Malatya
Giriş Tarihi : 06-05-2021 17:10   Güncelleme : 08-05-2021 00:46

Tam Kapanma Malatya’ya Yaradı

Malatya'da koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan yoğun tedbirler sonuçlarını vermeye başladı. Son 2 haftalık süreçte vakalarda yüzde 40 azalma gerçekleşti.

Tam Kapanma Malatya’ya Yaradı

İkametlerinin bulunduğu mahallenin dışında yakalanan ve izinsiz sokağa çıkan vatandaşlar tek tek tespit edilerek cezai işlem uygulanıyor. Uygulanan yoğun tedbirler sonuçlarını vermeye başladı, şehirde son bir ayda vakalarda yüzde 40 azalma gerçekleşti.  17-23 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen 100 binde 540 vaka sayısı, tam kapanmanın ardından, 24 – 30 Nisan tarihleri arasında 100 binde 320’ye düştü.

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan haftalık risk haritasında 100 bin kişide görülen vaka sayısında 320 olan Malatya’da tedbirler üst düzeyde. Malatya Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı tüm birimler, sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı tam kapanma döneminde sıkı denetimlerini sürdürüyor. İşlek caddeler ve meydanlar başta olmak üzere kent merkezinde kilit noktalarda gerçekleştirilen denetimler ile sosyal hareketlilik en aza indirgendi.

Konuyla ilgili olarak değerlendirmede bulunan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı. “ Bildiğiniz gibi pandeminin başladığı ilk sürecin ardından vaka sayılarının açıklanmasına Şubat ayında başlandı. Sayıların açıklamamasının ilk başlangıçlarında da hasta sayısı 40'lı sayılarda iken,  geçen hafta 540 sayısına ulaşan hasta sayılarını gördük. 24-30 Nisan arasındaki tarihleri arasında ise hasta sayıları 320' ye geriledi. Bu hafta ilk defa gerileyen bir hafta yaşadık. Bu da hem başlangıçtaki kısıtlamaların, hem de yavaş yavaş tam kapanmanın etkisini gördüğümüzü gösteriyor. Ama henüz maalesef yoğun bakım doluluk oranları ve vefat sayıları, bu sayılara tam olarak yansımamış durumdadır. Şu anki durumda sadece vaka sayılarında bir azalma var ve servislerde, yatışlarda bir azalma var. Serviste yatan hasta sayılarında da azalma söz konusu ama dediğim gibi hala yoğun bakım hastalarımıza bu sayı yansımamış durumda.

Doluluk Oranlarımız Yüzde 65’lerde

Yoğun bakımlardaki Kovid dışı hastalarla beraber, il genelindeki doluluk oranımız yüzde 65’lerde seyrediyor. Bu oran tabii ki yüksek ama hepsi dediğim gibi kovid hastası değil. Kovitli şahıslarla beraber bu rakam yüzde 65' lerde.  Kovid hastalar için ayırdığımız yoğun bakımları düşünecek olursak bu rakam yüzde 55- 60’lara kadar gerilemiş durumda. Vaka sayılarında Cuma’dan, Cuma’ya haftalık vaka sayılarına bakıldığında bu hafta itibarıyla de inşallah 250 rakamının da altına düşeceğimizi ön görebiliyoruz şuana kadar tespit ettiğimiz vakalarla birlikte bu sayıya ulaşacağımızı öngörüyoruz.”

Günlük Vaka sayımız 250-300

Vaka sayılarındaki düşüşün çok yavaş olduğunu kaydeden Bentli; “Önümüzde 250 sayısı gibi günlük vaka sayısı var 250-300  arası günlük vakamız  olduğunu çok rahat söyleyebilirim Bu da bizi hala ürkütüyor, hala korkutuyor. Çünkü hala yoğun bakıma giren yeni yatan hastalarımız serviste de yeni yatan hastalarımız var. Vakalar azalmış olsa bile devam ediyor.  Biliyorsunuz bu hastalığı kimi hastalarımız hafif geçirse bile,  bazı hastalarımız da bilmediğimiz bir şekilde ağır geçirebiliyor. Bu da bizi endişelendiriyor. Demek istediğim şudur ki biz bu vaka sayılarını sıfırlamadıkça, maalesef hastanelerimizde yoğun bakımlarımızda kovid hastalarını görmeye devam edeceğiz. İnşallah bu kısıtlamalar ve tam kapanma sonrasında tamamen bitmese bile rakamların çok daha aşağılara düşmüş olmasını görürüz yaşarız”dedi. Aşı ile ilgili vatandaşlara da seslenen Bentli; bu konuda da   “Bu arada da aşının öneminin altını tekrar çizerek söylemek istiyorum ki öncelik sırası gelen vatandaşlarımız, hiçbir şekilde bunu ertelemeden hemen randevusunu alıp aşılarını yaptırsın. ” ifadelerine yer verdi.

A.Vahap Kaygusuz - Ebubekir Atilla