Genel
Giriş Tarihi : 25-02-2016 12:37   Güncelleme : 25-02-2016 12:37

Tarihte kara bir leke: Hocali Katliami

Azerbaycan'in Daglik Karabag Bölgesi'nde çogunlugunu çocuklar, hamileler ve yaslilarin olusturdugu 613 kisinin Ermeniler tarafindan katledilmesinin 24. yil dönümünde Sosyolog ve Yazar Ismail Öz katliamin insani boyutlarini ele aldi

Tarihte kara bir leke: Hocali Katliami
 

 

26 Subat 1992 yilinda yapilan Hocali Katliami'nin o bölgedeki en önemli hadise oldugunu belirten Sosyolog Ismail Öz, "Orada yasanan katliam, insan haklarinin ihlali bakimindan soykirim olarak degerlendirilebilir. Birlesmis Milletler Genel Kurulu tarafindan kabul edilen 'Soykirim Suçlarinin Önlenmesi ve Cezalandirilmasi' adinda bir anlasma metni var. Üstelik Ermenistan ve Azerbaycan bu anlasmanin tarafi olan ülkeler. Buna ragmen Ermenistan, bu anlasmayi görmezlikten gelerek burada yapilan katliamin üzerini örtmeye yönelik bir tavir sergiliyor. Fakat tüm dünya bunun böyle olmadigini da biliyor. Ayrica isgal edilen bu bölgenin Azerbaycan topragi oldugu Birlesmis Milletler karari ile teyid edildi; Ermenistan'in ise orada isgalci oldugu belirlenmis oldu. Buna ragmen Ermenistan yaptiklari bu katliamin sorumlulugunu üstlenmiyor" ifadelerini kullandi.

Etnik veya inanç bakimindan ayni olan bir grubun bir bölümünün bilinçli bir sekilde imha edildigini, bu yapilirken de o bölgeye 1991 yilindan itibaren kara ve hava yolu ile giris ve çikislarin tamamen kapatildigini, daha sonra da ölüme terkedilen insanlarin üzerlerine bombalar yagdirilarak acimasiz bir sekilde katledildigini ifade eden Sosyolog Ismail Öz, "Ermenilerin katliamlari bununla da sinirli kalmadi. Büyük bir kin duygusuyla hareket eden Ermenilerin bazi cesetlerin çesitli kisimlarini kesip bazilarini yaktiklarini biliyoruz. Bu, Ermenilerin sivillere karsi yapmis oldugu ilk hareket degildi. Daha Fönce de Anadolu’da bazi vilayetlerde benzerlerini yapmislardi. Fakat o bölgenin kapatilip adeta bir ölüm alani haline dönüstürülmesiyle yapilan bu katliamin bir soykirim oldugu apaçik ortadadir" dedi.

 

RUSLAR DESTEKLEDI BATI GÖRMEDI

 

Hocali Katliami'nda Ermenilerin, Ruslarin destegini aldigini ve yasananlara göz yumdugunu belirten Öz, "Soykirimi fiili olarak yapmak degil kiskirtmak da ayni sekilde soykirim suçlari içerisinde belli bir suça tekabül ediyor. Osmanli döneminde de Rusya tarafindan Bulgarlar eliyle Balkanlarda, Ermeniler eliyle de bizim dogu cografyamizda pek çok kiskirtma hareketi görebiliriz. Ayni dönemlerde Bulgarlar ya da Ermeniler kendi bulunduklari topraklara bir iskân yapilmasini asla kabul etmiyorlar. Eger böyle bir durum olursa da bir isyan hareketi gösteriyorlar. Bati’nin da 1915’te yasananlari bir soykirimmis gibi gösterip sürekli öne çikararak, Ermenilerin yaptigi zulmü asla görmeyerek nasil adaletsizlik yaptigini ve tek taraf lehine kullanarak nasil hiçe saydiklarini da ortaya koymamiz gerekiyor. Dolayisiyla biz burada Bati’nin çifte standardini da çok açik sekilde görebiliyoruz" açiklamalarinda bulundu.

 

"HOCALI KATLIAMI 1915 OLAYLARINA GÖNDERMEDIR"

 

Bunun temelinin 1915 yilinda yasanan hadiselere karsi bir tepki oldugunu dile getiren Öz, “1915 öncesinde Osmanli otoritesine karsi mücadele eden Ermeni çetecilerinin mezarlarinin üzerinde bazi cesetlerin kesilmis oldugunu biliyoruz. Hocali'da yapilanlar bir anlamda da bu göndermeyi ortaya koyuyor. Ermeni göçü esnasinda bir takim sikintilarin oldugunu kimse inkâr etmiyor. Iste bu vesilelerle Ermeniler sürekli kendilerine muhalif gördükleri, kendilerine zulüm yapiyor gibi iddia ettikleri veya kendi bagimsizliklarinin engeli gibi düsündükleri Türklere karsi hep bir kin büyütmüsler. Hocali Katliami’nda da yine ayni duygularin emarelerini görüyoruz. Bu anlamda 1915 olaylarina da bir gönderme yapildigi, düsmanin açik açik kim oldugu ve bu faaliyetlerin kime yönelik gerçeklestirildigi bir anlamda net olarak ortada duruyor. Bunlari rahatlikla görebiliriz. Özellikle Ermeniler tarafindan “masum” gibi gösterilmeye çalisilan hadisede herhangi bir masumiyetin olmadigi açik bir sekilde ortadadir. Hukukçular da burada tamamen bir milletin belli bir bölümüne dönük bilinçli sekilde bir soykirim amaci oldugu konusunda hemfikir görünüyorlar” ifadelerini kullandi.