Malatya
Giriş Tarihi : 05-05-2014 19:24   Güncelleme : 05-05-2014 19:24

Tarihi eserlerimizi Vakiflar Onardi

AK Parti Malatya Milletvekili ve TBMM Idare Amiri Ömer Faruk Öz, Vakiflar vasitasiyla Malatya’da çok sayida tarihi eserin onarildigini söyledi

Tarihi eserlerimizi Vakiflar Onardi

Vakiflar Haftasi dolayisiyla yazili bir açiklama yapan AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz “En ücra cografyalarda yasayan insanlarin sosyal ihtiyaçlarini karsilamada ve hayat standartlarini yükseltmede en tesirli unsurlardan birisi süphesiz vakif müesseseleridir. Vakiflar vasitasiyla olusturulan finansman sistemi; kültür, egitim, saglik, altyapi, bayindirlik, dinî ve sosyal hizmetlerin görülmesinde önemli bir rol oynamaktadir. Kültür ve inancimizin “Yaratandan dolayi tüm yaratilanlara karsi saygi ve sevgi” anlayisi geregince; alicenap milletimizin hassasiyetlerini ortaya koyan sosyal ve iktisadi hayatin farkli alanlarina yönelik nice vakiflar kurulmustur” dedi.

Vakiflarin özellikle Selçuklular döneminden itibaren kuruldugunu isaret eden Ömer Faruk Öz  “Bir vakif medeniyeti olarak anilan Osmanli Devleti’nde ise; bugünkü sosyal devlet anlayisina göre kamu hizmeti olarak nitelenen birçok sosyal ve kültürel hizmet, özel kisilerin kurmus olduklari vakiflar eliyle yerine getirilmistir. Fakir, dul, öksüz ve borçlulara para yardimi yapmak, yolcularin ihtiyaçlarini karsilamak, yetimleri büyütmek, talebelere burs, kalacak yer temin etmek, issizlere is bulmak, çirak yetistirmek, hatta cadde ve sokaklarin temiz tutulmasini saglamak, sokaklara atilan tükürük ve benzeri maddelerin üzerine kül döktürmek gayesiyle bile vakiflarin kuruldugunu görüyoruz. Bu örnekler; bizim inancimizin, kültür ve medeniyetimizin insana, dogaya ve tüm yaratilmislara karsi ulvi yaklasimini en güzel biçimde göstermektedir” diye konustu.

“VAKIF ESERLERIMIZI ONARDIK”

Ak Parti hükümetleri döneminde mevcut vakif eserlerinin onarilip yasatildigini kaydeden Ömer Faruk Öz sunlari söyledi:

“Daha önceki dönemlerde yilda birkaç eserin restore edildigi ülkemizde AK Parti iktidariyla birlikte her yil yüzlerce vakif eserimizin onarimi yapilmaya baslanmistir. 2003 yilindan günümüze yaklasik 4000 eserin onarimi tamamlanmistir. Vakif medeniyetimizin canlanmasi için sadece ülkemizde degil Osmanli cografyasinda yer alan eserlerimize de sahip çikilmaktadir. Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti, Bosna Hersek ve Makedonya gibi daha pek çok bölgede restorasyon çalismalari yürütülmektedir.

Bu dönemde Malatya ilimizde de Vakiflar Genel Müdürlügü araciligiyla Battalgazi, Arapgir, Darende, Hekimhan, Akçadag ve bir çok ilçemizde çok sayida tarihi eserimiz restore edilmis, yaklasik otuz milyon liralik kaynak aktarilmistir.

Içinde bulundugumuz Vakiflar Haftasi vesilesiyle; temeli sevgi, sefkat ve merhamet duygusu olan Vakif medeniyeti bilincinin yayilmasinda, kültürel mirasimiz olan eserlerin yasatilmasinda, bu sayede ülkemizin ekonomik, sosyal ve kültürel yapisinin güçlenmesine katkida bulunanlari rahmet ve minnetle aniyorum. “