Malatya
Giriş Tarihi : 19-07-2017 17:59   Güncelleme : 19-07-2017 17:59

Tarihi Ipek Yolu Rotasina Kayacak

Gümrük ve Ticaret Bakani Bülent Tüfenkci, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nin tamamlanmasiyla Asya ile Avrupa arasindaki transit ticaretin merkezinin yüzyillar sonra tekrar tarihi Ipek Yolu rotasina kayacagini belirtti

Tarihi Ipek Yolu Rotasina Kayacak

Bakü'de, Azerbaycan-Türkiye-Gürcistan Yüksek Düzeyli Üçlü Gümrük Toplantisi düzenlendi. Toplantiya Gümrük ve Ticaret Bakani Bülent Tüfenkci, Azerbaycan Devlet Gümrük Komitesi Baskani Aydin Aliyev, Gürcistan Basbakan Birinci Yardimcisi ve Maliye Bakani Dimitri Kumsisvili baskanlik etti.

Gümrük ve Ticaret Bakani Tüfenkci, toplantida, Azerbaycan ve Gürcistan'i stratejik ortak olarak gördüklerini belirterek, bu iki ülkenin istikrarina ve toprak bütünlügüne bugüne kadar oldugu gibi bundan sonra da destek vermeye devam edeceklerini bildirdi. Üç ülkenin tesis ettigi bu sürecin bölgesel is birliginin olusmasina da katki sagladigini kaydeden Tüfenkci, "Bu dinamigin güçlü bir sekilde sürdürülmesinin, bölge ve dünya barisi için de önemli oldugu kanaatindeyim. Kafkasya’da ve yakin çevremiz olarak niteleyebilecegimiz Karadeniz havzasi ile Ortadogu’da son dönemde yasanan istikrarsizlik, iç savas, isgal ve terörist faaliyetler ne kadar zor bir dönemden geçtigimizin apaçik göstergeleri olarak her gün karsimiza çikmaktadir. Böyle bir dönemde Asya ile Avrupa'yi baglayan en önemli kavsak noktasinda yer alan ülkelerimizin isbirliginin önemi daha artmaktadir." dedi. Tüfenkci, Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol ve Bakü-Tiflis-Erzurum dogalgaz boru hatlarinin hayata geçmesinden sonra, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu ve TANAP dogalgaz boru hatti gibi stratejik projelerin üç ülkenin kapsamli is birliginin meyveleri oldugunu belirtti. Ülkeler arasindaki ticaretin giderek gelistigine dikkati çeken Tüfenkci, her üç ülkenin gümrük idarelerine de yasal ticareti kolaylastirmak ve yasa disi ticaretle mücadele etme konularinda önemli görevler düstügünü söyledi. Hem Gürcistan hem de Azerbaycan ile gümrük iliskilerinin kurumsallastigini bildiren Tüfenkci, "Ulastirma alaninda Türkiye açisindan Azerbaycan ve Gürcistan sadece ikili anlamda degil bir transit koridoru olarak da büyük önem tasimaktadir. Kafkasya ve Orta Asya tasimalarimizin çok büyük bir kismi Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden yapilmaktadir. Bu trafigin gelecekte daha da artacagini tahmin ediyoruz. Bu minvalde, Kafkasya transit koridorunu desteklemeye yönelik Disisleri ve Ulastirma Bakanliklari arasinda kurulan üçlü mekanizmalara benzer nitelikte gümrük idareleri arasinda da üçlü mekanizma olusturulmasina yönelik çalismalari çok önemli görüyorum" diye konustu.

BTK, DAHA EKONOMIK BIR ALTERNATIF GÜZERGAH SUNACAK

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nin tarihi Ipek Yolu'nun canlandirilmasina önemli katki saglayacagini ifade eden Tüfenkci, Türkiye'nin bu projeye çok önem verdigini yineledi. Tüfenkci, "Bu projenin tamamlanmasiyla Çin ile Ingiltere’yi demiryolu ile en kisa ve en hizli sekilde birlestirebilecegiz. Bu muazzam proje ile üretim ve tüketim merkezleri ülkelerimiz üzerinden birbirlerine baglanmis olacaklar. Bu demiryolu, deniz yolundan daha hizli, kara yolundan daha ekonomik bir alternatif güzergah sunacak. Böylece Asya ile Avrupa arasindaki transit ticaretin merkezini yüzyillar sonra tekrar tarihi Ipek Yolu rotasina kaydirabilecegiz" seklinde konustu. Projenin Türkiye kismini bu yilin sonunda tamamlamayi hedeflediklerini aktaran Bakan Tüfenkci, Bakü-Tiflis-Kars hattinin, Asya ile Avrupa güzergahindaki tasimacilikta verimli kullanilabilmesi için sinir geçislerinin hizlandirilmasi ve ticaretin kolaylastirilmasi gerektigine dikkati çekti.

Tirlarin Hazar geçislerinde, maliyetlerinin düsürülmesi ve öngörülebilir hala getirilmesinin de Ipek Yolu güzergahini canlandirmak açisindan önemi olduguna isaret eden Tüfenkci, "Kafkasya koridorunu güvenli ve akici bir ticaret rotasi haline getirmeliyiz. Özel sektörün gümrüklerle ilgili karsilastigi idari ve pratik sorunlari asgariye indirmeliyiz. Bölgenin transit ticaretteki kapasitesinin gelistirilmesi ve cazibesinin artirilmasi için ulusal ve uluslararasi düzeyde kurumlar arasi isbirligini tesis etmeliyiz. Gümrüklerimizi yenilerken, gelismekte olan teknolojileri yakindan takip etmeli ve inovasyona açik olmaliyiz." diye konustu. Yüksek Düzeyli Üçlü Gümrük Toplantisi kapsaminda, Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nde gümrük is birligi ortak deklarasyonunu kabul etti.

TÜRKIYE ILE AZERBAYCAN PROTOKOL IMZALADI

Türkiye ile Azerbaycan arasinda transit tasimacilik konusunda elektronik ön bilgi degisimi sistemi kurulmasina iliskin protokol imzalandi. Protokole, Gümrük ve Ticaret Bakani Tüfenkci ile Azerbaycan Devlet Gümrük Komitesi Baskani Aliyev imza atti.