Ekonomi
Giriş Tarihi : 23-11-2021 17:32   Güncelleme : 23-11-2021 17:32

Tarım Kredi Kooperatifi’nin İlk Marketi Yeşilyurt’ta Açıldı

Zincir marketlerdeki hızlı fiyat yükselişlerine karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla ülke genelinde açılmaya başlayan Tarım Kredi Kooperatif Marketi’nin Malatya Yeşilyurt Bostanbaşı Mağazası açılarak hizmete başladı. Açılış programında çiftçiyi desteklemek için çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan Tarım Kredi Marketçilik Pazarlama Genel Müdürü Bayram Ali Yıldırım  “Burada açacağımız 564. mağazamız ile birlikte önümüzdeki 1 ay içerisinde 4 mağazayı daha merkezde açacağız ve ilçelerde de yaygınlaşacağız.  Malatya’mıza hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” dedi

Tarım Kredi Kooperatifi’nin İlk Marketi Yeşilyurt’ta Açıldı

Yeşilyurt ilçesinin Bostanbaşı Mahallesi Çiftlik Caddesinde bulunan Malatya Yeşilyurt Bostanbaşı Mağazası yoğun bir katılımla açıldı. Burada Tarım Kredi Marketçilik Pazarlama Genel Müdürü Bayram Ali Yıldırım “Bugün 564 mağazamızı açıyoruz. Yılsonuna kadar 700. mağazamızı açacağız. Mart ayı sonu itibariyle ilimiz genelinde 1000 tane mağaza açmış olacağız.   1000 bizim nihai hedefimiz değil. Bir plan dahilinde stratejik aksiyon ile beraber bu işi yapıyoruz. Bu üç, beş yıllık bir hikâye değil. Tarım Kredi Kooperatiflerinin hikâyesi yaklaşık 160 yıl önce Türk çiftçisinin desteklemek amacıyla Osmanlı döneminde başlamıştır. Son 3-4 yıldaki vizyon değişikliğinden bahsedecek olursak, Tarım Kredi Kooperatifleri sadece çiftçimizi nakdi ve ayni yardımlarla desteklerken, son vizyon değişiklikleri ile beraber 4 yıl önce artık çiftçimizin ürününü değerinde almaya başladı. 4 yıl önce 350 milyon liralık tarımsal ürün alımı yaparken bu yıl sonu itibarıyla 3.5 -4 milyarlık ürün almaya başladı. Aynı zamanda Tarım Kredi Kooperatifleri bir dönüşüm ile  kendi iştiraklerini kendi fabrikalarını kurarak çiftliğimizden aldığımız ürünlerimizin sağlıklı gıdalara, tamamen kendi reçetelerimizle katkı maddesi minimize edilmiş, ilaçlanması daha az, sağlıklı nesiller yetiştirmek için, şu an yaklaşık 10 tane fabrikamız var. Ayçiçek, süt, bakliyat, pirinç, zeytinyağı fabrikamız var. Türkiye'nin en güzel zeytinyağını ve zeytinlerini biz üretiyoruz. Adıyaman Kahta'da kuruyemiş fabrikamızla beraber Türk tüketicilerinin önüne götürmeye çalışıyoruz.  Aldığımız ürünler ile 700 değişik ürün haline getirerek Türkiye'deki atıl kapasitesi olan bazı tesisleri de kullanarak onları da verimli hale getirilmesine çalışıyoruz. Malatya’mızda da ürünlerimizi ürettirdiğimiz çok değerli partnerlerimiz var. Son dönemde Tarım Kredi Kooperatifleri Vizyon değişiklikleri ile beraber önemli çalışmalara imza atmıştır. Devlet marketçilik yapar mı diye söylenecek olursa, biz 800 bin ortağı olan bir Kooperatifiz.   Bizim sermayemizi devlet vermiyor. Biz çiftçi kooperatifiyiz. Biz kimsenin vergisini harcamıyoruz. Biz kendi çiftliğimizden bize verdiği ürünü optimum bir şekilde kullanarak çiftçimizi desteklerken, aynı zamanda Türk tüketicisine de hizmet sunmaya çalışıyoruz.  2-3 ay önce Sayın Cumhurbaşkanımızın mağazalarımızı gezmesi ile beraber bizim ürünlerimizin fiyatları sektördeki diğer rakiplerimizin fiyatlarından en az yüzde 5 daha ucuz. Bazı yerlerde yüzde 10-15 daha hesaplı ve daha kalitelisini satıyoruz.  Türkiye'de yaklaşık 30 bin market var. Biz onları desteklemek için de çalışmalarımızı yapıyoruz. Burada açacağımız 564. mağazamız ile birlikte önümüzdeki 1 ay içerisinde 4 mağazayı daha merkezde açacağız ve ilçelerde de yaygınlaşacağız.  Malatya’mıza hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

