kalemlerde ihracatları kısıtladılar. Bu nedenle tarım ürünlerinin birçoğunda fiyat artışına sebep oldu. Bu anlamda gıda fiyatları arttı. Kayısı özelinde de baktığımızda ihracat rakamlarımız da iyi gidiyor. Önümüzdeki dönemde kaysımızın tekrar ihracata yetecek kadar rekoltesi olabilmesi için, çiftçilerimizin para kazanabilmesi için ilaçlamayı gübrelemeyi ve bakım işlerini hassasiyetle yapmaları gerekir.”

Son olarak çiftçilerimize neler aktarmak istersiniz, tavsiyeleriniz neler?

“Çiftçilerimizin bir sonraki yılda da kaliteli ve verimli bir ürün elde edebilmeleri önemlidir. Bu nedenle de çiftçilerimiz, tarlalarından, bahçelerinden kazandıkları paranın en azından yüzde 30’unu tekrar tarlaya döndürmemesi gerekiyor. Bu da tabi ki tarlalarına veya bahçelerine bakacakları bakımla ilgili olacaktır. Bu nedenle de çiftçilerimiz mutlaka sonbahardaki ilaçlamalarına dikkat etmeleri gerek, konunun uzmanlarından bilgi alarak gerek budama, gerek gübreleme gerekse de ilaçlama konusunda bilinçli hareket etmelidir. Güz bakımlarını ihmal etmemeleri gerekir.”  

A.Vahap Kaygusuz- Hanife Yiğit’in Röportajı