Malatya
Giriş Tarihi : 23-01-2018 15:58   Güncelleme : 23-01-2018 15:58

Tarim Sigortalari Degerlendirildi Sigorta Kapsami Genisletildi

TARSiM tarafindan sigorta kapsamina alinan riskler, ürünler ve bölgeler ile prim fiyatlarinda degisiklikler oldugunu bildiren TARSIM Yönetim Kurulu Baskani Kemaloglu, “Bu yil yeni tahil ürünleri de Kuraklik Sigortasi çerçevesinde teminat kapsamina alindi. Hayvan Hayat Sigortalarinda da üreticilerimizi sevindirecek gelismeler var. Büyükbas, Küçükbas ve Kümes Hayvanlari Hayat Sigortalari kapsaminda olan hastalik teminatina, epidemik ve ihbari mecburi hastaliklarin büyük bir çogunlugu ilave edildi.” dedi

Tarim Sigortalari Degerlendirildi Sigorta Kapsami Genisletildi

Devlet Destekli Tarim Sigortalarinda yeni yil itibariyla uygulamaya alinan yenilikler ile Sistem’in 11 yillik süreçteki gelisimi ve gelecege yönelik hedeflerine iliskin bilgilendirmelerde bulunmak amaciyla Istanbul’da basin toplantisi düzenlendi. Toplantinin ev sahipligini Tarim Sigortalari Havuzu (TARSIM) Yönetim Kurulu Baskani Ismail Kemaloglu ile Yönetim Kurulu Baskan Yardimcisi Dr. Ahmet GENÇ üstlendi. Programda konusan Ismail Kemaloglu, 2006 yilinda faaliyetlerine baslayan Sistem’in kurulusundan itibaren çok ciddi ilerlemeler kaydettiginin altini çizerek, bugün Devlet ve özel sektör isbirligi açisindan dünyada örnek gösterilen bir noktaya ulasildigini belirtti. Ülkemizde tarimin sigortasinin tek temsilcisi olan TARSIM’in elde ettigi basarida, Devlet’in Sistem’in arkasinda durmasinin ve ilgili taraflar arasindaki uyumun önemli olduguna dikkat çeken Kemaloglu, sözlerine su sekilde devam etti: “Hepimizin bildigi gibi iklim degisiklikleri ve dogal afetler tarimsal faaliyetleri olumsuz yönde etkileyerek, ciddi boyutlarda kayiplara sebebiyet vermektedir. Ülkemizde tarim sektörünü tehdit eden risklerin teminat altina alinarak, tarimsal üretimde devamliligin saglanabilmesi ve üreticinin gelir kaybinin azaltilabilmesi amaciyla TARSIM faaliyetlerine baslamis, bu alanda kriz yönetiminden risk yönetimine geçis saglanmistir. Kurulusundan itibaren Sistem’in portföyü istikrarli bir sekilde büyümüs, teminat kapsami her geçen yil genislemis, kuraklik gibi katastrofik riskler kapsama alinmis ve üreticiye sunulan Devlet destegi artarak devam etmistir. Bu dogrultuda, tarim sigortasi alaninda dünyada en hizli gelisim gösteren Sistem’in TARSIM oldugunu rahatlikla ifade edebiliyoruz. Basta Bakanlik ve Hazine Müstesarligi olmak üzere katkisi olan ilgili tüm taraflara tesekkürlerimi sunuyorum.” Sistem’in geçmis 11 yilini degerlendirdigimizde, bugüne kadar tüm tarim sigortasi branslarinda, 6,5 milyar TL prim ve 9 milyon poliçe üretilerek, 136 milyon dekar alan, 127 bin sera, 9 milyon büyükbas ve küçükbas hayvan ile 7 milyon arili kovan sigortalanmis, 124 milyar TL’lik tarimsal varlik teminat altina alinmistir. Üreticilerimizden çesitli sebeplerden ötürü alinan 2 milyon hasar ihbari degerlendirilmek suretiyle, 4 milyar TL hasar ödemesi gerçeklestirilmistir.”

2018 YILI YENILIKLERI

Konusmasinin devaminda yeni yil itibariyla uygulamaya alinan yeniliklere de deginen Kemaloglu, TARSiM tarafindan sigorta kapsamina alinan riskler, ürünler ve bölgeler ile prim fiyatlarinda degisiklikler oldugunu bildirerek, su açiklamalarda bulundu: “Ilçe Bazli Kuraklik Verim Sigortasi’nin geçtigimiz yil bugday ürününde uygulamaya alinmasini Sistem açisindan bir dönüm noktasi olarak degerlendiriyoruz. Bu yil yeni tahil ürünleri de Kuraklik Sigortasi çerçevesinde teminat kapsamina alindi. Yenilikler bununla da sinirli degil. Hayvan Hayat Sigortalarinda da üreticilerimizi sevindirecek gelismeler var. Büyükbas, Küçükbas ve Kümes Hayvanlari Hayat Sigortalari kapsaminda olan hastalik teminatina, epidemik ve ihbari mecburi hastaliklarin büyük bir çogunlugu ilave edildi.”

GENÇ VE KADIN ÇIFTÇILERE INDIRIM MÜJDESI

Toplantida degerlendirmelerde bulunan Dr. Ahmet Genç ise, ülkemizde sigortalanabilir açidan ciddi bir tarimsal varlik potansiyeli oldugunu belirterek, bu alanda sigortanin yükselisinin hizla devam edecegine isaret etti. Sistem çerçevesinde tarim sigortasi poliçesi düzenlemeye yetkili sigorta sirketlerinin adedinin bugün 25’e ulastigini aktaran Genç sözlerine su sekilde devam etti: “Sistem’in ülkemizde faaliyetlerine baslamasiyla birlikte tarimsal üretimi dogrudan etkileyen, ancak özellikleri nedeniyle daha önce sigortalanmasi mümkün olmayan birçok riskin teminat altina alinmasi saglandi. Bu süreçte üreticinin primine saglanan Devlet destegi, yüzde 50 ile yüzde 67 arasinda degisen oranlara, sigortalilik ise yüzde 1’den yüzde 20’ler seviyesine ulasti. Her yil genisleyen teminat kapsami, ödeme kolayliklari ve indirimler ile daha fazla üreticimizin Sistem’den yararlanmasi temin ediliyor. Bu yil itibariyla tarim alaninda faaliyetlerini sürdüren genç çiftçilerimiz ve kadin çiftçilerimiz için primlerinde yüzde 5 oraninda indirim saglanmaya baslandigini da müjdelemek isterim.”