Malatya
Giriş Tarihi : 17-05-2021 16:21   Güncelleme : 17-05-2021 16:21

Tam Kapanma Bitti Pazarlar Kısmi Açıldı

Türkiye'de tam kapanmanın sona ermesinin ardından kademeli normalleşme sürecine girildi. Bu süreçte pazar yerleri de Pazar Genelgesi'ne uygun şekilde açılmaya başladı. Pazarlar açıldı ama Esnafın sorunları bitmedi.

Tam Kapanma Bitti Pazarlar Kısmi Açıldı

Pazarların faaliyet göstermeye başlamasıyla ilgili açıklamada bulunan Malatya Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Ümit Emre, saatlerin kısıtlı olmasına rağmen tekrar açık kalmasından memnun olduklarını kaydetti.  Pazarcı esnafının sorunlarına değinen Başkan Emre, esnafın SGK, kira ve diğer giderlerinin kaldırılamaz yük haline dönüştüğünü, borçların ertelemeye gidilmesi yerine kesin ve kalıcı çözümler üretilmesi gerektiğini söyledi. Esnafın omzunda ağır yük haline gelen SGK prim borçlarının silinmesi ve kredi borçlarına uygulanan gecikme faizlerinin silinmesinin esnafa can suyu olacağı belirten Emre,” Türkiye genelinde birçok esnaf grubu mağdur olduğu gibi burada da bizim pazarcı esnafımız pandemi sürecinin başladığı ilk zamanlar mağdur oldu.  Halen de devam eden sıkıntılarımız var. Sezon boyunca ayakkabıcı,  elbisesi, zücaciyeci, parfümcü esnafımız hiç çalışamadı. Sadece sebzeciler çalıştı. Bununla birlikte tezgâhlar küçüldü. Ürün seçme olayı bitti. Mal temininde de sıkıntı yaşandı. Her tezgâha 2 taneden fazla müşteri alınmadı ve tezgâhlar arasında 3 metre mesafe olacak şekilde çalışıldı. Bu da ürünlerin sergilenmesini kısıtladı. Yine de bu süreç içerisinde pazarlarımız çalıştı ve halkımızı mağdur etmedik.” dedi.

Kısıtlamalarda vatandaşın alışveriş alışkanlıklarının Marketlere ve online alışveriş sitelerine çevrildiğine dikkat Başkan Emre,” Pandemi döneminde uygulanan kısıtlamalar devletin bel kemiği olan esnaflar kapatılarak vatandaşın alışverişleri Market ve Online alışveriş sitelerine yönlendirildi. İsmi market olmasına rağmen her alanda her ürünü içerisinde barından ve satışını yapan bu yerler, esnafa adeta pençe atıyor. Marketler ve Online alışveriş sitelerine acilen kısıtlama ve düzenleme getirilmesi gerekiyor. Bu gidişler zor şartlar altında yaşamaya çalışan işletmeler kepenk kapatmak zorunda kalacak.” ifadelerine yer verdi.

Pazar yerleri Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirlenen kurallara uymak kaydıyla hafta içi saat 07.00-19.00 arasında faaliyet gösterebilecek. Hafta sonları ise pazarlar kurulmayacak.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER