Genel
Giriş Tarihi : 28-04-2021 16:48   Güncelleme : 28-04-2021 16:48

Tam Kapanmada Kan Bağışı Çağrısı

​​​​​​​ Malatya'da, İçişleri Bakanlığınca son alınan kararlar gereği 17 günlük kısıtlamada kan ve immün plazma bağışı yapmak isteyenler, kısıtlamadan muaf sayılarak Kızılay'a giderek bağışta bulunabilecek.

Tam Kapanmada Kan Bağışı Çağrısı

Bu kapsamda 17 günlük kısıtlama boyunca kan ve immün plazma bağışı yapmak isteyenler, randevu alınan saatlerde kısıtlamadan muaf sayılacak. Bağış yapmak isteyenler, Kızılay şubelerine giderek bağışını yapabilecek. Tek sefer kan bağışında bulunan bağışçılar kırmızı kan, plazma ve trombosit ihtiyacı olan 3 hastaya destek olacak.

Kan Bağışlarının Ramazan ayının gelmesi ile düştüğünü ve stokların koruna bilmesi için bağışçılar kan vermeye devam etmesi gerektiğini söyleyen Kızılay Malatya Şube Başkanı Ramazan Soylu,” Kan acil değil sürekli bir ihtiyaç. Özellikle küresel pandemi ve Ramazan’ın etkisiyle azalan kan bağışlarımız ve ulusal kan stoklarımız alarm veriyor ve ulusal anlamda bir seferberlik çağrısı gerektiriyor. Ramazan ayında mesai saatlerimizi iftar ve sahur saatlerine göre ayarladık. 1 ünite kan verdiğinizde 3 kişiye can oluyorsunuz, doğaya da bir fidan dikmiş oluyorsunuz.” dedi.

Koronavirüs hastalığını geçirmiş kişilerin kan bağışında bulunabileceğini aktaran Başkan Soylu,” Özellikle hematolojik, onkolojik hastalıklarda ve çoğunlukla da cerrahi bir ihtiyaç, başka bir yöntemle kan koyulamıyor. Yani sentetik olarak üretilmiş bir yöntem yok şu anda. Başkasından alınıp ihtiyacı olan birisine verilerek tedavi ediliyor kan eksikliği olan insanlar. Kan bağışıyla ilgili olarak korona virüs geçirmiş hastaların kan bağışı yapamayacağı ile ilgili halk arasında yanlış bir algı var. Covid-19 geçirmiş ve üzerinden 28 gün geçmiş olan 18-60 yaş arası sağlıklı insanlar kan bağışında bulunabilirler. Hem normal kan bağışı yapabilirler hem de iyileştikten 28 gün sonra kan bağışı yapabilirler. Bu konuda herhangi bir kısıtlama yok.” diye konuştu.

Aşı olmuş kişilerin kan bağışı noktasında bir sorun teşkil etmeyeceğinden bahseden Başkan Soylu,” Ayrıca, Covid-19 aşısı olan insanlar da kan bağışı yapabiliyor. Bunlar da hem Çin hem de BionTech aşısından 7 gün sonra kan bağışı yapabiliyor. Aşı olunduktan sonra yapılamaz gibi bilgiler var ama bunun herhangi bir doğruluğu yok. Aşı olduktan 7 gün sonra 18-60 yaş arası sağlıklı bireyler kan bağışında bulunabilir.” ifadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla