Sağlık
Giriş Tarihi : 21-03-2012 18:19   Güncelleme : 21-03-2012 18:19

Tamamen bitkisel ilaca tamamen bilimsel son!

Malatya Inönü Üniversitesi Adli Tip Anabilim Dali ve Endokronoloji Bilim Dali akademisyenlerinin yürüttügü arastirmada, internetten satilan, tamamen bitkisel oldugu öne sürülen dokuz zayiflama destek ürünün üçünde, kalp rahatsizliklari ve ölümlere yol açabilecek ''sibutramine'' maddesine rastlandigi bildirildi.

Tamamen bitkisel ilaca tamamen bilimsel son!

Malatya Inönü Üniversitesi Adli Tip Anabilim Dali ve Endokronoloji Bilim Dali akademisyenlerinin yürüttügü arastirmada, internetten satilan, tamamen bitkisel oldugu öne sürülen dokuz zayiflama destek ürünün üçünde, kalp rahatsizliklari ve ölümlere yol açabilecek ''sibutramine'' maddesine rastlandigi bildirildi.

 

Sihirli sözlerle satildi

Sagliksiz beslenme basta olmak üzere birçok nedenlerden ötürü karabasan gibi toplum hayatina çöken çagin hastaligi olarak gösterilen sismanlik için önerilen bitkisel ilaçlar korkuttu. Zayiflama ürünlerine, bilim insanlari tarafindan büyük darbe vuruldu. “Kalici zayiflamak dogal ürünlerin yardimiyla mümkün! Bitkilerin inceltme gücü son zamanlarda fark edildi!” gibi sözlerle insanlari etkisi altina alan zayiflama destek ürünlerinin sonunu bilim camiasi getirdi. Kitle iletisim araçlariyla da beslenen tamamen bitkisel oldugu söylenen ürünler bilimsel frenlemeyle fisi çekildi. Inönü Üniversitesi, piyasaya sürülen dokuz zayiflama ürünün üçünde kalp rahatsizliklari ve ölümlere yol açan ''sibutramine'' maddesini tespit etti, toplumsal sagliga dikkati çekti.

 

Fikir otopsiden çikti

Amerika'nin önde gelen saglik dergilerinden Human And Experimental Toxicology'de yayimlanan, yaklasik 1,5 yil süren arastirmada, Inönü Üniversitesi Turgut Özal Tip Merkezi Endokronoloji Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Ibrahim Sahin, arastirma fikrinin, destek ürünü kullandigi belirlenen obez ve genç bir kisinin otopsisi sonrasinda Adli Tip Anabilim Dali'ndan çiktigini belirtti. Bunun üzerine internetten satilan ve eczanelerden de kolayca temin edilebilen zayiflama ilaçlarini incelediklerini dile getiren Sahin, uluslararasi literatürde de bu konuda genis, detayli bir arastirma bulunmadigini söyledi.

Arastirmada, piyasada bitkisel oldugu iddia edilen dokuz zayiflama destek ürününü incelediklerini, uzun bir laboratuar çalismasi sonucunda içindeki 30'dan fazla maddeyi analiz ettiklerini kaydeden Prof. Dr. Sahin, söyle devam etti: ''Incelemeler sonucunda gördük ki, bu ilaçlarin içinde gerçekten çok ciddi seyler var. Gerek hazirlanisinda, gerek sunumunda, gerekse içerikleri açisindan halk sagligini tehdit edebilecek olumsuzluklar var. Dokuz bitkisel ürünün üçünde kalp ve akcigere zararlari oldugu bilinen ve içindeki sibutramine etken maddesi nedeniyle piyasadan toplatilan ilaçtan, çok daha yüksek dozda bu etken maddeden oldugu görüldü. Bunlar prospektüslerde, içeriklerini bildiren kisma da yazilmamisti. Içeriginde tamamen bitkisel ürünlerden olustugu, vitamin bulundugu gibi seyler yaziyordu. Diger 3'ünde kafeinle psikiyatride kullanilan, yesil reçeteyle satilan diyazemlere benzeyen etken maddeler tespit ettik. Üç tanesinde de sadece kafein vardi. Yani inceledigimiz bu dokuz ürünün hepsinde de içeriginde bildirilmeyen etken maddeler vardi ki bunlarin üç tanesinde yasaklanan maddeler kullanilmisti.''