“FİYATLARI ÜRETİCİ LEHİNE BASKILIYORUZ”

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdür Yardımcısı Davut Arpa ise: “ Tarım Kredi ailesi olarak ülkemizde 1615 kooperatif ,200 hizmet bürosu ile 1815  noktada üreticilerimizin tarımsal girdi ihtiyacını karşılıyoruz. Bir yandan üreticilerimizin tarımsal girdi ihtiyacını karşılarken, bir yandan da onların el emeği göz nuru ürünlerini değerinde satın alarak, onları fiyat dalgalarından korumaya çalışıyoruz. Bir yandan da şirketlerimizden almış olduğumuz güç ile sahip olduğumuz 19 iştirakimiz var. Şirketlerimiz sizden aldığımız güçle ülke ekonomisine istihdam üretmeye ve üretim noktasında katma değer üretmeye devam ediyoruz. Tarlalarında üreticilerimize Kooperatifçilik Market A.Ş. marifetiyle sofralarında tüketicilerimiz lehine  bir  regülasyon görevi yürütüyoruz.  Bugün itibarıyla gıda alanında birçok alanda faaliyet gösteren 19 iştirakimiz mevcut. Gübretaş şirketimiz var. Türkiye'de üretilen toplam 6 milyon tonluk gübrenin yüzde 33’ünü tek başına kendisi tedarik ediyor. Üreticilerimiz ile buluşturuyor. Bunun yanında gübre fiyatlarını üretici lehine regüle ediyor.  Gübretaş şirketimiz Türkiye'nin en büyük 500 şirketinden bir tanesidir.  Yem şirketimiz Türkiye’de toplam tüketilen yem miktarının yüzde 12’sini biz tedarik ediyoruz. Elimizdeki yüzde 12'lik pazar payı ile iktisaden mümkün olmasa da kalan yüzde 88'ini regüle ediyoruz.  Tarım Kredi kooperatiflerinin olmadığı her beldede her ilçede, Türkiye'nin her köşesinde varız olmayan yerlere de kooperatiflerle destek olmaya çalışıyoruz. Tarım kredinin bulunduğu her yerde fiyatları üretici lehine baskılıyoruz. Şirketimiz Tarım Kredi Birlik A.Ş.  Piyasadaki kartelleşme panzehiri durumundadır. ” şeklinde konuştu.

“DARALAN PİYASADA ÜRÜNLER TÜKETİCİ İLE CÜZİ BİR KAR İLE BULUŞTURULMUŞ OLACAK”

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar da şunları söyledi: “Tarım Kredi Kooperatifleri marketi de eminim ki daralan bu piyasada direk üreticiden almış olduğu ürünleri burada tüketici ile buluşturarak yaşayabileceği şekilde bir kar edebileceği kendi masraflarını maliyetini karşılayabilecek şekilde cüzi bir kar ile halkımız ile buluşturmuş olacak.  Bu tesisin Malatya’mızın en büyük ve en merkezi yerinde kurulması da ayrıca takdire şayan. Zor dönemde halkımıza vatandaşlarımıza bir nebze olsun destek olur. İnşallah onların aile bütçelerine katkı olur. Temiz, hijyenik, güvenilir, devletimiz kontrolünde daha uygun maliyete ürünlere ulaşım için yeni bir nokta olur. Bu nedenle emeği geçenler başta hemşerimiz genel müdür yardımcımız da marketler genel müdürüne burada emek veren kurulmasında emeği geçen bütün çalışanlara teşekkür ediyorum.”

A.Vahap Kaygusuz – Hanife Yiğit