    

Agir metaller de tespit edildi

Destek ürünlerinin etken maddeleri haricinde içerigindeki toksik metalleri de incelediklerini dile getiren Prof. Dr. Sahin, ürünlerin hemen hemen hepsinde vücuttan atilamayan ve ciddi saglik sorunlarina yol açan 13 agir metalin bulundugunu belirlediklerini söyledi.

Sahin, ''Ürünlerde alüminyum, nikel gibi bitkisel ürünlerde olmamasi gereken metaller tespit ettik. Bunlarin bir kismi vücuttan atilmasi çok zor, bir kismi da kanserojen. Düsük dozlarda ama normalde bu tür ürünlerde bu metallerin kesinlikle olmamasi gerekir'' diye konustu.

    

Ani kalp ölümlerine neden oldu

Halk arasinda zayiflama ilaçlari olarak da bilinen bu destek ürünlerin, kullaniminda ciddi saglik sorunlarina yol açabilecegini vurgulayan Sahin, içinde sibutramine etken maddesi bulunan ilacin kalp ve tansiyon rahatsizliklarina ve ani kalp ölümlerine yol açabildigini belirtti.

Ayrica çok masum görülen kafein gibi maddelerin de ölçüsüz tüketildiginde sorunlara yol açtigini aktaran Prof. Dr. Ibrahim Sahin, ''Uykusuzluk, kalpte ritim bozuklugu, kemik erimesi, memede kist olusumlari gibi en basit kafeinin bile olumsuz etkilerini görmekteyiz'' dedi.

Kilo vermenin en basit yolunun saglikli beslenme, düzenli bir yasam, duragan bir hayattan hareketli bir hayata geçme oldugunu belirten Sahin, sunlari kaydetti: ''Bunlari uygulayamiyorsak doktorlarin, özellikle endokronoglarin önerisiyle ilaçlar kullanilmalidir. Onun disinda böyle bitkisel ilaçlarin içinde gerçekten hileler olabiliyor. Baska katki maddeleri eklenmis olabiliyor. Bunlar sagligimizi tehdit ediyor, zarar veriyor. Bu nedenle dogal yollardan sasmamaliyiz. Doktor kontrolü olmadan ‘sadece üzerinde bitkisel’ yaziyor diye insanlarin bu ilaçlara kanmamalari gerekiyor. Kesinlikle bunlarin içinde ekstra etken maddeler olabiliyor. Bakanliktan ruhsat alirken o sekilde almiyorlar ama sonradan hileyle ekleyip sunuyorlar. Bir kisminda kafein gibi yüksek dozda olan etken maddeler var. Bir kisminda da agir metaller var. Yani hiçbiri sandigimiz gibi masum, bitkisel ilaçlar degil.''

 

Gençler dikkati çekti      

Inönü Üniversitesi Adli Tip Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Osman Celbis de bazi vakada otopsi sirasinda, genç yasta kilo problemi olanlarda ölümlerin görülmesi üzerine böyle bir arastirmaya karar verdiklerini söyledi.

Genç yasta çok kilolu olan ve kalp rahatsizligiyla ölenlerin evlerindeki arastirmalarda bu ilaçlari kullandiklarini gördüklerini anlatan Prof. Dr. Celbis, ''Biz bu vakalara otopsi sirasinda maddeyi bulmak her zaman çok mümkün olmayabiliyor. Bütün olarak degerlendirmek lazimdir. Bu ilaçlari kullananlar ani kalp durmalariyla ölebiliyorlar'' diye konustu.

Ilaçlarin içerisinde sonradan eklenmis maddeler gözlemlediklerini kaydeden Prof. Dr. Celbis, ''Ilacin etkisini arttirmak için kullanilmis maddeler var. Tablet haline getirilmesi esnasinda kirlenmeyle bulasan son derece agir metaller var. Bunlar da çok zararli. O yüzden hekim kontrolünde ilaç baslanmasi önemli'' dedi.  (Haber Merkezi)